45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wakacyjne SOS: Zatrucia grzybami i dzikimi owocami. Pierwsza pomoc!

Wakacyjne SOS: Zatrucia grzybami i dzikimi owocami. Pierwsza pomoc!Wakacyjne SOS: Zatrucia grzybami i dzikimi owocami. Pierwsza pomoc!

Szczególnie w okresie wakacji, oraz w okresie letnio-jesiennym łatwo o zatrucie roślinami i grzybami. Niektóre z roślin trujących znaleźć można już pod blokiem, a niektóre z nich nawet na naszych balkonach czy w mieszkaniach. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą. Najbardziej narażone na zatrucia roślinami domowymi są dzieci, które mogą z dziecięcą wyobraźnią spróbować kolorowej rośliny, którą napotkają w czasie zabawy.

  • Jakie są objawy zatrucia dzikimi roślinami?

  • Jakie są objawy zatrucia grzybami?

Zatrucia roślinami domowymi

Trujące rośliny, które spotyka się w domach to najczęściej bluszcz, fiołek alpejski, difenbachia, skrzydłokwiat, oleander, dracena, fikus, tulipany, narcyzy czy filodendrony. Należy pamiętać, że rośliny te są trujące nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Zatrucie takie może być niebezpieczne szczególnie właśnie dla zwierząt oraz dla dzieci, które łączy niska masa ciała.

Zatrucia roślinami na zewnątrz

Na zewnątrz najczęściej dochodzi do zatrucia bieluniem (który nazywany jest również diabelskim zielem), wilczą jagodą, lulkiem czarnym i szalejem. Dzieci powinny być poinformowane, aby nie próbowały żadnych owoców, jagód, szczególnie w kolorze czarnym, które mogą napotkać w lesie, w parku, czy nawet pod swoim blokiem.

Objawy zatrucia trującymi roślinami

  • Biegunka i wymioty
  • Nudności
  • Złe samopoczucie
  • Drgawki i drętwienie kończyn
  • Dolegliwości pokarmowe i ból brzucha
  • Ślinotok
  • Zaburzenia w zakresie widzenia, oddychania i krążenia

Zatrucia grzybami

Najlepiej nie podawać grzybów dzieciom do lat 5. W przypadku jakiegokolwiek zatrucia uratowanie dziecka może być wtedy niezwykle trudne. Słaba jeszcze odporność dziecka może nie poradzić sobie z trucizną. Należy pamiętać o tym, że zatrucia grzybami dzieli się na dwie odrębne kategorie. Jedne z nich uwidaczniają się już w ciągu 6 godzin od spożycia grzybów, a drugie dopiero po 6 godzinach od spożycia grzybów. Widoczne objawy należy więc zapamiętać wraz z godziną ich wystąpienia.

W profilaktyce zatruć warto zawsze informować dziecko o tym, jakich grzybów nie powinno nawet zbierać. Ostrzegajmy od najmłodszych lat szczególnie o muchomorach, których zatrucia są jednymi z najpoważniejszych.

Pierwsza pomoc przy zatruciu roślinami i grzybami

  1. Po pierwsze należy wywołać wymioty, jeśli dana osoba lub dziecko jest przytomne (nie wolno wywoływać wymiotów u osoby nieprzytomnej!). Wymioty można wywołać podając do wypicia szklankę wody z 5 łyżkami soli
  2. Podać węgiel aktywny
  3. Zwymiotowaną zawartość żołądka szczelnie zapakować, ponieważ pomoże to w identyfikacji trucizny
  4. Po wywołaniu wymiotów należy przewieźć osobę chorą do placówki medycznej
  5. Należy wymienić personelowi wszystkie objawy, które dotychczas wystąpiły u osoby chorej
grzyby pierwsza pomoc rośliny trujące

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach