45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Wakacyjne SOS: 6 roślin, przed którymi musisz ostrzec dziecko!

Wakacyjne SOS: 6 roślin, przed którymi musisz ostrzec dziecko!Wakacyjne SOS: 6 roślin, przed którymi musisz ostrzec dziecko!

Do częstych zatruć roślinami i dzikimi owocami dochodzi właśnie w okresie wakacyjnym i letnim. Szczególnie narażone są dzieci, które mogą nie znać konsekwencji i skutków swoich działań, a ponadto ich system odpornościowy, niska masa ciała i niedojrzałość sprawiają, że znacznie trudniej walczyć im z jakimikolwiek schorzenia i zatruciami. Niektóre z popularnych roślin kwitnących podczas wakacji mają również działanie parzące, co również może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet dla życia.

  • Czy bieluń jest trujący?

  • Czy wilcza jagoda jest trująca?

 

6 roślin, które musisz pokazać dziecku!

  1. Bieluń – niezwykle niebezpieczna roślina. Częściej spożywana nie z przypadku, ale z wyboru. Szczególnie więc należy przed nią przestrzec nastolatków. Powoduje pobudzenie układu nerwowego, co skutkuje powstawaniem omamów słuchowych i wzrokowych. Pojawia się mocna dezorientacja, może dość do utraty przytomności i zapadnięcia w tzw. „narkotyczny sen”. Wcześniej pobudzenie może spowodować nawet atak szału, który bardzo trudno opanować. Spożycie może powodować zgon.
  2. Pokrzyk wilcza jagoda – szczególnie często do zatruć dochodzi u małych dzieci, które traktują niewielkie owoce za zjadliwe. Zawierają one alkaloidy tropanowe, które występują również w innych częściach rośliny, także w liściach i w jej korzeniu. Spożycie jednego liścia tej rośliny przez osobę dorosłą może spowodować jej zgon. Łatwo więc wyobrazić sobie, w jaki sposób toksyna podziałałby na małe dziecko. Śmiertelne dla dziecka jest spożycie już dosłownie kilku, a czasem nawet i jednej jagody. Dorosły człowiek może ich zjeść około 10 do 20.
  3. Tojad mocny – posiada bardzo piękne fioletowe kwiaty. Zupełnie nie kojarzy się z rośliną trującą, a jednak spróbowanie rośliny może mieć nawet skutki śmiertelne. W roślinie znajduje się akonityna, jedna z najmocniejszych trucizn roślinnych. Powoduje ona porażenie nerwów ruchowych i czuciowych, paraliżuje drogi oddechowe – chory przestaje oddychać i umiera.
  4. Blekot pospolity – często spotykany w Polsce na polach i w miejscach upraw. Chwast, który rośnie dość wysoko i zawiera charakterystyczne koszyczki białych kwiatów. Zawiera w sobie następny trujący alkaloid: koniinę. Układ nerwowy zostaje sparaliżowany, gdy trucizna zostanie przyjęta w dużych dawkach. W mniejszych dawkach może dojść do podrażnienia śluzówki przewodu pokarmowego, co skutkuje pojawieniem się dolegliwości pokarmowych.
  5. Szalej jadowity – Wygląda bardzo podobnie do blekotu, ale kwiatki wydają się być bardziej delikatne, również są w kolorze białym. Ma jednak znacznie mocniejsze działanie, zawiera w sobie cykutoksynę. Niestety pierwsze objawy zatrucia pojawiają się już po paru minutach. Objawami są: ślinotok, wymioty, mdłości, ból brzucha, skurcze, drgawki i końcowo: śmierć.
  6. Barszcz Sosnowskiego – ogromna roślina, chwast. Powoduje bardzo rozległe oparzenia ciała, które ropieją i mogą się goić nawet przez kilka lat. Oparzenia powstają w wyniku kontaktu z rośliną, wystarczy sam dotyk.
układ nerwowy trujące rośliny barszcz sosnowskiego trucizna

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach