Wakacyjne wycieczki, wspólne domowe wypady, czy też przyjacielskie podróże – wszystkie najczęściej odbywają się w sezonie letnim. Sezon urlopowy wzywa, a my najczęściej pakujemy się na tzw. „ostatnią chwilę”. Warto jednak zawczasu pomyśleć o jednej bardzo ważnej rzeczy: o apteczce pierwszej pomocy. Może ona nie tylko w skrajnych przypadkach uratować życie, ale również pomóc doraźnie w często spotykanych dolegliwościach, przez co podróż nie będzie nużąca i męcząca.
W co zaopatrzyć apteczkę?
Co jest najważniejsze w apteczce?
Podróż samochodem – apteczka pierwszej pomocy
Apteczka szczególnie przyda się w samochodzie. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale według polskich przepisów prawa apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu każdego kierowcy! Chociaż wydawałoby się, że tak jest, to jednak posiadanie apteczki jest dobrowolne i zależy od: po pierwsze dobrej woli kierowcy, a po drugie od jego samoświadomości w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Jak przygotować się do podróży?
Pierwsze pytanie, które sobie zadamy powinno brzmieć w następujący sposób: czy jadę w miejsce, gdzie dostęp do apteki będzie swobodny, niczym nieograniczony i łatwy? Jeśli tak, to listę leków i wyposażenie apteczki zmniejszamy do absolutnego minimum. W przypadku większej potrzeby zawsze bowiem możemy odwiedzić miejscową aptekę. Jeśli jednak wyjeżdżamy w miejsce, gdzie dostęp do apteki jest utrudniony albo znajduje się ona daleko – to powinniśmy dokładnie przemyśleć, w jaki sposób się zabezpieczyć.
Najważniejsze wyposażenie każdej apteczki!
- Leki przyjmowane stale, które musimy zażywać ze względu na jakąś chorobę, lub które zażywają nasi kompani w podróży lub rodzina. Nie zapominajmy o ważnych lekach nasercowych, specjalnych lekach na alergie, czy też lekach dla dzieci na astmę!
- Leki przeciwbólowe również powinny znaleźć się w każdej apteczce wraz z lekami przeciwzapalnymi
- Środki dezynfekujące – środek na rany, woda utleniona lub jodyna
- Jednorazowe rękawiczki
- Ustnik do przeprowadzenia pierwszej pomocy w przypadku przymusu wykonania sztucznego oddychania metodą usta-usta na osobie nam nieznanej
- Koc ratowniczy do okrywania osób wyziębionych (pamiętajmy by srebrną stronę odwracać do ciała poszkodowanego) lub przeciw przegrzaniu (wtedy okrywamy złotą stroną)
- Jednorazowe plastry samoprzylepne w różnych wielkościach np. w opakowaniu rodzinnym lub plaster z metra do cięcia
- Nożyczki lub nożyk
- Kremy z filtrami UV i preparaty lub maści łagodzące oparzenia słoneczne
- Środek na owady np. odstraszający komary, czy leczący miejsca ugryzień owadów
- Bandaże i opaski uciskowe w kilku najpopularniejszych rozmiarach
- Węgiel aktywny i leki na żołądek w przypadku zatrucia, biegunki, wymiotów, lub ew. prebiotyki, probiotyki
- Tabletki na ból gardła
- Krople do nosa i krople do przemywania uszu
Co o tym sądzisz?