41 739 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 780 produktów w 204 kategoriach

W jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie?

W jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie?W jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie?

Powietrze to swoisty symbol życia. Oddychamy od momentu narodzin, aż po śmierć. Powietrze to także warunek istnienia, dlatego robimy wszystko by o nie zadbać. Od wielu lat przypomina to niestety walkę z wiatrakami, bowiem zanieczyszczenie powietrza rośnie z roku na rok w bardzo szybkim tempie.

W roku minionym na skutek zanieczyszczeń występujących w powietrzu śmierć na całym świecie poniosło blisko 7mln osób. W naszym kraju liczba ta jest równie niechlubna i wynosi około 50tys. Zanieczyszczone powietrze zabija nas stopniowo i w białych rękawiczkach. Niewidzialny wróg zbiera swoje żniwo z każdym ludzkim oddechem. W jaki sposób toksyny zawarte w powietrzu wpływają na nasze zdrowie? Do jakich konsekwencji może doprowadzić zanieczyszczone powietrze? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Przyczyny zanieczyszczeń powietrza

Istnieje wiele przyczyn powstawania toksyn, które przedostają się do powietrza. Największy wpływ na ich występowanie mają spaliny – zarówno te przedostające się do atmosfery w sezonie grzewczym, jaki i te samochodowe. Pierwszy rodzaj spalin powoduje powstanie niebezpiecznego smogu londyńskiego, który z wolna staje się poważnym problemem globalnym. Spaliny samochodowe natomiast walnie przyczyniają się do wykreowania równie niebezpiecznego rodzaju smogu zwanego typem – Los Angeles. Nazwa ta pochodzi od amerykańskiego miasta w którym odnotowano rekordowe stężenie toksyn za sprawą właśnie wspomnianych spalin. Do przyczyn zanieczyszczeń powietrza należy także dodać dym tytoniowy oraz występujące w sezonie wiosenno-letnim pyłki roślin, które są utrapieniem zwłaszcza dla alergików. A skoro mowa o kwestiach zdrowotnych – warto zdefiniować najbardziej niebezpieczne toksyny mające negatywny wpływ na naszą kondycję zdrowotną.

Toksyny występujące w powietrzu

Do najniebezpieczniejszych toksyn zawartych w powietrzu zaliczamy pył zawieszony. Jego niewielkie drobinki przedostają się wraz z powietrzem do naszych płuc, a następnie się tam osadzają. Mają one bardzo zły wpływ na nasz układ oddechowy i podobnie jak tlen przedostają się do krwiobiegu wywołując negatywne zmiany w układzie krwionośnym. Jakie skutki zdrowotne niesie ze sobą pył zawieszony? Z ostatnich badań wynika, iż może on prowadzić do miażdżycy oraz chorób układu oddechowego u dzieci. W badaniach zasugerowano także możliwy – negatywny związek z rozwojem układu nerwowego, funkcją poznawczą oraz cukrzycą. Inną – równie niebezpieczną i często występującą toksyną w powietrzu jest ozon. To szczególnie reaktywna postać tlenu, która składa się z jego trzech atomów. Paradoks ozonu polega na tym, iż w górnej warstwie atmosfery stanowi on barierę chroniącą nas przed promieniami ultrafioletowymi, zaś w dolnej warstwie zwanej troposferą ozon jest groźnym zanieczyszczeniem. Silnie toksyczny i agresywny przyczynia się do korozji materiałów oraz tkanek żywych. Utrudnia rozmnażanie i rośnięcie roślin. Jeśli chodzi o wpływ na zdrowie człowieka, to bywa on często przyczyną zapalenia płuc oraz oskrzeli. Dla osób cierpiących na choroby układu krążenia oraz oddechowego wysokie stężenie ozonu może być szkodliwe, a nawet śmiertelne.

Jak pokonać zanieczyszczenia?

Jednym ze sprawdzonych sposobów na walkę z zanieczyszczeniami jest oczyszczacz powietrza, wyjaśnia nam przedstawiciel firmy GoodAir. Poprzez filtrację urządzenie to jonizuje, oczyszcza oraz nawilża powietrze w najbliższym otoczeniu. Do wyboru mamy wiele wariantów tego rodzaju urządzeń, a do najpopularniejszych i najskuteczniejszych zarazem należy nowa kolekcja marki Sharp. Zakup oczyszczacza z pewnością pozytywnie przyczyni się do naszej kondycji zdrowotnej.

toksyny zanieczyszczone powietrze oczyszczacz powietrza

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 739 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 780 produktów w 204 kategoriach