45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

W jaki sposób walczyć z egzemą?

art sponsorowany zdjęcieart sponsorowany zdjęcie

Egzema to dość popularne schorzenie, które w ostatnim czasie dotyka coraz więcej osób. Niestety bardzo często egzema wiąże się z bólem i poczuciem dyskomfortu, ponieważ na naszej skórze mogą pojawiać się stany zapalne. Jakie są przyczyny jej powstania? Czy możemy w jakiś sposób skutecznie z nią walczyć?


Ostatnie lata przynoszą coraz większą liczbę zachorowań na różnego rodzaju alergie. Według licznych badań, jest to skutek postępującego zanieczyszczenia środowiska, które niestety jest aż nadto odczuwalne. Z drugiej strony, znajdują się również głosy, że żyjemy w zbyt sterylnych warunkach i tym samym nasz organizm nie jest już tak odporny na wiele alergenów. Niemniej jednak, wielu naukowców wciąż nie potrafi podać potwierdzonego dowodu na to, dlaczego tak właściwie nasze choroby są coraz popularniejsze.

Zmiany zapalne skóry wynikiem alergii

Choć alergie mogą mieć różne objawy, jak również i różnorodny przebieg, coraz częściej zdarza się, że dodatkowo towarzyszą im liczne zmiany zapalne skóry. Jeżeli mamy problem z alergią, powinniśmy systematycznie obserwować swój wygląd oraz zadbać o przeprowadzenie odpowiednich badań.

Egzema najczęstszym schorzeniem

Jedną z najbardziej popularnych zmian skóry, na którą statystycznie cierpi praktycznie co dziesiąty pacjent, jest egzema. Należy mieć świadomość, iż nie jest to nic innego jak po prostu stan zapalny skóry, choć może być znacznym utrudnieniem w codziennym życiu. Ponadto, jeśli ją zaniedbany i nie podejmiemy działań w celu jej wyleczenia, może prowadzić do poważnych powikłań. Jeśli tylko zauważymy pękającą oraz zaczerwienioną skórę, musimy jak najszybciej udać się do lekarza, który oceni poziom zagrożenia i zarekomenduje odpowiedni sposób leczenia. W takich schorzeniach dość często pojawia się również problem łuszczenia się skóry, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na nadgarstki oraz okolice kolan.

Jakie są przyczyny powstania egzemy?

Z pewnością należy zacząć od tego, że przyczyn powstawania egzemy może być bardzo wiele. Powinniśmy pamiętać o tym, że czynniki mogą być różne ze względu na rodzaj egzemy, która nas dotknęła. Egzema może być powodowana na przykład alergią lub astmą. =Choroba towarzyszy także kilku innym schorzeniom, dlatego bardzo ważne jest, aby na bieżąco sprawdzać swoje ciało i szukać nietypowych zmian, które do tej pory nas nie dotyczyły. Według badań, egzema może być dziedziczona, więc jeśli nasi rodzice lub też nasi dziadkowie chorowali na tego typu schorzenie, bardzo prawdopodobne jest, że my również będziemy mieć z nim kłopot.

Sposoby leczenia egzemy

Warto pamiętać, iż leczenie tej choroby nie musi wiązać się ze skomplikowanymi zabiegami czy terapiami. Oczywiście stosowanie odpowiednich preparatów może przynieść ulgę i zniwelować uporczywe problemy na długie tygodnie. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że istnieją preparaty nie zawierające sterydów, a które są bardzo skuteczne w walce z łuszczycą i egzemą. Należy jednak pamiętać, że wspomniane schorzenia skórne są chorobami przewlekłymi i nawracającymi, dlatego tak istotne jest regularne i długotrwałe stosowanie tego typu środków.

Odpowiednia dieta ma znaczenie

Oczywiście preparaty to jeden z czynników pomagających na niwelowanie objawów egzemy i łuszczycy. Równie istotne jest dbanie o odpowiedni sposób żywienia. Pozytywny wpływ na ograniczenie schorzenia ma np. suplementacja kwasami tłuszczowymi oraz witaminą D. Według badań, osoby cierpiące na łuszczycę są niestety bardziej narażone na cukrzycę oraz otyłość, dlatego tak istotne jest zadbanie o prawidłową dietę. Konsultacje ze specjalistą mogą w przypadku okazać się bardzo istotne. Dobry dietetyk pomoże w ułożeniu diety w taki sposób, aby wyciszyła zmiany łuszczycowe

Skonsultuj się ze specjalistą

Osoby borykające się z problemami skórnymi, z pewnością nie powinny ich bagatelizować. Odpowiednio szybka reakcja i stosowanie odpowiedniego leczenia, może uchronić przed niechcianymi powikłaniami. Nieleczone zmiany skóry mogą być bardzo groźne, a umówienie się na konsultację ze specjalistą jest bardzo proste. Wiele placówek, które zajmują się tymi schorzeniami, posiada formularze rejestracyjne on-line, dzięki którym cały proces trwa dosłownie kilka minut.
Więcej informacji na temat egzemy znajdziesz na http://www.febumed.com.pl/artykuly/egzema/

 

egzema sposoby leczenia egzemy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach