45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

W jaki sposób waga kobiety ciężarnej wpływa na rozwój dziecka i jaki jest jej prawidłowy przyrost w ciąży?

W jaki sposób waga kobiety ciężarnej wpływa na rozwój dziecka i jaki jest jej prawidłowy przyrost w ciąży?W jaki sposób waga kobiety ciężarnej wpływa na rozwój dziecka i jaki jest jej prawidłowy przyrost w ciąży?

Kondycja kobiety, która zachodzi w ciąże jest bardzo ważna i wpływa na jej zdrowie, samopoczucie oraz stan płodu w czasie ciąży. Z tego względu warto się do ciąży odpowiednio przygotować pod kątem zdrowej zbilansowanej diety, bogatej w czynniki wspomagające rozwój dziecka w łonie matki, ale nie tylko. Warto również zadbać o ustabilizowanie wagi na długo przed zajściem w ciąże, ponieważ przybywające podczas jej trwania kilogramy nie są jedynie defektem kosmetycznym, ale mogą wpływać na rozwój i zdrowie płodu i narodzonego dziecka.

Ciąża to stan w którym kobieta w sposób naturalny zaczyna odkładać tkankę tłuszczową. Jest to proces fizjologiczny, przygotowujący matkę na okres karmienia piersią, a także wysiłek fizyczny związany z porodem. W tym czasie nie ma miejsca na diety redukcyjne, restrykcje kaloryczne i gubienie dotychczasowej wagi, ponieważ może to zagrażać życiu dziecka. O prawidłową masę ciała należy zadbać odpowiednio wcześniej, bo wszelkie odstępstwa od normy takie jak nadwaga, otyłość lub stany niedożywienia mogą wpływać na zwiększenie ryzyka poronienia i wystąpienia wad rozwojowych u dziecka czy problemami z wagą u narodzonych dzieci.

  • Ile można przytyć w ciąży?

Otyłość i nadwaga

Nieprawidłowa, nadmierna masa ciała u kobiety zachodzącej w ciąże może wpływać na zwiększenie ryzyka występowania zaburzeń, nie tylko podczas ciąży. Dzieci matek otyłych, które rodzą się zdrowe i o prawidłowej wadze wykazują w starszym wieku zwiększone ryzyko na zapadalność na cukrzycę typu II i chorobę wieńcową. U kobiety o zbyt wysokiej masie ciała częściej podczas ciąży występują choroby mające negatywny wpływ na płód. Wzrasta ryzyko rozwoju nadciśnienia,  cukrzycy ciążowej i toksemii, przekładające się bezpośrednio na stan płodu. U dzieci matek otyłych obserwuje się wzrot zaburzeń takich jak rozszczep kręgosłupa, makrosomię, dystocję barkową, zaburzenia wagi i inne wady wrodzone.

Niedowaga

Nieprawidłowa masa ciała, która jest zbyt niska u matki również może wpływać na negatywnie na płód, a także na zaburzenia jedzenia u zdrowego w momencie narodzin dziecka w przyszłości. Ryzyko u dzieci matek zbyt szczupłych to występowanie niskiej wagi urodzeniowej dziecka (poniżej 2,5kg) oraz zwiększenie występowania zaburzeń rozwojowych.

Jaki jest prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży?

Im kobieta jest szczuplejsza, tym więcej przybierze na wadze podczas ciąży.

  • Kobiety szczupłe – 12- 18 kg
  • Kobiety z prawidłową masą ciała – 11 – 16 kg
  • Kobiety z nadwagą – 7 – 11 kg
  • Kobiety otyłe – 6 kg

+/- 2 kilogramy.

Planując zajście w ciąże warto zadbać nie tylko o odpowiednie odżywienie organizmu i dietę bogatą w witaminy i minerały. Należy również przyjrzeć się swojej masie ciała i w sposób bezpieczny dążyć do uregulowania wagi, ponieważ wszelkie odstępstwa mogą być nie tylko uciążliwe ze względu na nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim zdrowie dziecka. Należy pamiętać, że warto stosować racjonalne żywienie, które pozwoli naturalnie utrzymać prawidłową wagę i uniknąć efektu jojo.

witaminy dla kobiet w ciąży nadwaga w ciąży przyrost masy ciała w ciąży niedowaga w ciąży
Komentarze
Dodano: 25 Październik 2016
Autor: basia
Ocena:
ja w ciąży przytyłam chyba z 18 kilo a należę do osób umiarkowanie szczupłych, noszę rozmiar 38-40, na szczęście dość szybko udało mi się to zrzucić
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach