45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

W jaki sposób pozbyć się blizny? Czy istnieją domowe sposoby?

W jaki sposób pozbyć się blizny? Czy istnieją domowe sposoby?W jaki sposób pozbyć się blizny? Czy istnieją domowe sposoby?

Blizny powstają w wyniku zranienia, gdy skóra nie goi się prawidłowo. W tym przypadku ubytek skóry nie jest zastępowany nową skórą właściwą, a tkanką łączną włóknistą. Stąd inna forma skóry, która tworzy bliznę, jej kształt, powiększenie i kolor.

Usuwanie blizn

Czy bliznę łatwo jest usunąć? Można poczekać aż sama przybierze kolor bliższy skóry, zmięknie i nie będzie mocno wyczuwalna ani widoczna na ciele. Blizna może ulec powolnemu, lecz systematycznemu zanikowi. To jednak rozwiązanie czasochłonne i warte zastosowania jedynie do blizn niewielkich. Blizny większe chcemy ukryć, albo całkowicie się ich pozbyć. Jeszcze gorzej, kiedy blizna przerodzi się w keloid, czyli bliznę o charakterze przerostowym. Jest ona gruba, mięsista, może swędzieć i boleć.

Domowe sposoby na pozbycie się blizn

Domowe sposoby na pozbycie się blizn nie są tak skutecznie, jak preparaty i maści dostępne w aptekach. Niemniej jednak niektóre osoby zgłaszają znaczną poprawę po użyciu niektórych z nich, chociaż oczywiście blizna nie znika w całości – w czym mogą pomóc środki farmakologiczne wymienione poniżej, w następnym akapicie.

  • Jak pozbyć się blizny?

  • Co to są blizny?

Co z domowych sposobów?

  • Warto spróbować kremu z olejku kokosowego. Olejek taki można zakupić w każdym supermarkecie. Wystarczy wymieszać go z naturalnym kremem i tak smarować bliznę. Ma on działanie regenerujące dla skóry i przyspiesza procesy gojenia się.
  • Okłady z aloesu również mogą pomóc pozbyć się uciążliwych i brzydko wyglądających blizn. Aloes ma działanie nawilżające i zmiękczające. Zmniejsza również stan zapalny. Po zastosowaniu okładów z aloesu blizny staną się mniej widoczne, mogą zmienić barwę na bliższą skórze.
  • Pomocny na blizny może się okazać również olejek z pestek winogron. Posiada on wiele przeciwutleniaczy, które ochraniają i regenerują skórę. Działa również złuszczająco, dlatego pomoże w zmianie koloru blizny oraz w jej zmniejszeniu.

Preparaty z apteki: na co zwracać uwagę?

Najlepszymi metodami walki z bliznami są dwa rodzaje postępowania. Jeden z nich to laserowa redukcja blizn, jest jednak kosztowny. Drugi to zakup specjalnie przygotowanych preparatów i maści z apteki. Co powinny zawierać maści i kremy na blizny?

  1. Witaminę E, zwaną również witaminą młodości. Świetnie regeneruje ona naskórek i doskonale go odżywia
  2. Olejki z ziół poprawiających koloryt blizny i zmniejszających jej powierzchnię np. olejek z rozmarynu, nagietka czy lawendy
  3. Kwas hialuronowy, który poprawia napięcie tkanki wokół blizny i jej elastyczność
  4. Ekstrakt z cebuli, który stymuluje skórę do naprawy i zagojenia rany. Świetnie leczy rany skóry  
  5. Inne przebadane suplementy i składniki, w tym np. proszek perłowy, różne aminokwasy, węglan wapnia, minerały czy alantoina
blizny blizna

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach