Słońce – któż za nim nie tęskni? Jak jest, to trzeba korzystać, bo przez większość miesięcy będziemy je wspominać. Przyjemne ciepło wabi nas na zewnątrz mieszkań, jednak nie raz zapominamy zabrać ze sobą nakrycia głowy.
Niebezpieczeństwo udaru słonecznego, tkwi w tym, że symptomy występują z czasowym opóźnieniem. Brak nieprzyjemnych odczuć podczas opalania daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa.
Jak zapobiec udarowi słonecznemu?
Jakie są objawy udaru słonecznego?
Jak zabezpieczyć się przed udarem?
Przede wszystkim nie powinniśmy się narażać na działanie promieniowania słonecznego, pomiędzy jedenastą a piętnastą. Prócz tego wychodząc na słońce nie zapominajmy o nakryciu głowy, które dobrze by chroniło też i nasz kark. Nie bez znaczenia jest robienie przerw w słodkim wylegiwaniu na plaży. Pozwalajmy sobie odpocząć od opalania, przez 15-30 minut w zaciemnionym miejscu. Starajmy się wybierać jasne ubrania, które odbijają światło i nie skupiają na nas słońca.
Podczas pobytu na plaży nie żałujmy sobie, ani najbliższym wody, której powinniśmy spożywać w granicach półtora litra do dwóch.
Na udar szczególnie narażone są osoby starsze oraz dzieci, wykażmy wobec nich wzmożoną czujność. Czynnikami sprzyjającymi poza wiekiem jest nadciśnienie, spożywanie alkoholu, odwodnienie, przyjmowanie niektórych lekarstw. Wystrzegajmy się dusznego, wilgotnego i gorącego otoczenia, jeśli jesteśmy obciążeni, którymś czynnikiem.
W efekcie udaru uszkodzony zostaje ośrodek termoregulacji umiejscowiony w mózgu. Najpowszechniejszymi symptomami są wymioty, silne bóle oraz zawroty głowy i gorączka, jednak lista sugerujących udar objawów jest znacznie dłuższa.
Czy to już udar?
Na udar słoneczny wskazuje seria objawów, choć oczywiście nie muszą wystąpić wszystkie co do jednego. Są to:
- oparzenia skóry o I lub II stopniu,
- podniesiona temperatura ciała powyżej 39 stopni Celsjusza,
- szybki puls, wzrost ciśnienia krwi,
- gorączka,
- wymioty i nudności,
- dreszcze,
- bóle oraz zawroty głowy,
- rozgrzana i sucha, zaczerwieniona skóra,
- brak pocenia,
- ogólne osłabienie,
- mogą wystąpić zaburzenia świadomości, a także zaburzenia psychiczne ,
- utrata przytomności.
Pierwsza pomoc przy podejrzeniu o udar
Koniecznie schrońmy osobę, która może nam wydawać się dotknięta udarem słonecznym w cień, gdzie dociera świeże powietrze. Niech odpoczywa w pozycji półleżącej. Zmieniajmy jej wilgotne, zimne okłady na głowie oraz karku. Zatroszczmy się by piła zimną wodę lub sok pomidorowy. Pod żadnym pozorem nie podawajmy jej herbaty, kawy, ani alkoholu. Umożliwmy jej kąpiel w wannie wypełnionej chłodną wodą. Jeśli nie następuje poprawa, bądź dochodzi do omdleń, natychmiast wezwijmy pogotowie.
Co o tym sądzisz?