45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

USG piersi - co każda kobieta powinna o nim wiedzieć?

USG piersi - co każda kobieta powinna o nim wiedzieć?USG piersi - co każda kobieta powinna o nim wiedzieć?

Badania ultrasonograficzne piersi obok mammografii jest podstawowym zabiegiem w profilaktyce raka piersi. Jest całkowicie bezbolesne, nieszkodliwe, nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania się do niego. Pozwala za to na wczesne wykrycie wszelkich zmian w strukturze piersi i umożliwia podjęcie szybkiego leczenia.

  • Jak wygląda USG piersi?

  • Jak często należy wykonywać USG piersi?

USG piersi wykonywane jest zazwyczaj u młodszych kobiet w wieku rozrodczym do ukończenia około 40 roku życia. Wynika to z faktu, iż w takim wieku piersi mają najczęściej budowę gruczołową. Tkanka gruczołowa zaś jest lepiej przepuszczalna dla ultradźwięków niż dla promieni rentgenowskich wykorzystywanych podczas mammografii. Po skończeniu 40 lat w kobiecych piersiach zaczyna dominować tkanka tłuszczowa, przez co trudniej jest ją odróżnić od zmian o charakterze nowotworowym w obrazie z użyciem ultrasonografu.

Jakie są wskazania do USG piersi i czy są jakieś przeciwwskazania?

Zaleca się robić badanie szczególnie w przypadku:

  • bolesności piersi występującej poza okresem miesiączkowania,
  • wyczucia guzków i zmian w strukturze piersi w trakcie badania przez dotyk,
  • wycieku płynu z brodawki sutkowej, gdy kobieta nie karmi piersią,
  • stosowania hormonalnej terapii zastępczej,
  • dziedzicznego obciążenia nowotworem piersi,
  • kontrolowania już rozpoznanych zmian o łagodnym charakterze.

Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań do wykonania USG piersi. Można je robić zarówno u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących naturalnie.

Kiedy i jak często poddawać się USG piersi?

Jeśli chodzi o wiek, to zaleca się wykonanie pierwszego badania już w granicach 20 roku życia. Po skończeniu 30 lat należy regularnie poddawać się zabiegowi raz w roku do osiągnięcia 40 roku życia. Następnie nadal warto co roku robić kontrolnie USG, a dodatkowo co dwa lata wykonywać mammografię. No i koniecznie raz w miesiącu badać piersi samej w domu.

Jak wygląda i na czym polega badanie?

Badanie ultrasonograficzne piersi powinno zostać poprzedzone wywiadem lekarskim. Jeśli nie jest to pierwsze w życiu badanie, dobrze byłoby, gdyby pacjentka miała przy sobie wyniki poprzednich. Nie ma specjalnych wymogów co do dnia cyklu, choć najlepiej zgłosić się na USG w przedziale między 1-10 dniem cyklu miesiączkowego. Ultrasonografia piersi pozwala ocenić budowę gruczołu sutkowego oraz tkanek, z których pierś jest zbudowana. Specjalista jest w stanie dostrzec zmiany chorobowe w obrębie piersi oraz węzłów chłonnych dołów pachowych. Samo badanie trwa około kwadransa. Odbywa się na leżance. Piersi pacjentki są kolejno smarowane specjalnym żelem, ułatwiającym przenikanie sygnałów ultrasonografu. Potem do piersi przykładana jest głowica aparatu, którą badający wodzi po powierzchni biustu. Strukturę tkanki piersiowej ocenia na podstawie obrazu widocznego na ekranie monitora.

Czy USG piersi jest miarodajne i wiarygodne?

Jakość badania w dużej mierze zależy od używanego do niego sprzętu oraz kwalifikacji i kompetencji wykonującego je lekarza. Jeśli pacjentka ma jakieś wątpliwości, zawsze może zapytać, czy badający posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego a gabinet akredytację tego towarzystwa.

piersi rak piersi badanie piersi usg piersi profilaktyka raka piersi

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach