45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Upały - czas trudny, jak go przetrwać?

Upały - czas trudny, jak go przetrwać?Upały - czas trudny, jak go przetrwać?

Upały to specyficznie trudny okres dla osób w każdym wieku. Już wchodzimy w tą fazę i okres letni żaru z nieba. Dlatego ważna jest znajomość trików dla naszego organizmu, a także sposobów by w domu zapewnić sobie lepsze warunki w tym upalnym czasie.
O upale mówimy gdy wartość temperatury przekracza 25 stopni Celsjusza. Czujemy się wtedy rozdrażnieni, apatyczni i mamy duże problemy z koncentracją. Ważne by móc sobie pomóc i poznać niezawodne sposoby na oddech w czasie męczących upałów.

Jednak parę sposobów skutecznych w upale pomoże nam zneutralizować przykre objawy oddziaływania gwałtownego działania promieni słonecznych.

  • Jak się ochłodzić w gorące dni?

  • Co na upały?

PODSTAWA – NAWADNIANIE

W czasie upałów należy pić więcej wody. Wydalmy ją w największej ilości wraz z potem Muszą to być: woda mineralna niegazowana, kompoty, naturalne wyciskane soki, lekkie herbaty ziołowe absolutnie, NIE dla coli i gazowanych soków. Przy temperaturze powyżej 20 stopni należy spożywać 2 litry płynów dziennie, każdy stopień więcej to o 100 ml więcej spożywanych płynów dziennie. Pamiętajmy również, że nawadnianie zapewniają nam warzywa owoce z dużą zawartością wody; np.: pomidor, ogórek, jabłka, gruszki.

Pot – uciążliwy problem w czasie upałów

Pot jest problemem w czasie upałów nie tylko natury estetycznej i higieny, także wywołują dyskomfort w kontaktach z innymi ludźmi. Dlatego koniecznie zaopatrzmy się koniecznie w skuteczny antyperspirant. Także zapewnijmy sobie lekką i przewiewną odzież bawełnianą, starajmy się nie nosić obcisłych bluzek i spódnic, zrezygnujmy koniecznie z żakietów.

OPALAJMY SIĘ Z ROZSĄDKIEM

Korzystajmy z promieni słonecznych ale bardzo ostrożnie. Ograniczmy nasze przebywanie na słońcu w godzinach od 11 do 15. To wtedy właśnie najczęściej dochodzi do oparzeń słonecznych.

KOSMETYKI W TROSCE O SKÓRĘ

Jeżeli musimy przebywać w tych godzinach na słońcu nie zapomnijmy o stosowaniu kremów z filtrem. Zarówno promienie UVA i UVB przyczyniają się bowiem do powstawania komórek nowotworowych.

CHROŃMY OCZY

Także nasze oczy są bardzo delikatne i odczuwają działanie upalnego słońca. Dlatego chrońmy je zakrywając tarczą ochronną w postaci okularów z filtrem.

ZIMNY PRYSZNIC

Lekki zimny prysznic to bardzo dobre sposób na pokonanie gorącej temperatury chociaż na chwilkę.

DIETA – WAŻNA PRZY ŻARZE Z NIEBA

Koniecznie zastąpmy ciężkie i tłuste dania obiadowe lekkimi rybami i sałatkami, zupy chłodniki na lekkich wywarach na mięsie z kurczaka.

LEKKI MAKIJAŻ NA UPALNY DZIEŃ

Jeżeli już musimy i tego wymaga nasza praca w gorący dzień nałożyć na twarz kosmetyki to starajmy się by był on lekki i produkty nie obciążał naszej skóry. Patrzmy zawsze na etykietę aby produkt był obowiązkowo wodoodporny.

CHROŃMY GŁOWĘ

Ważne jest chronienie kapeluszem lub czapką głowy ponieważ w czasie upałów zwiększa się i to bardzo ryzyko udaru.

Sposoby na ochronę mieszkania w czasie upałów

Bardzo ważne są zasady chroniące dom przed ingerencją upału, a co za tym idzie to także dla nas pomoc by przetrwać ten niezwykle ciężki czas.

  • wiatraki
  • wietrzenie nocą mieszkania
  • klimatyzacja
  • zacienienie
  • nawilżanie powietrza
  • pozytywnie działające rośliny w upały.

 

 

oparzenia słoneczne elektrolity upał do opalania jak się chronić w upały nawadnianie w czasie upałów
Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Iza
Ocena:
Ja jak jest upał, to po prostu staram się nie przebywać na słońcu, a jak już muszę to szukam cienia. I do tego dużo wody piję.
Odpowiedź
Dodano: 11 Lipiec 2016
Autor: marta
Ocena:
moja mama zawsze mi powtarzała, żeby zakładać coś na głowę, jak jest upał. kiedyś to bagatelizowałam, dziś sama jestem mamą i swoim dzieciom też ciągle suszę głowę w tym temacie
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach