45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Upał nie daje żyć? – podpowiadamy, jak go okiełznać i sobie pomóc!

Upał nie daje żyć? – podpowiadamy, jak go okiełznać i sobie pomóc!Upał nie daje żyć? – podpowiadamy, jak go okiełznać i sobie pomóc!

Lato to ulubiona pora roku wielu z nas. To czas urlopów, wakacji i często upragnionego wypoczynku. Ale lato to również dotkliwe upały, w których ciężko jest normalnie funkcjonować. Gdy temperatura za oknem niebezpiecznie oscyluje powyżej 30°C, aura staje się dla naszego organizmu obciążeniem. Stajemy się znużeni i rozdrażnieni, tracimy zdolność koncentracji, trudniej nam się oddycha i szybko się męczymy.

 • Jak radzić sobie z upałem?

 • Jak się ubierać podczas upałów?

Warto wtedy wiedzieć, co zrobić by choć trochę móc się ochłodzić. Podpowiadamy zatem kilka sprawdzonych, skutecznych sposobów. One z pewnością przyniosą ulgę.

 1. Nadgarstki, kark, skronie – newralgiczne miejsca dla ochłody

  Jeśli doskwiera Ci upał, powinieneś wiedzieć, że najłatwiej się schłodzić ochładzając te właśnie partie ciała. Na nich skóra jest cieńsza, co przynosi najlepsze efekty. Możesz po prostu polać się chłodną wodą lub też zastosować jakiś zimny okład.
 2. Picie gorących napojów

  Choć na pierwszy rzut oka wydaje się nielogiczne, to naprawdę pomaga. Dzięki temu bardziej się pocimy, co jest naturalną walką organizmu z gorącem. Poza tym temperatura naszego ciała nieco się podnosi i dopasowuje się do tej na zewnątrz.
 3. Odpowiednia odzież

  O tym, że należy nosić jasne ubrania chyba nie trzeba przypominać. Powszechnie wiadomo, że jasny kolor odbija światło. Nie wszyscy są jednak świadomi, że rozbieranie się do przysłowiowego rosołu wcale nie jest takie skuteczne. Lepiej zadbać o to, by ciuchy wykonane były z naturalnych tkanin, które przepuszczają powietrze i pochłaniają wilgoć.
 4. Stop z wietrzeniem mieszkania

  Robienie przeciągów skutkuje tylko doraźnie, a może skończyć się przykrym przeziębieniem. Zazwyczaj temperatura naszych czterech kątów jest i tak niższa niż ta na zewnątrz. Lepiej zaciemni ć okna, by nie wpadało przez nie agresywne słońce, a dla wymiany powietrza po prostu je rozszczelnić.
 5. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej

  Pranie, prasowanie, gotowanie, odkurzanie, a nawet oświetlanie dodatkowo podnoszą temperaturę w pomieszczeniach. Dlatego, jeśli nie jest to konieczne, w upał warto zrezygnować z niektórych z tych czynności, bądź zredukować je do minimum.
 6. Właściwa dieta

  Niektóre potrawy nie są wskazane, gdy żar leje się z nieba. Należą do nich smażone, tłuste ciężkostrawne posiłki, które dodatkowo obciążają organizm. Lepiej zastąpić je lekkimi, świeżymi warzywami i owocami, postawić na nabiał, wszelkiego rodzaju kefiry, maślanki i jogurty. I tak zazwyczaj apetyt nad nie dopisuje. Należy jeść mniej, a częściej, dzięki czemu nie będziemy czuć się ociężali.
 7. Curry w potrawach

  Przyprawa zawiera kapsaicynę. Składnik ten odpowiada za charakterystyczne pieczenie i mrowienie, które pojawia się, gdy je jemy. Dzięki niemu nasz mózg otrzymuje sygnał, że trzeba schłodzić ciało i zaczynamy się bardziej pocić.
 8. Nawadnianie od wewnątrz

  Nie można zapominać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. W skwarze to absolutna podstawa. Zaleca się pić 2-3 l. dziennie , by nie doznać przykrego w skutkach odwodnienia. Najlepsza jest woda, można pić soki, domowe kompoty, sięgnąć po izotoniki. Nie zaleca się zaś napojów gazowanych czy alkoholu.
pocenie upał skwar ochłodzenie schładzanie żar gorąc
Komentarze
Dodano: 22 Czerwiec 2016
Autor: Grażynka
Ocena:
Na upał kupuje zapas lodów :D
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach