45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Uczucie zatkanego ucha. Podpowiadamy, skąd się bierze i jak się go pozbyć

Uczucie zatkanego ucha. Podpowiadamy, skąd się bierze i jak się go pozbyćUczucie zatkanego ucha. Podpowiadamy, skąd się bierze i jak się go pozbyć

Pogorszenie słuchu, szum, czyli dokuczliwe uczucie zatkanego ucha. Jeżeli trwa zbyt długo, nie ma co zwlekać i najlepiej szybko odwiedzić specjalistę. Przyczyn tej dolegliwości, której zawsze towarzyszy duży dyskomfort, może być naprawdę wiele: zapalenia, poważne infekcje albo czop woskowinowy. Przedstawiamy listę najczęstszych „winowajców” zatkanego ucha!

  • Jakie są przyczyny zatkanego ucha?

  • Jak usunąć woskowinę?

  1. Zapalenie ucha – jest powikłaniem po niewyleczonej infekcji górnych dróg oddechowych, bardzo powszechnym zwłaszcza wśród dzieci do 5 roku życia (przede wszystkim u chłopców). Czasem objawem jest właśnie uczucie zatkanego ucha.
  2. Infekcje górnych dróg oddechowych – czyli najczęstsza przyczyna tej dolegliwości. Podczas infekcji w trakcie których występuje katar, pojawia się obrzęk błony śluzowej nosa. Często obrzęk jest nie tylko miejscowy, ale obejmuje również trąbkę Eustachiusza. Jest ona połączeniem pomiędzy uchem środkowym a gardłem. Jej funkcją jest wyrównywanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej, zaś w trakcie infekcji obrzęk tej trąbki może stać się przyczyną zatkania przewodów słuchowych. Współtowarzyszącym objawem, oprócz poczucia zatkania, jest także szum w uszach, a czasem nawet ból.
  3. Lot samolotem – czyli zatkanie spowodowane nagłą zmianą ciśnienia. Gdy do ucha wlatuje nadmierna ilość powietrza, powoduje ono nacisk na trąbkę słuchową. Wówczas, powietrze nie może wydostać się z ucha, przez co czuć często szumy w uszach, a czasem nawet ból głowy. Zapobieganie tej dolegliwości jest dość łatwe – wystarczy siedzieć prosto i żuć gumę albo ssać cukierka.
  4. Zapalenie trąbki słuchowej – to już nieco poważniejsza sprawa. Gdy mamy do czynienia z poważną infekcją, często objawem jest właśnie poczucie zatkanego ucha. Nieleczone choroby gardła, nosa i zatok mogą przenieść się na trąbkę Eustachiusza i spowodować zapalenie.
  5. Czop woskowinowy – kolejna bardzo często występująca przyczyna, a jednocześnie łatwa do usunięcia. W naszym przewodzie słuchowym produkowana jest woskowina, która u części osób naturalnie usuwa się z uszu i nie powoduje żadnych problemów. Jej funkcją jest oczyszczanie, nawilżanie i ochrona przed bakteriami całego przewodu słuchowego. Niestety zdarza się, że woskowina jest produkowana w nadmiernej ilości, głównie ze względu na przebywanie w zanieczyszczonych miejscach. Jeśli taka dolegliwość jest spowodowana wykonywanym zawodem, dobrze jest nosić specjalne zatyczki do uszu lub słuchawki w miejscu pracy.

Jak pozbyć się uczucia zatkanego ucha? Higiena i metody leczenia

Najlepiej udać się do specjalisty, zwłaszcza jeżeli występują również szumy w uchu, ból, świąd ucha, gorączka, pogorszone samopoczucie. Gdy jednak nie jest aż tak poważnie, a mamy do czynienia z infekcją, pierwszym krokiem jest zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa poprzez stosowanie kropli i aerozoli do nosa. Jeśli podejmujemy leczenie samodzielnie, nie stosujmy ich dłużej niż 5 dni. Pomagają także inhalacje, czyli pochylanie się i oddychanie nad miską z gorącą wodą oraz dodatkiem olejków eterycznych.

Usuwanie czopów, czyli woskowiny nagromadzonej w uchu, należy wykonać u lekarza. Zrobi to poprzez wypłukanie ucha wodą w temperaturze około 37 stopni (nie wolno próbować tego zrobić samodzielnie, tylko pogorszymy sprawę, a lekarz zrobi to w sposób całkowicie bezpieczny i skuteczny). Może zalecić również stosowanie kropli albo aerozoli do ucha. Nie zaleca się stosowania patyczków higienicznych jako metody oczyszczania uszu, ponieważ wpychają woskowinę dalej i mogą uszkodzić ucho. 

infekcje ucho spray do nosa zapalenie ucha woskowina zatkane uszy zatkane ucho zapalenie trąbki słuchowej
Komentarze
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: damian
Ocena:
często mnie dotyka ten problem, ale na szczęście na chwilę i samo przechodzi
Odpowiedź
Dodano: 20 Maj 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Mi pomagają takie specjalne świece do czyszczenia uszu, koleżanka mi o nich powiedziała i to rzeczywiście działa.
Odpowiedź
Dodano: 05 Maj 2016
Autor: Lidka
Ocena:
Mnie zatkanie ucha zawsze towarzyszy przy przeziębieniu. Krople są bezsilne, ale następnym razem spróbuję wspomnianej w artykule inhalacji.
Odpowiedź
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: Natalia
Ocena:
Mój mąż źle słyszał i zaczęło się to pogarszać, wysłałam go do lekarza bo te jego zatkane uszy doprowadzały mnie do szału. Okazało sie że mimo czyszczenia wacikiem w uszach pojawiła się niezła ilość woskowiny. Po powrocie do domu już nie miał wymówki ze nie słyszy ;)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach