Zaparcie nazywane jest również zatwardzeniem. Jest to schorzenie, które powoduje rzadszą niż normalnie defekację, co może prowadzić do wielu problemów z układem trawienia. Uporczywe i trwałe zaparcie w skrajnych przypadkach może powodować nawet śmierć.
Zaparcia: podstawy problemu
O zaparciach można mówić wtedy, kiedy defekacja występuje rzadziej niż przynajmniej 2 razy na tydzień. Kiedy wypróżnienie występuje rzadziej niż 2 razy na miesiąc, wtedy można mówić o zaparciu ciężkim, które nawet może prowadzić do śmierci.
Co to jest zatwardzenie?
Dlaczego powstają zaparcia?
Osoba zdrowa wypróżnia się od 1 do 2 razy dziennie lub co drugi dzień.
Kiedy mogą powstać zaparcia?
- Gdy spożywa się zbyt mało płynów. Dziennie powinno się wypijać ok. od 1,5 do 2 l wody mineralnej
- Gdy spożywa się mało pokarmów bogatych w błonnik
- Podczas prowadzenia siedzącego trybu życia
- Często zaparcia występują u dzieci, noworodków, kobiet w ciąży oraz u osób starszych
Inne przyczyny zaparć
Jeśli uporczywe zaparcia nie ustępują z czasem oraz po zmianie diety na bardziej zdrową oraz bardziej bogatą w błonnik, wówczas należy rozważyć inne przyczyny ich występowania. Warto wybrać się do lekarza, który badając organizm wyda odpowiednią diagnozę.
Zaparcia mogą być bowiem związane z niedrożnością jelit, nowotworami układu trawiennego, zwężeniem światła jelit spowodowanym różnymi czynnikami, zatruciem arsenem i ołowiem, w przypadku zażywaniu niektórych leków. Zaparcia mogą występować również u osób, które nadmiernie się denerwują i stresują, również jako czynnościowy objaw zaburzeń depresyjnych i lękowych.
Bardzo często do zaparć dochodzi również wtedy, kiedy wytworzy się zaburzony odruch defekacyjny. Problem ten powstaje wtedy, gdy często unika się defekacji podczas uczucia parcia na stolec. W powrocie do naturalnego procesu wypróżnień należy zawsze reagować na oznaki organizmu i wypijać większe ilości wody. Pomocne może okazać się również stosowanie środków przeczyszczających.
Leczenie zaparć:
- Spożywanie większej ilości błonnika, w tym otrębów, ciemnego pieczywa
- Wypijanie większej ilości wody, również zielonej herbaty czy ziół oczyszczających
- Nielekceważenie parcia na stolec
- Wspomaganie się środkami przeczyszczającymi w cięższych przypadkach
- Uprawianie sportu, podejmowanie wysiłku fizycznego
- Wyłączenie z diety produktów i pokarmów ciężkostrawnych, smażonych, węglowodanów i tłuszczów zwierzęcych. Należy również zrezygnować z produktów zawierających białą mąkę
- Warto do swojej diety włączyć zdrowe owoce i warzywa, koktajle owocowe
- Należy jeść powoli dokładnie przeżuwając każdy kęs pokarmu. Nie wolno jeść w pośpiechu i w stresie
- Warto zadbać o swoje samopoczucie redukując stres i emocje negatywne, które również mogą wpływać na powstawanie zaparć
Co o tym sądzisz?