Zapalenie jamy ustnej u dziecka zawsze wywołuje niepokój mamy. Maluch unika jedzenia i picia, w związku z czym realne jest ryzyko odwodnienia. Istnieją różne przyczyny symptomów z jakimi boryka się dziecko. Infekcje mogą być wywołane przez wirusy, afty lub drożdżycę.
Pleśniawki towarzyszą tej ostatniej, która określana bywa mianem kandydozy. Natomiast afty, należy rozumieć, jako owrzodzenia wewnątrz jamy ustnej, które wywołują ból. Schorzenie przebiegać może ze stanem podgorączkowym, gorączką, bądź brakiem apetytu.
Jak wygląda zapalenie jamy ustnej?
Co powoduje zapalenie jamy ustnej?
Źródło zakażeń
Zapalenie jamy ustnej może rozwinąć się pod wpływem wirusa opryszczki pospolitej, w skrócie HSV. Aby doszło do zakażenia konieczny jest kontakt ze śliną małego pacjenta, która mogła pozostać na smoczku czy butelce. Do symptomów należą owrzodzenia i wykwity na błonie śluzowej wewnątrz buzi, powiększone węzły chłonne i gorączka. Najczęściej przy tym typie infekcji zwalcza się symptomy, poprzez wdrożenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli jednak sytuacja tego wymaga, dopuszczony jest acyklowir, zaliczany do leków zwalczających wirusy.
Aftowe zapalenie wiąże się z drobnymi owrzodzeniami na śluzówce jamy ustnej, które potrafią wywołać silny ból oraz pieczenie czy kłucie na długo przed tym jak staną się zauważalne. Dolegliwości zwykle pogłębiają ostre oraz kwaśne pokarmy. Afty mogą wynikać:
- z podrażnienia śluzówek w związku z ostrymi brzegami zębów czy noszenia aparatu na zębach (w tym wypadku, należy skonsultować się z ortodontą),
- zaburzeń hormonalnych,
- celiakii,
- choroby Leśniewskiego-Crohna,
- braków witamin i minerałów (najczęściej żelaza i witamin z grupy B).
Wewnątrz jamy ustnej, miejscowo aplikowane są kremy i żele, które mają za zadanie pokrycie owrzodzeń zabezpieczającą warstwą. Do nabycia preparatów tego typu nie potrzebujemy recepty. Jeśli afty nie ustąpią, lekarz może zlecić ich wypalanie przy użyciu substancji chemicznych, albo ciepła.
Z kolei kandydoza wynika z zakażeń Candida albicans i jest chorobą grzybiczą. Najczęściej zarażają się nią niemowlęta, które wkładają do buzi cudze smoczki i przedmioty. Pleśniawki mają postać białych nalotów budzących skojarzenia z mlekiem. Często nie wywołują dyskomfortu, jednakże im większe jest ich nasilenie, tym bardziej prawdopodobny jest ból. Kandydozę leczy się m.in. poprzez nystatynę, która ma formę roztworu do pędzlowania błony śluzowej. Leczenie wspomagające odbywa się przy udziale żelu miejscowego z kwasem glicyretynowym oraz poliwinylopirolidonem. Ulgę może przynieść także wywar z szałwii i rumianku. Buzię dziecka powinno się płukać bezpośrednio po jedzeniu.
Co o tym sądzisz?