45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Trzy najczęstsze objawy problemów z kręgosłupem.

Trzy najczęstsze objawy problemów z kręgosłupem.Trzy najczęstsze objawy problemów z kręgosłupem.

To kręgosłup utrzymuje nas w pionowej pozycji, umożliwia wykonywanie wielu czynności i dźwiga głowę. Tak wiele zadań, które obejmują funkcjonowanie kręgosłupa, sprawia, że bardzo łatwo jest go przeciążyć. Aby mógł spełniać swoją rolę, wszystkie mięśnie i więzadła muszą działać poprawnie.

  • Co oznacza drętwienie karku?

  • Co oznacza mrowienie w nogach?

Większość dzisiejszych ludzi prowadzi siedzący tryb życia. Często jesteśmy niechętni do uprawiania sportu, narażeni na stres w wyniku codziennych obowiązków i kłopotów, dźwigamy ciężkie torby, w dodatku często na jednym ramieniu. Nic dziwnego, że tak szybko dochodzi do przeciążenia i zaczynami odczuwać bóle głowy lub drętwienie stóp. Z wieloma tego typu dolegliwościami możemy poradzić sobie samodzielnie – najważniejsza jest aktywność fizyczna, ponieważ to właśnie ruch sprawia, że nasz kręgosłup działa jak powinien. Poza ćwiczeniami na wzmocnienie tej części ciała, możemy stosować ciepłe kąpiele i okłady.

Co jednak, jeśli ból nie przechodzi? Może oznaczać to chorobę. Wśród schorzeń związanych z bólem kręgosłupa znajdują się dość specyficzne, o objawach mogących świadczyć o konkretnych problemach.

Drętwienie karku

Najczęściej spowodowane jest siedzeniem z głową w pozycji pochylonej, przede wszystkim w chwilach stresu i zmęczenia. Może być również efektem siedzenia w nieprawidłowej pozycji. Często zdarza się więc pracownikom biurowym i uczniom, którzy siedzą wiele godzin przed komputerem lub książką. Zwykle zaczyna się od bólu szyi rozchodzącego się z czasem na kark oraz ramiona. Aby uniknąć takich objawów, od czasu do czasu podnieś głowę i spójrz przed siebie podczas wykonywania jakiejś pracy (niezależnie czy szydełkujesz, czytasz książkę, czy grasz na telefonie). Dobrym pomysłem będzie również spanie na poduszce ortopedycznej.

Mrowienie w nogach

Zwykle oznacza przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Promieniuje do pośladków i nóg. Dolegliwość tego typu jest efektem nacisku na nerwy oraz duże naczynia krwionośne, w wyniku zbyt długiego siedzenia na niewygodnym krześle. Aby tego uniknąć, trzeba dobrać biurko i krzesło do swojego wzrostu, na co dzień nosić buty na niewysokim obcasie i pływać – najlepiej na plecach.

Ból w okolicy mostka

Bardzo podobny do bólów wieńcowych, ponieważ pojawia się w okolicy mostka i promieniuje do szyi, a także lewego barka i pleców. Czasami towarzyszą temu duszność i zaburzenia krążenia ze zbyt wysokim lub niskim ciśnieniem. Zwykle przytrafia się osobom żyjącym w ciągłym stresie, narażonym na przemęczenie, w wieku od 35 do 45 lat. W celu sprawdzenia o co chodzi, najpierw należy udać się do lekarza i wykluczyć możliwość choroby wieńcowej lub problemów z sercem. Jeśli okaże się, że nie ma to nic wspólnego z tego typu chorobami, ulgę przyniesie odpoczynek i relaks. Dobrze działa medytacja i joga, relaksacyjne kąpiele z aromatycznymi olejkami, a także unikanie schylania się na wyprostowanych nogach.

kręgosłup mrowienie w nogach ból pleców bóle kręgosłupa drętwienie karku ból w okolicy mostka sposoby na ból pleców ból kręgosłupa przyczyny

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach