45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Trudna do wykrycia i niebezpieczna. Borelioza u dzieci

Trudna do wykrycia i niebezpieczna. Borelioza u dzieciTrudna do wykrycia i niebezpieczna. Borelioza u dzieci

Borelioza jest podstępna – trudno wykryć ją u osoby dorosłej, a u dziecka stanowi to prawdziwe wyzwanie. Przez długi czas taki typ schorzenia pozostaje niezauważony, a pojawiający się w tym czasie rumień wędrujący występuje tylko u nielicznych maluszków. Niestety, objawy są często niecharakterystyczne, dlatego warto uważnie obserwować wszelkie zmiany w zachowaniu naszej pociechy.

Przyczyny boreliozy są zazwyczaj dwie: albo jest ona wrodzona, gdy do zakażenia dochodzi w łonie matki (jest to jednak bardzo rzadki przypadek), albo w wyniku ukąszenia przez kleszcza. Kleszcz „atakuje” głównie w okolice zgięć stawów rąk, głowy, nóg i rąk. Odpowiedzialna za powstanie boreliozy jest bakteria Borrelia burgdorferi, przenoszona przez kleszcze pospolite.

  • Jakie są objawy boreliozy u dzieci?

Najczęstsze objawy boreliozy

Element, który wskazuje na boreliozę może być zmiana w zachowaniu: nagłe problemy z wysławianiem się, uczeniem, koncentracją, problemy ze snem (nagłe pobudki lub nadmierna senność), a także bóle mięśni, zębów, głowy. Do tych najbardziej charakterystycznych i najczęstszych objawów należą:

  • Bóle mięśni, głowy i stawów,
  • Niechęć do zabawy,
  • Drażliwość,
  • Apatia,
  • Problemy z nauką, koncentracją,
  • Zbyt szybkie męczenie się (np. po krótkiej przechadzce).

Czasami występują także nadwrażliwość na dźwięk i światło, oraz objawy ADHD. Oczywiście każdą niepokojącą nieprawidłowość należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi.

Po 4-6 tygodniach od ukąszenia kleszcza warto wykonać dziecku badania krwi na obecność przeciwciał, skierowane przeciw krętkom. Gdy wynik będzie pozytywny albo niejasny, wykonuje się badanie metodą Western-blot.

W leczeniu boreliozy u dzieci stosuje się antybiotykoterapię. Zakażenie jest wyleczalne, jednak trzeba podjąć odpowiednie leczenie jak najszybciej (tym większe szanse na wyzdrowienie).

Jak uniknąć kleszcza? W trzech prostych krokach

  1. Kleszcza pospolitego najczęściej można spotkać w parkach, lasach iglastych, mieszanych, liściastych, ale także na pastwiskach, obrzeżach jezior, albo tam, gdzie gnieżdżą się ptaki. Staraj się wychodzić na spacery do lasu w południe, bo kleszcze są najbardziej aktywne późnym południem i rano.
  2. Po powrocie zawsze obejrzyj dokładnie całe ciało dziecka, a10 minut przed wyjściem w miejsca takie jak las czy park (zwłaszcza w okresie letnim) stosuj preparat odstraszający kleszcze.
  3. Jeśli wybierasz się z dzieckiem do lasu, staraj się w pewnym stopniu zakryć wasze ciałą – ubieraj spodnie z długimi nogawkami i bluzy z długim rękawem, a jeśli jest zbyt gorąco to zakładaj na głowę czapkę lub kapelusz.
borelioza kleszcz na kleszcze objawy boreliozy
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Ja również drżę o swoje dzieciaki i często je sprawdzam, czy nie złapały kleszcza, bo podobno ich teraz wysyp.
Odpowiedź
Dodano: 07 Lipiec 2016
Autor: Patrycja
Ocena:
Moja córka miała kleszcza, na szczęście nie zaraził jej boreliozą, bardzo się tego bałam.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach