45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Trądzik u niemowlaka. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Trądzik u niemowlaka. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?Trądzik u niemowlaka. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Wbrew pozorom, trądzik nie jest jedynie przypadłością młodzieży. Trądzik noworodkowy i niemowlęcy częściej występuje u chłopców, niż u dziewczynek. Wyglądem przypomina tą najbardziej znaną formę – czyli występującą u nastolatków okresie dojrzewania. Przyczyny powstawania tego typu zmian skórnych nie są do końca znane.

  • Skąd się bierze trądzik u niemowlaka?

  • Jak zapobiec trądzikowi?

Dzielimy go na dwie odmiany:

  • Trądzik noworodkowy – który (jak sama nazwa mówi) dotyka noworodków, czyli dzieci w pierwszych tygodniach życia.
  • Trądzik niemowlęcy – czyli trwający znacznie dłużej, aż do kilku miesięcy.

Część lekarzy uważa, że pojawia się on w wyniku przegrzania dziecka, ponieważ pojawia się na buzi maleństwa w miejscach szczególnie ogrzewanych: np. na policzkach na których dziecko śpi, albo na czole po czapką. Jednak faktyczna, stuprocentowo potwierdzona przyczyna nie została do tej pory określona. Jest to dość częsta przypadłość, gdyż pojawia się aż u 20% niemowlaków i noworodków. Mimo to, powyższa teoria jest bardzo prawdopodobna, gdyż trądzik znika po schłodzeniu skóry, np. w wyniku przebywania na zimnym powietrzu w trakcie spaceru.

Druga teoria mówi o zbyt wysokim stężeniu androgenów, czyli męskich hormonów, które są przekazywane dziecku wraz z mlekiem podczas karmienia piersią. Poziom androgenów wzrasta u kobiet w trakcie ciąży i nie znika od razu po porodzie. Jest to również prawdopodobne, gdyż po kilku miesiącach, gdy poziom męskich hormonów u kobiety spada, u dziecka znika niemowlęcy trądzik.

Przypadłość ta często jest mylona ze skazą białkową, która jednak w większości przypadków objawia się wymiotami lub biegunką. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wizyta u pediatry, który najlepiej określi pochodzenie zmian skórnych u niemowlaka.

Jak rozpoznać trądzik niemowlęcy:

  1. Bardzo przypomina wyglądem wypryski pojawiające się w okresie dojrzewania.
  2. Zarówno u noworodków i niemowlaków mają formę czerwonych plamek (które łatwo pomylić z potówkami), czasem przybierają postać grudkowatych nierówności.
  3. W przypadku ostrego przebiegu tej przypadłości, u niektórych dzieci pojawiają się torbiele lub ropne wypryski.
  4. U części niemowlaków można zauważyć również białe, zamknięte zaskórniki, wyjątkiem jest pojawienie się czarnych wągrów.

Jak temu zapobiec?

W związku ze wspomnianymi wyżej teoriami, z pewnością trzeba uważać na to, aby nie przegrzać dziecka. Zwróć uwagę na materiały, z jakich wykonane są ubranka i pościel maleństwa. Stosuj delikatne, hipoalergiczne kosmetyki, specjalnie przeznaczone do pielęgnacji niewolącej skóry. Nawilżaj twarz i ciałko niemowlęcia, najlepiej za pomocą dobrych kremów i maści, zaś po kąpieli stosuj preparaty zmiękczające skórę.

Jak leczyć?

Niestety nie ma jednego skutecznego sposobu na trądzik niemowlęcy. Specjaliści zalecają jednak przemywanie skóry dziecka delikatnym środkiem myjącym i przeczekanie tego typu zmian. W sytuacji, gdy trądzik bardzo długo nie ustępuje należy udać się do dermatologa, gdyż istnieje możliwość wystąpienia zaburzeń hormonalnych.

zmiany skórne trądzik niemowlęcy trądzik noworodkowy trądzik u dziecka wypryski u niemowlaka
Komentarze
Dodano: 17 Październik 2016
Autor: Dorota
Ocena:
Słyszałam gdzieś o tym nadmanganianie ale nie wiem co i jak. To w aptece się kupuje?
Odpowiedź
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Kamila
Ocena:
Ja polecam kąpiele z nadmanganianem potasu. Pomagają bardzo dobrze.
Odpowiedź
Dodano: 11 Kwiecień 2016
Autor: Sara
Ocena:
Zauważyłam zmiany skórne u mojej Antosi gdy miała 3 miesiące, lekarz powiedział że to trądzik niemowlęcy zalecił stosowane maści i przeszło.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach