42 299 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Trądzik różowaty? To już nie problem!

kobieta-w-drogerii-kupuje-iwostin 1kobieta-w-drogerii-kupuje-iwostin 1

Trądzik różowaty najczęściej dotyka kobiet. Jak wskazują badania może być związany z nieodpowiednią dietą, chorobami autoimmunologicznymi lub alergiami. Cera naczynkowa również predysponuje do pojawiania się trądziku. Czynniki środowiskowe często sprzyjają pojawianiu się rumieni i utrudniają gojenie skóry. Jak więc zapobiegać i chronić się przed wykwitami?

Trądzik różowaty – dlaczego ja?

Typ trądziku różowatego jest zdecydowanie rzadszy od swoich kuzynów. Występuje średnio u 5% populacji, z czego głównie dotyka kobiety. Grupy wiekowe między 25. a 35. rokiem życia i powyżej 45 lat są zdecydowanie bardziej podatne na ten typ choroby skóry. Jasna karnacja, skłonność do pojawiania się pajączków oraz niebieskie/szare oczy czy blond włosy predysponują do pojawiania się tego schorzenia. Zazwyczaj pojawia się po okresie pokwitania, a więc nastolatki nie mają się czym przejmować. Im pozostaje tradycyjny trądzik.

Mimo tego pierwsze objawy zwiastujące późniejsze problemy mogą się manifestować już bardzo wcześnie. Pośród innych stanów zapalnych skóry pojawiają się delikatne zaczerwieniania, które zazwyczaj są ignorowane. Często jednak to pierwszy znak, że w przyszłości pojawi się rumień. Już wtedy można zacząć przygotowywać skórę na walkę z niedoskonałościami. Dzięki temu unikamy długotrwałego leczenia i szpecących blizn. Jeśli więc pojawiają się pierwsze objawy należy skierować się do razu do dermatologa i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przyczyny pojawiania się rumienia

Zaczerwienienia pojawiają się w wyniku silnych emocji lub stresu. Naczynka pod skórą kurczą się i uwydatniają. W kolejnym stadium powstają zgrubienia i krostki, które przypominają zwykłym trądzik. W stadium bardzo rozwiniętym zajęta jest cała powierzchnia twarzy. Pojawiają się przerosty gruczołów łojowych, a także obrzęk limfatyczny, czyli nieznośna opuchlizna. Nieleczony zmienia fakturę skóry, a także bardzo rzadko pojawienie się guzów, które mogą zdeformować twarz.

Dokładnie przyczyny nie są znane i u każdego przebieg choroby może być inny. Wskazuje się tu na uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia. Skłonność do alergii pokarmowych wydaje się mieć spore znaczenie, tak więc odpowiednio dobrana dieta może odnieść pozytywne skutki w trakcie leczenia. Z początku u chorych pojawia się delikatny rumień w okolicy czoła, nosa i policzków. Niekiedy daje uczucie ciepła. Kiedy nie mija pojawiają się pajączki, a rumień eskaluje i nie znika nawet po kilkunastu minutach.

Również problemy endokrynologiczne sprzyjają rozwojowi trądziku różowatego ze względu na całościowe zaburzenie gospodarki hormonalnej, nasilenie łojotoku i przyspieszenie rogowacenia naskórka. Nadciśnienie tętnicze bywa także przyczyną, zaraz obok chorób żołądka jak nadkwaśność, choroba wrzodowa czy refluks. Nieregularne wypróżnianie powoduje wzrost ciśnienia, a to z kolei pojawienie się czerwonych policzków. Bardzo narażone są osoby spożywające alkohol, uzależnione od kawy czy lubujące się w saunie.

Pielęgnacja od A do Z

Przy pierwszych objawach w postaci utrzymującego się rumieńca na policzkach warto już zasięgnąć rady specjalisty. Konieczne jest rozpoczęcie leczenia zanim zmiany pozostawią trwały ślad i będą niemożliwe do usunięcia. Tu przyda się obserwacja codziennych zachowań, diety i nasilenia stresu, by lekarz mógł wdrożyć odpowiednie środki zaradcze.

Sami w domu także możemy o siebie zadbać. Skóra musi być ukojona, nawilżona, natłuszczona, a naczynka wzmocnione. Peelingi, kuracja kwasami czy mikrodermabrazja są tu niewskazane ze względu na czynniki drażniące. Konieczne jest stosowanie kosmetyków, które wzmacniają i odbudowują płaszcz lipidowy naskórka, czyli tę warstwę, która bezpośrednio nas chroni. Jednym z takich kremów może być Rosacin marki Iwostin. Poznaj gamę kosmetyków Rosacin na stronie. Przeznaczone do skóry wrażliwej i z trądzikiem różowatym, zawierają nie tylko składniki kojące, ale również filtr SPF 15, który chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. W składzie zawiera Optisol, który maskuje zaczerwienienia, a także Biolin – probiotyki utrzymujący właściwą florę bakteryjną naskórka.

Źródła: 

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,22908577,tradzik-rozowaty-objawy-i-zasady-postepowania.html
http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,tradzik-rozowaty---objawy--leczenie--przyczyny-i-zdjecia,artykul,1695863.html
https://www.iwostin.pl/pielegnacja-specjalistyczna/

trądzik różowaty

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 299 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach