45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Testy alergiczne ułatwią życie

Testy alergiczne ułatwią życieTesty alergiczne ułatwią życie

Testy alergiczne przeprowadzane są dla wykazania czynników wywołujących reakcje alergiczne. Prowokacja, testy skórne i testy z krwi pozwalają ocenić stopień uczulenia. Skuteczność rozpoznawania alergii jest niemal stuprocentowa.

Co czwarta osoba w Polsce jest alergikiem. Wiele osób odczuwa delikatne symptomy, jak katar, jednak części z nas zagraża atak astmy, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Nieleczona alergia wziewna jest zdolna doprowadzić do niewydolności płuc, zatem warto ustalić, co nas uczula.

Testom alergicznym mogą zostać poddane noworodki, dzieci i dorośli. Nie wykonuje się ich u osób z rozrusznikiem serca. Przeprowadza się testy pod kątem alergii na zwierzęta, pyłki, roztocza, pleśnie, produkty spożywcze i metale. W przypadku, gdy wynik testów jest pozytywny warto poddać się odczulaniu.

  • Jak wyglądają testy alergiczne?

  • Jak przygotować się do testów alergicznych?

Jak w praktyce wyglądają testy alergiczne?

Osoby, które chcą wykonać testy na alergię stoją przed wyborem trzech metod.

  • Testy skórne – krople alergenów umieszcza się na przedramieniu lub plecach i nakłuwa skórę. Zestaw zwykle zawiera od 15-20 różnych próbek. U dzieci często stosuje się panele tematyczne, które zawierają mieszaninę alergenów, np. traw, sierści, a dopiero po dodatnim wyniku przeprowadza się badania szczegółowe. Pozwala to ograniczyć liczbę nakłuć. Zaczerwienienie i bąbel, które ukażą się najpóźniej w 20 minut od ukłucia potwierdzają alergię. Koszt testów skórnych waha się od 70-150 zł.

  • Przeciwciała w badaniu krwi – służą oznaczeniu przeciwciał IgE dla alergenów pyłkowych, pleśniowych, roztoczowych i zwierzęcych. Wskazane są dla osób, u których alergia objawia się na tyle silnie, że nie mogą one zrezygnować z leków antyhistaminowych, których nie powinny zażywać na 10-14 dni przed zaplanowanym terminem badania, o ile stan zdrowia pozwoli. Testy z krwi wykonywane są również u dzieci do 3. roku życia oraz w razie dysonansu między wywiadem a wynikiem testów skórnych, bądź nasileniem objawów alergii na skórze. Sprawdzenie pojedynczego alergenu to koszt 35-50 zł. Cena testów przesiewowych ułożonych w panele w zależności od liczby alergenów waha się od 75-240 zł.

  • Prowokacja – testy prowokacyjne polegają na przyłożeniu do nosa wacika nasączonego próbką alergenu lub bezpośrednio do nosa rozpyla się alergen. Po metodę prowokacji przeważnie sięga się przed odczulaniem, dzięki niej specjalista ocenia co najsilniej uczula.

Przed testami...

Przynajmniej na tydzień przed wizytą należy zrezygnować z przyjmwania leków przeciwhistaminowych i kortyzonowych. W dniu badań nie palimy, rezygnujemy z alkoholu, mocnej kawy i herbaty. Dobrze byśmy założyli ubrania z naturalnych materiałów. Nie jedzmy niczego na 2-3 godziny przed testami.

alergia uczulenie testy alergiczne testy na alergię
Komentarze
Dodano: 05 Kwiecień 2016
Autor: Paulina
Ocena:
Ja miałam te testy alergiczne na przedramieniu nakłuwane i płatkowe na plecach, oj wyszło mi wszystko ale jak bolało bo okazało się ze mój alergen strasznie oddziaływał.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach