45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ten nowotwór najczęściej dotyka mężczyzn! Wszystko, co musisz wiedzieć!

Ten nowotwór najczęściej dotyka mężczyzn! Wszystko, co musisz wiedzieć!Ten nowotwór najczęściej dotyka mężczyzn! Wszystko, co musisz wiedzieć!

Rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Bardzo ważne jest, aby zgłosić się do lekarza nawet z najmniejszymi objawami, także takimi, które przychodzą, a później znikają. Choroby nowotworowe corocznie zbierają ogromne żniwo, to jedne z najbardziej niebezpiecznych dla człowieka chorób. Rak prostaty może się rozwijać nawet do 10 lat przez cały ten czas dając jedynie niewielkie objawy!

  • Jakie są objawy raka prostaty?

  • Jakie wykonać badania w kierunku raka prostaty?

Pierwsze i dalsze objawy raka prostaty

Rak prostaty związany jest z gruczołem prostaty zlokalizowanym w ciele mężczyzny w bliskości cewki moczowej. Większość objawów raka będzie związana z dolegliwościami oddawania moczu. Mężczyzna może odczuwać ból, pieczenie, może pojawić się krwiomocz, ale to także przede wszystkim wszelkiego rodzaju zaburzenia związane z trudnością w samym oddaniu moczu i odczuwaniem częstego parcia na pęcherz świadczą o rozwoju raka prostaty.

Rak prostaty w Polsce: statystyki!

  • Najczęstszym nowotworem, na który zapadają mężczyźni w Polsce jest rak płuc. Zaraz po nim najczęściej mężczyzni chorują właśnie na raka prostaty. Prostata bardzo często przerasta u mężczyzn w średnim i starszym wieku
  • Tylko w 2005 roku zachorowało na raka prostaty ponad siedem tysięcy Polaków
  • Liczba zmarłych z powodu raka prostaty wynosiła w 2005 roku 3600 mężczyzn. Śmiertelność wyniosła więc ponad 50%
  • Co roku obserwuje się wzrost liczby zachorowań wśród mężczyzn o około 2,5% względem roku poprzedniego. Nie oznacza to jednak, że choruje więcej mężczyzn ale, że tak naprawdę wcześniejsze statystyki zachorowania mogły być zaniżone ze względu na gorsze metody rozpoznawania nowotworu czy mniejszą świadomość społeczną problemu. W tym sensie wzrost liczby odnotowanych zachorowań oznacza, że mężczyźni lepiej i częściej dbają o swoje własne zdrowie zgłaszając się do lekarza urologa

Dlaczego rak prostaty jest tak częsty?

Bardziej narażeni na zachorowanie są mężczyźni w średnim i starszym wieku. Wynika to z mniejszej ilości testosteronu w ich organizmie, a to znowu odbija się na funkcjonowaniu gruczołu prostaty. Według ostatnich badań i doniesień rak prostaty może mieć swoje przyczyny również w dziedziczności. Bardziej narażeni na zachorowanie są mężczyźni, u których w rodzinie problem ten występował już np. we wcześniejszym pokoleniu. Najbardziej narażeni są ci mężczyźni, którzy są braćmi chorych lub ich synami.

Rozpoznawanie raka. Nie obawiaj się diagnozy!

Rak stercza rozwija się do około 10 lat. Komórki nowotworowe podwajają swoją liczbę co ok. 4 lata. Wystąpienie jakichkolwiek pierwszych objawów, nawet niewielkich, powinno doprowadzić do zapalenia czerwonej, ostrzegawczej lampki: Tak, w tym momencie trzeba już wybrać się na podstawowe badania! Rak wykryty szybko jest w pełni do wyleczenia! Warto wybrać się np. na badanie stężenia PSA w surowicy krwi. Daje ono dobre wyniki w odniesieniu do całej objętości stercza.

 

rak prostaty nowotwór prostaty leczenie raka prostaty choroby prostaty objawy raka prostaty

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach