Piękna, brązowa opalenizna jest atrakcyjna. W upalnie dni, gdy tylko jest to możliwe, zakładamy kostiumy kąpielowe i oddajemy się słońcu. Są osoby, dla których opalanie i ciągle brązowy koloryt skóry jest celem w samym w sobie. Osobom uzależnionym od promieni UVB i UVA bardzo trudno się przyznać, że maja problem. Często potrzebna jest tu nawet interwencja psychologiczna.
Podłożem uzależnienia jest patologiczne postrzeganie siebie jako osoby ciągle za mało atrakcyjnej, a poczucie własnej wartości wzrasta kiedy skóra nabiera czekoladowego koloru. Obsesja na punkcie opalania i strach przez bladością nosi nazwę - tanoreksja. Jest to rodzaj zaburzeń osobowości, choroby wynikającej z kultu piękna własnego ciała. Tanorektycy to niewolnicy brązu, stale myślą o wyglądzie zewnętrznym. Uważają, że aby ich ciało dobrze się prezentowało musi być brązowe, intensywne opalanie poprawia im samopoczucie, a bladość uważają za objaw choroby i brzydoty.
Specjaliści zajęli się tym zjawiskiem dopiero niedawno, a przecież moda na opalanie rozpoczęła się w latach dwudziestych. Do dzisiaj opalenizna uważana jest za symbol piękna i zdrowia. Niestety ofiar nadmiernego opalania jest coraz więcej.
Co to jest tanoreksja?
Jakie są zagrożenia tanoreksji?
Kto może być uzależniony i jakie są tego skutki
Uzależnić się od opalania może każdy. Jednak z obserwacji wynika, że są to raczej młode osoby, głównie kobiety, jednak także płeć przeciwna coraz częściej ulega fascynacji brązem. Okazuje się, że mężczyżni kochają tak samo siłownię jak i solarium.
Obsesja na punkcie brązu nie trwa tylko w czasie wakacji. Tanorektycy biegają na solarium przez cały rok, nawet kilka razy w ciągu tygodnia, nie zważając na ogromne ryzyko zachorowania na czerniaka- nowotworu skóry.
Niezwykle rzadko takie osoby samodzielnie uświadamiają sobie, że są uzależnieni. Zdarzają się przypadki gdzie tanorektyycy ze zdiagnozowanym czerniakiem na skórze chodzą nadal na solarium. Zazwyczaj jednak zaczynają zdawać sobie sprawę z problemu, kiedy dochodzi do komplikacji zdrowotnych lub silnej interwencji bliskich osób.
Przesadne zajmowanie się swoim ciałem powoduje skrzywiony ogląd rzeczywistości, a ciągłe szukanie okazji aby złapać opaleniznę prowadzi do konfliktu z otoczeniem. Takie osoby nie są w stanie zajmować się innymi, ponieważ albo spędzają czas na solarium, w upalne dni godzinami potrafią leżeć na słońcu, jak nie na plaży, to balkonie czy tarasie, następnie wizytują salony kosmetyczne w celu upiększenia opalenizny. Codzienne obowiązki schodzą wtedy na drugi plan. Tanorekcja może zatem doprowadzić nawet do rozpadu rodziny.
Zagrożenia
Skóra tanorektyka bardzo szybko się zmienia. O ile na początku ciepły, letni brąz wygląda zdrowo i ładnie o tyle później stan znacznie się pogarsza. Pojawiają się czerwone plamy, przebarwienia. Skóra staje się drastycznie przesuszona, widoczne stają się pęknięcia i zmarszczki dlatego dochodzi do przedwczesnego starzenia się skóry. W wyniku silnego napromieniowania może dojść do poparzenia, a ból jest wtedy nie do zniesienia. Zmiany te mogą być już nieodwracalne.
Według amerykańskich badań aż 90 proc. nowotworów skóry jest wynikiem nałogowego opalania się. W Polsce odnotowano kilka przypadków kobiet, u których doszło do zatrzymania akcji serca w wyniku korzystania z solarium. Jedna z tych kobiet wykupiła aż 3 sesje na solarium w ciągu jednego dnia. Prawdopodobnie cierpiała na tanoreksję.
Co o tym sądzisz?