43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Podobne produkty

Tabletki na alkoholizm - czy to skuteczne rozwiązanie w leczeniu alkoholizmu?

Tabletki na alkoholizm - czy to skuteczne rozwiązanie w leczeniu alkoholizmu?Tabletki na alkoholizm - czy to skuteczne rozwiązanie w leczeniu alkoholizmu?
Alkoholizm jako choroba bardzo złożona, nie ma jednej, określonej drogi jaką należy podążać, aby uwolnić się od jej destrukcyjnego działania. Każdy przypadek alkoholizmu jest inny, tak jak inne są motywy osoby nadmiernie sięgającej po alkohol, a do najczęstszych z nich należy życie w przewlekłym stresie, konflikty rodzinne, ucieczka od problemów czy wpływ środowiska. Jeśli alkoholik wyraża chęć zerwania z nałogiem, warto zapoznać się z informacjami jak działają najnowsze metody leczenia alkoholizmu do których należą leki antyalkoholowe. Co istotne, kluczową rolę mającą wpływ na samo leczenie i jego powodzenie ma właśnie wola alkoholika, który musi wyrazić zgodę na farmakologiczne leczenie alkoholizmu, lecz to jaki ośrodek wybrać często spoczywa na barkach najbliższych, których wsparcie i pomoc to nie tylko część terapii, ale często także silny bodziec do zerwania z nałogiem.

Leczenie farmakologiczne kiedy jest konieczne?

Zaleca się, aby tabletki przeciwalkoholowe były uzupełnieniem terapii psychologicznej, która może przybierać formę spotkań indywidualnych, w partnerem lub konfrontacji (z udziałem rodziny i bliskich osób) lub wsparcia grupy AA. Często zdarza się jednak, że osoba długotrwale spożywająca alkohol nie jest w stanie zachować abstynencję i boryka się z trudnymi objawami odstawiennymi. Są oczywiście alkoholicy, którzy konsekwentnie wraz z decyzją o rozpoczęciu terapii wykluczają picie, lecz większość osób miewa chwile słabości i zwątpienia co prowadzi do tzw. „wpadek alkoholika”, a nawet nawrotów picia. W tego typu przypadkach polecane są tabletki na wstręt do alkoholu, które pomagają zachować abstynencję wywołując nieprzyjemne objawy w przypadku sięgnięcia po alkohol.

Inną grupą, której zaleca się ich stosowanie są osoby, których organizm jest mocno wyniszczony przez długotrwałe spożywanie napojów wyskokowych. W takich sytuacjach liczy się czas, a leki na alkoholizm przyśpieszają proces wychodzenia z nałogu i często są jedynym ratunkiem dla alkoholików, którzy wymagają hospitalizacji. Należy także pamiętać, że długotrwałe spożywanie alkoholu ma duży wpływ na życie psychiczne pijącego. Często stan psychiczny nie pozwala na rozpoczęcie terapii w grupie i w takim przypadku także poleca się zastosowanie tabletki przeciw piciu alkoholu.

Tabletki dla alkoholików dostępne w Polsce.

Warto przed rozpoczęciem terapii upewnić się, że lek dla alkoholików, który ma zostać mu podany jest zarejestrowany w Polsce i dopuszczony do sprzedaży. Kuracja odwykowa zawsze musi być prowadzona przez lekarza specjalistę, choć nie musi odbywać się w ośrodku leczenia uzależnień, lecz także powszechna jest kuracja prowadzona w domu pacjenta. W Polsce dostępnych jest kilka leków przeciw piciu alkoholu, a do najczęściej stosowanych zalicza się leki o działaniu awersyjnym - Disulfiram i Esperal.

Disulfiram uznawany jest za prekursora nowszych leków, co oznacza, że w największym stopniu jesteśmy w stanie ocenić jego skuteczność. Choć jest medykamentem zupełnie bezpiecznym dla zdrowia i życia pacjenta, w kontakcie z alkoholem wywołuje nieprzyjemne, a czasem nawet trudne objawy, do których należą, m.in. uczucia gorąca, nudności, przyspieszenie akcji serca czy wymioty. Disulfiram jest zatem lekiem, którego działanie polega na wywołaniu lęku czy wstrętu do alkoholu poprzez wywołanie objawów, które przypominają kaca, lecz są od niego dużo silniejsze oraz występują zaraz po wypiciu alkoholu. Dla wielu osób, picie powoduje rozluźnienie, uczucie szczęścia czy zapomnienie – Disulfiram ma zadziałać zupełnie odwrotnie, wywołując jedynie negatywne objawy. Lek ten może być aplikowany doustnie, w postaci zastrzyków czy za pomocą wszywki. Ta ostatnia metoda wiąże się z wykonaniem prostego i całkowicie bezpiecznego zabiegu zaszycia leku pod skórą pacjenta, co bywa dość częstą metodą leczenia farmakologicznego. Przewaga wszywki nad tradycyjną suplementacją tabletki dla alkoholika polega na niemożliwości zapomnienia lub zaniechania przyjęcia leku, co często zdarza się w przypadku osób uzależnionych. Leczenie farmakologiczne alkoholizmu z użyciem wszywki Disulfiram trwa około 3-6 miesięcy i wymaga stałej konsultacji medycznej. Zabieg musi być poprzedzony minimum tygodniową abstynencją i detoksykacją, czyli oczyszczeniem organizmu z toksyn nagromadzonych przez długotrwałe spożywanie alkoholu. Lekiem o bardzo podobnym działaniem jest Esperal, który także zazwyczaj aplikowany jest w postaci wszywki alkoholowej. Cena zabiegu waha się pomiędzy 250-600 zł w zależności od placówki leczenia uzależnień.

Co istotne, wybierając miejsce wykonywania zabiegu zaszycia, warto skontaktować się z ośrodkiem, który posiada liczne doświadczenie w temacie uzależnień, a także oferuje pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Takim miejscem na mapie Warszawy jest Insertmed, który oferuje skuteczne i nowoczesne metody leczenia alkoholizmu. Więcej o przygotowaniu do zabiegu, jego przebiegu, a także skuteczności kuracji lekami antyalkoholowymi można dowiedzieć się na stronie internetowej placówki - Insertmed  lub kontaktując się bezpośrednio ze specjalistami leczenia uzależnień.

disulfiram alkoholizm leczenie tabletki przeciwalkoholowe esperal

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach