45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Tabletka po Ellaone - Skąd te kontrowersje?

Tabletka po Ellaone - Skąd te kontrowersje? Tabletka po Ellaone - Skąd te kontrowersje?

Tabletka ellaOne pojawiała się ostatnio na pierwszych stronach gazet. Wiele kobiet korzystało z jej działania, a mimo to nadal wzbudza ona silne emocje. Szczególnie głośno było na temat jej dostępności i tego, czy powinna być sprzedawana na receptę. Czym jest tabletka ellaOne, jakie ma działanie i czy jest szkodliwa?

Tabletka ellaOne inaczej nazywana jest tabletką „po” czyli antykoncepcją stosowaną w tzw. „sytuacji bez wyjścia” czyli w momencie, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas stosunku inna metoda antykoncepcyjna nie zadziałała (lub też nie została zastosowana). Tabletka ellaOne ma określony czas działania tzn. należy ją przyjąć najlepiej w ciągu doby od stosunku (maksymalnie do 5 dni czyli 120 godzin). Tabletka ta działa przeciwnie do progesteronu, który ogólnie mówiąc ułatwia kobiecie zajście w ciążę. Zastosowanie EllaOne powoduje, że jajeczko trafia do jajowodu z dużym opóźnieniem, utrudnia zagnieżdżenie się zarodka, a także prowadzi do zahamowania owulacji, co z kolei może zapobiec zajściu w ciążę. Za takie działanie tej tabletki odpowiedzialny jest octan uliprystalu.

Skuteczność tabletki ellaOne

Skuteczność tabletki ellaOne maleje wraz z czasem. Im wcześniej po stosunku ją zażyjemy, tym większe szanse, że zadziała ona tak, jak tego oczekujemy (95% po zastosowaniu tabletki w ciągu 24 godzin, 58% po zażyciu w czasie 48–72 godzin po stosunku). Ważne jest zatem, aby przyjąć ją w ciągu 24 godzin od stosunku. Nie znaczy to jednak, że po tym czasie tabletka nie zadziała, natomiast jej skuteczność może być mniej pewna.

Dostępność tabletki ellaOne w Polsce

Obecnie tabletka ellaOne jest dostępna na receptę czyli nie tylko trzeba zapłacić za samą tabletkę, ale również za konsultację ginekologiczną, podczas której lekarz wystawi receptę. Nowelizacja ustawy sprawiła, że wzrosły koszty zakupu tabletki o ok. połowę (koszt tabletki to ok. 120-160 zł, a koszt wizyty ginekologicznej czyli ok. 120-150 zł), jak również wydłużył się czas oczekiwania na zażycie tabletki (przed zakupem konieczne jest umówienie wizyty lekarskiej, a warto pamiętać, że nie każdy ginekolog chce wystawić taką tabletkę tzw. „klauzula sumienia”). Decyzja ta, zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia, została podjęta w celu zwiększenia bezpieczeństwa farmakologicznego i uchronienia kobiet przed ewentualnymi skutkami stosowania takiej antykoncepcji. Ministerstwo zaniepokojone było dużym wzrostem liczby sprzedanych tabletek od momentu zniesienia konieczności posiadania recepty, w celu zakupu tabletki „po”.

Stosowanie tabletki po

Tabletki po nie należy stosować wielokrotnie podczas jednego cyklu miesiączkowego. Grozi to rozregulowaniem cyklu miesiączkowego, a nawet wystąpieniem zaburzeń o charakterze hormonalnym. Istnieją również przeciwwskazania do przyjmowania tabletki o takim działaniu i należą do nich m.in.:

  • kobiety, u których występuje nietolerancja galaktozy, zespół złego wchłaniania glukozy lub niedobór laktozy lappa,
  • kobiety, u których występują zaburzenia nerek i/lub wątroby,
  • kobiety chorujące na astmę oskrzelową,
  • kobiety stosujące inne leki o działaniu antykoncepcyjnym i inne.

Przed zastosowaniem tabletki zawsze trzeba się zapoznać z treścią ulotki dołączonej do tabletki lub też skonsultować się z lekarzem.

Warto również wiedzieć, że zastosowanie tabletki ellaOne może mieć wpływ na skuteczność antykoncepcji stosowanej na co dzień. W okresie po przyjęciu tabletki, aż do następnego cyklu miesiączkowego podczas współżycia należy korzystać z dodatkowych metod antykoncepcyjnych (mechanicznych).

Zamiennik ellaOne

Tabletką o podobnym działaniu jak ellaOne jest Escapelle, sprzedawana również na receptę. Zgodnie z danymi producenta jej skuteczność wynosi aż 99 %, oczywiście jeśli zostanie ona zastosowana do 24 godzin od stosunku. Tabletka ta zawiera jeszcze więcej progestagenu od ellaOne.

Źródło: https://drogadosiebie.pl/ciaza/tabletka-po-wczesnoporonna/

antykoncepcja tabletka po
Komentarze
Dodano: 25 Październik 2017
Autor: pimpusia
Ocena:
Ciekawy wpis, napewno przyda sie osobom w kryzysowej sytuacji. Ja co prawda martwic sie nie musze bo mam zalozona wkladke levosert ale pamietam jeszcze 2 lata temu jak uzywalismy tylko gumki ktora pekla i tez mialam obawy ciazy..
Odpowiedź
Dodano: 24 Październik 2017
Autor: Madziulka
Ocena:
Fajnie napisany artykul, mozna faktycznie sie dowiedziec, jak dziala antykoncepcja awaryjna. Ja jednak ciesze sie, ze nie mam potrzeby stosowania jej, bo mam zalozona wkladke levosert - jest to antykoncepcja 3letnia, dzieki czemu nie musze sie na codzien martwic o dodatkowe zabezpieczenie:)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach