Piękne, lśniące i zdrowo wyglądające kosmyki to marzenie wielu osób. Jednak codzienne zabiegi stylizacyjne, czynniki atmosferyczne, farbowanie , a nawet czesanie i ciasne upięcia, powodują, że trudno jest zachować fryzurę w dobrym stanie. Zwłaszcza lato nie jest porą sprzyjającą zdrowiu naszych włosów. Jak je zregenerować i utrzymać w dobrym stanie na dłużej?
Jeżeli twoje włosy są przesuszone, matowe, pozbawione życia i za nic nie chcą się układać, zacznij działać już dzisiaj. Wystarczy trochę pracy, aby przywrócić im blask, jednak nie licz na to, że będzie to proces krótkotrwały.
Co na suche włosy?
Jak nawilżyć włosy?
Krok 1: Ustal winowajcę
Pierwsze, co trzeba zrobić, to ustalić co właściwie doprowadziło twoje kosmyki do tego opłakanego stanu. Może to być coś, co bezmyślnie powtarzasz, jakiś z pozoru niewinny nawyk. Doskonałym przykładem jest chodzenie spać z mokrą głową, co powoduje, że tracą swoją objętość i mogą się połamać. Odżywienie włosów wymaga więc po pierwsze zlikwidowania tego, co je niszczy. Dobrym pomysłem będzie również rezygnacja ze stylizacji na ciepło w tym okresie – czyli stosowania lokówki, prostownicy czy suszarki. Jeśli czujesz, że po prostu musisz wysuszyć włosy, rób to chłodnym powietrzem, z odległości 20 centymetrów.
Krok 2: Zmiana sposobu mycia i podcięcie
Źle wpływa na włosy mycie ich w gorącej wodzie, a także tarcie ich ręcznikiem. Najlepiej myj je w letniej wodzie, powolnymi, okrężnymi ruchami, masując skórę głowy opuszkami palców – wtedy zwiększysz ukrwienie głowy, co poprawi kondycję kosmyków. Konieczne jest stosowanie odżywki, najlepiej przed myciem szamponem i po umyciu, co pozwoli na szybszą regenerację. Kosmetyki spłukuj chłodną wodą.
Oprócz tego, konieczne będzie podcięcie zniszczonych włosów. Będą się lepiej układać i wyglądać na zdrowsze, a tych nieładnych i uszkodzonych pasm po prostu trzeba się pozbyć. Nawet jeśli jesteś fanką długich fryzur, przesuszone włosy musisz usunąć. Co więcej, o krótkie włosy łatwiej jest zadbać, dlatego szybciej je odżywisz i poprawisz ich wygląd niż w przypadku długich.
Krok 3: Solidna i regularna pielęgnacja
Nie wolno szarpać włosów ręcznikiem ani szczotką. Najlepiej rozczesywać je po myciu palcami albo grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Pamiętaj również o korzystaniu z odżywki przy każdym myciu (jeśli masz wrażliwą albo przetłuszczającą się skórę głowy, odżywka powinna być nakładana na długości włosów, nie na skalp), a raz lub dwa razy w tygodniu stosuj intensywnie odżywczą maseczkę. Najlepiej zostawić ją na pół godziny, wówczas szybciej zobaczysz efekty.
W zniszczone końcówki dobrze jest wcierać kilka kropli jedwabiu lub innych odżywczych olejków. Dobre efekty daje również olejowanie włosów, czyli nakładanie naturalnych olejków (kokosowego, arganowego, palmowego itd.) na kilka godzin przed umyciem.
Doskonałym srodkiem pielęgnacyjnym na nasze zniszczone włosy też jest maseczka, a zwłaszcza dedykowana do pielęgnacji zniszczonych włosów maseczka z olejem kokosowym.
Co o tym sądzisz?