45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Szybka pomoc przy nerwicy. 5 skutecznych ziół i dieta na ukojenie nerwów

Szybka pomoc przy nerwicy. 5 skutecznych ziół i dieta na ukojenie nerwówSzybka pomoc przy nerwicy. 5 skutecznych ziół i dieta na ukojenie nerwów

Leczenie nerwicy nie obędzie się bez psychoterapii (nic jej nie zastąpi), jednak istnieją domowe sposoby, które ją wspomagają. Zioła i odpowiednia dieta zadziałają odprężająco, uspokajająco i poprawią samopoczucie. Poczucie lęku i napięcie skutecznie załagodzą ziołowe napary, które warto mieć zawsze pod ręką.

Naturalne związki zawarte w ziołach, np. alkaloidy i flawonoidy, nadają im leczniczych właściwości. Oczywiście leki farmaceutycznie są obecnie częściej polecane na nerwica">nerwicę, jednak naturalne sposoby są dobrym uzupełnieniem terapii. Zażywanie ich trzeba skonsultować oczywiście ze swoim lekarzem, ponieważ przy tym poważnym schorzeniu trzeba zachować pewną dozę ostrożności.

  • Jak radzić sobie z nerwicą?

  • Co na nerwice?

  1. Melisa – chyba najpopularniejsze zioło na uspokojenie, które spotkamy w różnych formach – herbaty, tabletek, czy nawet cukierków. Jej głównym działaniem jest właśnie wpływ uspokajający i odprężający na organizm, może również lekko usypiać. Co ważniejsze, łagodzi także objawy somatyczne nerwicy, czyli problemy gastryczne, kardiologiczne, zaburzenia jelitowe. Stymuluje również pracę mózgu, usprawnia pracę jelit i żołądka, działa rozkurczowo i wzmacniająco. Zmniejsza także nadpobudliwość i wspomaga pamięć.
  2. Dziurawiec – czyli naturalny lek antydepresyjny, po który najczęściej sięgają osoby dostrzegające u siebie pierwsze objawy, jednak niezdecydowane na leczenie farmakologiczne. Jest bardzo przydatny, choć budzi zarówno kontrowersje, ponieważ lekarze nie zalecają zastąpienia tym ziołem wizyty u psychiatry czy psychologa. Jego właściwości często powodują odwlekanie decyzji o podjęciu leczenia, dlatego choć poprawia samopoczucie, nie można zapominać o konieczności leczenia depresji z pomocą specjalisty.
  3. Żeń-szeń – ten korzeń pomaga organizmowi w regeneracji i przeciwdziała poczuciu zmęczenia. Poleca się go osobom narażonym na psychiczne i fizyczne wycieńczenie, a więc poddanym długotrwałemu działaniu stresu. Będzie odpowiedni dla studentów, uczniów, osób zapracowanych. Dzięki właściwościom psychoaktywującym zwiększa ludzkie zdolności intelektualne. Będzie skuteczny głównie u osób cierpiącym na nerwicę lękową, ponieważ zwiększy odporność na psychiczne obciążenie i pomoże się zregenerować.
  4. Kozłek lekarski – również powszechnie znany środek na uspokojenie, który ma też działanie przeciwlękowe i nasenne. Sprawdzi się przy różnych zaburzeniach układu nerwowego. Zapobiegnie skurczom mięśni gładkich, załagodzi kołatanie serca, napady duszności, zapobiegnie skurczom mięśni gładkich (ma działanie rozkurczowe), skurczom żołądka.
  5. Mięta – znana z gum do żucia i mająca również swoje zastosowanie w przeciwdziałaniu nerwicy. Zapach jej świeżo zerwanych liści oraz napar, ma niezwykłe właściwości pobudzające, orzeźwiające i regeneracyjne. Wprowadza w dobry nastrój, pomaga się zrelaksować osobom wyczerpanym, zapobiega senności, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Jeśli chodzi o sposób odżywiania, na nerwicę doskonale pomaga suplementacja i uzupełnianie w diecie magnezu oraz witamin z grupy B. Zioła mają działanie wspomagające, jeśli objawy są poważniejsze lub utrzymują się przez kilka tygodni mimo ich stosowania, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.

nerwica zioła uspokajające domowe sposoby na nerwicę naturalne sposoby na nerwicę
Komentarze
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: Daria
Ocena:
Muszę spróbować mięty, tego sposobu nie znałam.
Odpowiedź
Dodano: 05 Kwiecień 2016
Autor: beata
Ocena:
Pomaga sama tego doswiadczylam
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach