45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Szkodliwe dodatki w Twoim posiłku. Niezdrowe jedzenie może Ci szkodzić!

Szkodliwe dodatki w Twoim posiłku. Niezdrowe jedzenie może Ci szkodzić!Szkodliwe dodatki w Twoim posiłku. Niezdrowe jedzenie może Ci szkodzić!

Dodatki do żywności, wśród których najpopularniejsze są barwniki i konserwanty, przyczyniają się do odłożenia niekorzystnych dla naszego zdrowia składników w organizmie. W dzisiejszych czasach przydatność do spożycia, jak i walory smakowe żywności, na szeroką skalę są wzmacniane nierzadko przy zastosowaniu substancji, które zwiększają naszą podatność na alergie pokarmowe, a także osłabiają kondycję fizyczną. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że dzienne spożycie toksyn może wynieść nawet do 20 gram.

  • Co to są konserwanty?

  • Co to są substancje zakwaszające?

Istnieje wymóg dotyczący umieszczania informacji na opakowaniu o szkodliwych lub alergizujących składnikach, jednakże często nie zdajemy sobie sprawy, co skrywają enigmatycznie brzmiące wyrazy. Pamiętajmy, iż substancje znakowane symbolem E stają się groźne dla naszego organizmu zwłaszcza wtedy gdy spożywamy je regularnie i to w nadmiarze.

Konserwanty

Na powszechnie występujący kwas benzoesowy natkniemy się szczególnie w margarynie, napojach gazowanych, sokach owocowych czy galaretkach. Spożywając go narażamy się na wysypkę, a także podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit. Za nudności i bóle głowy winić możemy siarczany znaczone od symbolu E 220 do E 228, na które nierzadko natkniemy się spożywając wino, soki owocowe czy konserwy. Zarówno E 249 (azotan potasu), jak i E 250 (azotan sodu), wykorzystywane są w procesie peklowania mięs, niekiedy składniki te umożliwiają rozwój zmian rakotwórczych. Dwutlenek siarki E 220 występujący w bakaliach, niekorzystnie odbija się na kondycji dróg oddechowych i strun głosowych.

Barwniki syntetyczne

Pod E 133 skrywa się błękit ubrylantowany, często wymieniany w składzie konserw warzywnych. Szczególnie niekorzystny wpływ wywiera na osobach ze schorzeniami układu pokarmowego. Natomiast E 110, tzw. żółcień pomarańczowa zwiększa ryzyko wystąpienia duszności, pokrzywki i innych reakcji alergicznych. Znajdziemy ją w składzie tabletek, gum do żucia oraz marmoladach. Amarant (E 123) przez wzgląd na swą rakotwórczość jest zakazany w Stanach Zjednoczonych, prócz tego odpowiada za odkładanie się wapnia w nerkach.

Substancje zakwaszające

Popularnymi substancjami zakwaszającymi są chlorki magnezu (E 511), potasu (E 508) i wapnia (E 509). Łatwo odnajdziemy je w składzie przypraw. Wykazują działanie przeczyszczające, są niepożądane dla osób obarczonych schorzeniami nerek czy wątroby. Przez osoby dysponujące wrażliwym żołądkiem nie powinien być spożywany kwas octowy znany jako E 260, występujący w składzie sosów i warzyw poddanych marynowaniu.

Wzmacniacze smaku

E 622 - glutaminian potasu jest rozpowszechniony w zupach w proszku i wędlinach. Bóle głowy, duszności i przyśpieszony puls to dopiero wisienka na torcie jego szkodliwości. Sytuacja wygląda podobnie z glutaminianem sodu MSG (E 621).

Przeciwutleniacze

Winiany sodu (E 335) oraz winiany potasu (E 336) zawarte w wyrobach cukierniczych, mogą skutkować przeczyszczeniem.

Emulgatory

Difosforany znane jako E 450, znajdziemy w soli i przetworach mięsnych, chipsach. Zwiększają one osteoporozę, spowalniają metabolizm.

Zamienniki cukru oraz preparaty zagęszczające i żelujące

Osoby o wrażliwym układzie pokarmowym powinny wystrzegać się aspartamu (E 951) oraz sacharyny (E 954), które w wielu produktach mają zastąpić cukier. Kwasu alginowego (E 400) przede wszystkim powinny unikać przyszłe mamy. Owrzodzeniu jelit sprzyja karoten, znany pod symbolem E 407.

barwniki konserwanty wzmacniacze smaku toksyczne substancje w jedzeniu niezdrowe jedzenie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach