45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Szczepienia podróżnych. Na co musisz się zaszczepić przed wyjazdem?

Szczepienia podróżnych. Na co musisz się zaszczepić przed wyjazdem?Szczepienia podróżnych. Na co musisz się zaszczepić przed wyjazdem?

Przed wakacyjnym wyjazdem – nawet w obrębie Europy – warto zaznajomić się z przymusowymi szczepieniami i sytuacją zdrowotną kraju, do którego zamierzamy się wybrać. Może się bowiem okazać, że w niektórych miejscach istnieje duże prawdopodobieństwo zachorowania na wybraną chorobę, co jest związane z miejscowymi epidemiami. Szczególnie powinny uważać oosby udające się na wypoczynek do krajów tropikalnych. W miejscach takich niekoniecznie występują okresowe epidemie, ale bardzo łatwo zarazić się przebywając na ich terytorium chorobami, które nie występują np. w naszej strefie klimatycznej. Choroby takie mogą prowadzić nawet do śmierci.

 • Na co zaszczepić się przed wyjazdem?

 • Co powinniśmy wiedzieć o szczepieniach ochronnych?

 

Szczepienia ochronne podróżnych

Przede wszystkim propagowaniem informacji o przymusowych szczepieniach i aktualnych epidemiach zajmuje się Państwowa Inspekcja Sanitarna. Informacje o aktualnościach znajdziemy na stronie rządowej - http://www.szczepienia.gis.gov.pl/, która powstała w wyniku rozpowszechniania akcji informacyjnej, która ma pozwolić na poszerzenie wiedzy społeczeństwa o zagrożeniach zdrowotnych w różnych miejscach globu.

Co powinniśmy wiedzieć o szczepieniach ochronnych?

 1. To najlepszy i najłatwiejszy sposób na wzmocnienie organizmu i uniknięcie poważnych w skutkach chorób. Odporność organizmu zostaje podniesiona w sposób naturalny
 2. Niektóre zalecane szczepienia ochronne, które należy wykonać przed wyjazdem, finansowane są przez państwo
 3. W przypadku wyjazdu do krajów tropikalnych do lekarza należy zgłosić się już nawet na dwa miesiące przed planowaną podróżą, ponieważ dopiero po tym czasie szczepionka zaczyna „działać”
 4. Podróżując sprawdzajmy, jakie szczepienia są obowiązującymi w danym kraju, ponieważ w przypadkach skrajnych możemy nawet nie zostać przepuszczeni przez granicę. Dokumentem stwierdzjaącym wykonanie szczepień jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień (ang. International Certificates of Vaccination)

Popularne szczepionki i kraje docelowe podróży:

 • Kraje Afryki i Ameryki Południowej: wymagane szczepienie przeciwko żółtej febrze
 • Arabia Saudyjska: szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym
 • Popularne szczepionki wymagane w niektórych krajach: sczepienie przeciwko WZW A i B, błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu, wściekliźnie
 • Madagaskar: sczepienie przeciwko dżumie (zwiększona liczba osób chorych w ostatnim czasie)
 • Egipt: szczepionka przeciwko malarii (również w ostatnim czasie choruje coraz więcej osób)
szczepienia szczepionki podróże szczepienia ochronne

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach