45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Szałwia lekarska dobra na infekcje, skórę i trawienie. Oto 6 wyjątkowych właściwości szałwii!

Szałwia lekarska dobra na infekcje, skórę i trawienie. Oto 6 wyjątkowych właściwości szałwii!Szałwia lekarska dobra na infekcje, skórę i trawienie. Oto 6 wyjątkowych właściwości szałwii!

O szałwii lekarskiej słyszymy najczęściej jako o składniku większości kosmetyków lub przyprawie poprawiającej smak niektórych potraw. W jej łacińskiej nazwie znajduje się określenie salvere oznaczające „leczenie”,  „ratowanie”. Nic w tym dziwnego – dzięki specyficznym substancjom znajdującym się w szałwii, jest ona bardzo często stosowana w lecznictwie. W jej liściach znajdziemy wyjątkowy olejek eteryczny, w którego skład wchodzą cyneol, kamfora, bornel, tujon i pinen. Jeśli nazwy te niewiele ci mówią, wiedz, że oddziałują leczniczo na ciało, poprawiają wygląd i dodatkowo fantastycznie wpływają na samopoczucie!

  • Jakie właściwości ma szałwia?

  • Czy szałwia pomaga w problemach trawiennych?

Co więcej, szałwia jest źródłem goryczy i garbników, karotenu, kwasów organicznych, związków żywicowych, a także witamin (A, z grupy B, C) oraz minerałów takich jak cynk, żelazo, wapń, potas, sód i magnez. Oto kolejne właściwości tej niezwykłej rośliny:

  1. Pielęgnacja skóry – obecne w liściach szałwii substancje mają dobroczynny wpływ na skórę. Zawarte w nich związki mineralne oraz witaminy opóźniają starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek, mają silne właściwości odżywcze i zwalczają stres oksydacyjny. Flawonoidy i olejki eteryczne są skutecznie także w leczeniu grzybicy, trądziku, łuszczycy i wyprysków. Właśnie dlatego szałwia jest tak często obecna w składzie kremów i kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry problematycznej i dojrzałej. Znajdziemy ją w co drugim żelu do mycia twarzy, balsamie czy serum.
  2. Zwalczanie infekcji i zakażeń – płukanie ust naparem z szałwią będzie skuteczne w przypadku owrzodzeń jamy ustnej, krwawienia dziąseł, zapalenia migdałków, aft, pleśniawek i bólu gardła. Zawarte w niej taniny, gorycz karnozol i olejek eteryczny są mocną bronią w walce z zakażeniami. Hamują namnażanie się bakterii, działają antyseptycznie i grzybobójczo. Napar można stosować zarówno do picia, jak i inhalacji, dzięki której ułatwi oczyszczenie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny.
  3. Powstrzymywanie laktacji – będzie również przydatna dla matek kończących okres karmienia piersią, które zmagają się z problemem wypływu pokarmu. Picie dwa razy dziennie naparu z liści szałwii skutecznie hamuje laktację. Będzie to również skuteczne w przypadku nawału pokarmu, który w nadmiarze może przyczynić się do zapalenia piersi.
  4. Pomoc w problemach trawiennych – duże ilości goryczy, garbników i związków żywicowych poprawiają metabolizm i usprawniając pracę układu trawiennego. Warto dodawać liście szałwii do tłustych potraw – sprawi to, że będą mniej ciężkostrawne. Po obfitych posiłkach warto wypijać też herbatkę szałwiową, która pobudzi wydzielanie soku żołądkowego i ułatwi trawienie.
  5. Zmniejszenie dolegliwości miesiączkowych i menopauzalnych – szałwia zawiera dużo fitoestrogenów oraz garbniki i olejek eteryczny. Dzięki temu ma działanie rozkurczowe i przeciwzapalne, w związku z czym ureguluje obfite miesiączki i zmniejszy towarzyszący im ból. Będzie też skuteczna w złagodzeniu uderzeń gorąca i wahań nastroju występujących w okresie menopauzy.
  6. Ograniczy potliwość – substancje zawarte w tej roślinie doskonale ograniczają rozwój bakterii, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z nadmierną potliwością wynikającą z różnych przyczyn: gorączki, nerwicy, czy nadczynności tarczycy. Aby osiągnąć taki skutek, należy wypić napar z liści szałwii. Działa już po 2-3 godzinach od spożycia, a efekt jego działania może utrzymywać się nawet przed trzy dni.
grzybica laktacja pocenie się sposoby na trądzik szałwia szałwia lekarska działanie szałwii lekarskiej szałwia właściwości sposoby na zmarszczki problemy tawienne sposoby na pocenie się leczenie szałwią
Komentarze
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Kinga
Ocena:
Ja często wykorzystuje właściwości szałwi: na dolegliwości trawienne, do płukania gardła itp.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach