45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Świnka i różyczka jako przyczyny niepłodności u mężczyzn

Świnka i różyczka jako przyczyny niepłodności u mężczyznŚwinka i różyczka jako przyczyny niepłodności u mężczyzn

Czy przechodzone we wczesnym dzieciństwie choroby mogą w późniejszym wieku powrócić niepożądanymi, nieprzyjemnymi konsekwencjami? Okazuje się, że jest takie prawdopodobieństwo. Zdarza się, że różyczka z dzieciństwa przyczynia się u dorosłego mężczyzny do niepłodności. Groźniejsza w przechodzeniu i późniejszym chorowaniu jest jednak świnka - niesie ona duże ryzyko wpływu na bezpłodność mężczyzny. Na czym ten wpływ polega? Czy w śwince i różyczce mężczyźni mają poważnego wroga dla swojej płodności?

Różyczka u mężczyzn a bezpłodność

Różyczka najczęściej dotyczy osób małoletnich, statystycznie najwięcej chorujących odnotowuje się u osób w wieku 14-19 lat. Od dłuższego czasu lekarze i badacze związku między przechodzeniem różyczki a płodnością, próbują określić, jak daleko ta choroba wpływa na płodność mężczyzn. Mimo że zazwyczaj przebiega spokojnie, to u starszych panów często pojawia się towarzyszący jej ból jąder, stąd szukanie powiązań w tym zakresie. Dotychczasowe analizy jednak nie potwierdzają jednoznacznie negatywnego wpływu tej dolegliwości na późniejszą płodność. Niezwykle rzadko dochodzi do powikłań w trakcie choroby, co na ogół warunkowane jest niewłaściwym leczeniem. Wówczas może wystąpić zapalenie jąder, co niekiedy skutkuje niepłodnością. W pozostałych przypadkach, gdzie choroba nie objawia się niczym szczególnym i niepokojącym, nie potwierdza się żadnego jej wpływu na płodność.

  • Jakie są przyczyny niepłodności mężczyzn?

Świnka a bezpłodność

O ile w przypadku różyczki nie ma zdecydowanych stwierdzeń określających tę chorobę jako możliwą przyczynę późniejszej niepłodności, o tyle w przypadku świnki sprawa jest dużo bardziej poważna i udokumentowana. Świnka należy do częstych chorób, zazwyczaj przechodzonych w dzieciństwie. Nie zawsze jednak przebiega rutynowo i bez powikłań. Niekiedy u dojrzewających chłopców dochodzi do świnkowego zapalenia jąder, w trakcie którego wirus świnki powoduje zwyrodnienie a nawet zanik kanalików nasiennych, w których transportowane są plemniki. Wówczas, obok tradycyjnych dla tej choroby objawów, takich jak obrzęk ślinianek przyusznych, dochodzą objawy znamionujące ten stan zapalny. Pojawi się gorączka, silny ból i obrzęk jądra, odczuwanie promieniującego ucisku w okolicach jamy brzusznej.

Niepłodność męska po śwince

Świnkowe zapalanie jąder może zatem skutkować negatywnymi konsekwencjami dla przyszłego życia mężczyzny i planowania założenia rodziny. W wyniku tego powikłania może dojść do oligospermii - czyli niewystarczającej produkcji plemników lub azoospermii - czyli zaniku plemników w kanalikach nasiennych. Statystycznie, aż u 50% mężczyzn, u których dochodzi do świnkowego zapalenia jąder, plemniki zanikają lub tracą swoją jakość. Pocieszającym jest fakt, iż przypadłość ta zazwyczaj obejmuje jedno jądro, w związku z czym nie musi się wiązać z bezpłodnością, a jedynie z pomniejszeniem szansy na oczekiwaną skuteczną prokreację. Z kolei w przypadku zapalenia, które obejmuje oba jądra, takie ryzyko niepomiernie wzrasta.

Świnka u mężczyzn - jak ją przechodzić i leczyć?

Pozostaje zatem pytanie, czy problemów wynikających ze świnkowego zapalenia jąder da się uniknąć. Takim sposobem jest odpowiednie wczesne zaszczepienie się - przyjęcie szczepionki MRM, która swoim działaniem obejmuje również ochronę przed odrą i różyczką, zapaleniem trzustki, zapaleniem opon mózgowych. O takie zabezpieczenie powinni zadbać szczególnie chłopcy, u których zachorowalność na świnkę jest pięciokrotnie większa niż u dziewcząt, a możliwe skutki mogą negatywnie wpłynąć na jakość życia. Jeśli do zapalenia jednak dochodzi, to zaleca się stosowanie różnych steroidowych leków przeciwzapalnych. Nie mają one mocy zapobieżenia przyszłym komplikacjom, poradzą sobie jedynie z bólem i obrzękiem.

niepłodność

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach