45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Świat wyprowadzony z równowagi - Chorobliwy zawrót głowy!

Świat wyprowadzony z równowagi - Chorobliwy zawrót głowy! Świat wyprowadzony z równowagi - Chorobliwy zawrót głowy!

Zawroty głowy potrafią wprawić w dezorientację, choć wielokrotnie nie mają nic wspólnego z czyhającymi na nasze zdrowie chorobami. Zaliczane są do najczęstszych symptomów pod wpływem, których kierujemy kroki do lekarza. Objaśniamy z czego zwykle wynikają.

Zawroty głowy definiuje się, jako wrażenie wprawienia w ruch kołowy własnego ciała, bądź otoczenia. Nierzadko towarzyszą im wynikające z uszkodzeń połączeń między nerwami czy narządu przedsionkowego nudności i wymioty.

 • Co to jest zawrót głowy?

 • Na czym polega poczucie równowagi?

Pechowa trzynastka, od której aż kręci się w głowie!

 1. Wirusowe zakażenia narządu odpowiedzialnego za równowagę, który znajduje się w uchu wewnętrznym, należą do najczęstszych przyczyn. Choć same w sobie dolegliwości nie trwają zbyt długo, wynikające z nich symptomy mogą doskwierać nam przez kilka miesięcy.
 2. Czasem winna jest choroba lokomocyjna.
 3. Zawroty mogą być podyktowane guzem mózgu, a niekiedy i krwotokiem do mózgu.
 4. Utrudniona droga krwi do mózgu występuje na ogół u starszych pacjentów ze zdiagnozowanym stanem zwyrodnieniowym szyjnego odcinka kręgosłupa.
 5. Chwilowe niedokrwienie mózgu oraz udar, objawiają się m.in. zawrotami.
 6. Gwałtowny spadek ciśnienia krwi, który towarzyszy wstaniu z miejsca. Na tzw. hipotonię ortostatyczną uskarżają się najczęściej kobiety podczas ciąży, bądź osoby w zaawansowanym wieku.
 7. Długotrwałe nadużywanie alkoholu, jak również zatrucie alkoholem czy narkotykami.
 8. Nierzadko w ten sposób manifestuje się zatrucie tlenkiem węgla mające na ogół związek z niedrożnością przewodów wentylacyjnych, które występują w domach z instalacją gazową.
 9. Zawroty głowy wynikają czasem ze spadku poziomu glukozy we krwi.
 10. Narażeni na tę dolegliwość są m.in. diabetycy.
 11. Idiopatyczny wodniak błędnika, czyli tzw. choroba Meniere’a objawia się także poprzez wyczerpanie, bladość skóry, nudności i wymioty. Ataki mogą powtarzać się na przestrzeni wielu lat i narażają nas na utratę słuchu.
 12. To również częsty symptom zaburzeń pracy serca, zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego czy miażdżycy.
 13. Zawroty mogą wywołać preparaty na obniżenie ciśnienia tetniczego, albo zaliczane do niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ.

Jeśli podejrzewamy o ich przyczynę zły stan zdrowia lub niewłaściwy dobór leków, jak najszybciej odwiedźmy lekarza.

Na czym polega mechanizm równowagi i orientacji przestrzennej?

Na prawidłową orientację w przestrzeni i zachowanie równowagi nakłada się kilka ważnych czynników, na podstawie których mózg analizuje informacje. Pierwszym z nich jest błędnik umiejscowiony w uchu wewnętrznym, który dostarcza informacji nie tylko o przemieszczaniu w pionie i poziomie, ale i rotacyjnych ruchach głowy. Narząd wzroku pozwala ustalić nasze położenie i sposób przemieszczania się. Z kolei receptory, które pośredniczą w czuciu i dotyku pozwalają na wymianę bodźców, dzięki którym zyskujemy informację o szczegółowym położeniu ciała w otoczeniu. Wspomniane receptory zlokalizowane są w skórze, ścięgnach, mięśniach i okostnej.

błędnik zawroty głowy równowaga przyczyny zawrotów głowy kręci mi się w głowie kłopoty z równowagą

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach