45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Swędzący problem. Objawy i rodzaje pokrzywki u dzieci

Swędzący problem. Objawy i rodzaje pokrzywki u dzieciSwędzący problem. Objawy i rodzaje pokrzywki u dzieci

Pokrzywka u najmłodszych przybiera postać plamek lub wystających, czerwonych guzków. Może trwać kilka godzin lub cały tydzień i występować na każdej części ciała dziecka. Często ma charakter ostry. Pojawia się z różnych powodów – alergii, choroby, stresu, infekcji. Rozpoznanie przyczyny przewlekłej pokrzywki u dziecka może sprawiać pewne trudności, jednak wyróżnia się kilka najczęstszych powodów.

Pokrzywka trwająca do sześciu tygodni określana jest jako ostra, dłużej - jako przewlekła. Czasem przybiera formę zmiany pojedynczej, innym razem obejmuje większy obszar ciała, przybierając formę grudek i plamek na skórze. Zdarza się, że pokrzywce towarzyszy obrzęk naczynioruchowy, czyli obrzęk pojawiający się wokół dłoni, gardła, ust, stóp albo oczu. W nielicznych przypadkach oznacza to silną reakcję alergiczną, czyli wstrząs anafilaktyczny.

 • Jakie są objawy pokrzywki u dzieci?

Jak rozpoznać pokrzywkę u dziecka?

Najłatwiej rozpoznamy ją po wypukłych, czerwonych (również różowych), pręgowatych wypukłościach, które mogą zmieniać swoje kształty w ciągu dnia i występować w skupisku. Czasem mają białe zabarwienie w środku, a ich wielkości mogą osiągać kilka milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. Swędzą, pieką lub są kłujące. Bąble mogą powstać i zniknąć w przeciągu kilkunastu godzin, jednak nie zawsze. Przywodzą na myśl wygląd skóry po dotknięciu parzącej pokrzywy lub po użądleniu owada.

Czasami pokrzywce towarzyszy obrzęk naczynioruchowy. Jeżeli pojawi się w okolicy błon śluzowych krtani i gardła, może powodować poczucie duszności lub braku tchu, pełności w gardle, a także zmianę barwy głosu, może również zagrażać życiu chorego. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z pokrzywką ostrą alergiczną, czasem pojawiają się też takie objawy jak bóle brzucha, spadek ciśnienia tętniczego i nudności. W każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza.

Rodzaje i przyczyny powstawania pokrzywki

Wyróżniamy cztery podstawowe źródła pojawienia się swędzących pręgów:

 • Pokrzywka objawowa, czyli pojawiająca się w wyniku innej choroby (będąca jej objawem),
 • Pokrzywka idiopatyczna, czyli związana z autoagresją,
 • Pokrzywka alergiczna, której przyczyną jest zwykle uczulenie na leki lub pokarmy,
 • Pokrzywka niealergiczna, spowodowana np. zimnem, ciepłem lub ściskiem.

Pokrzywka powstaje, gdy komórki znajdujące się we krwi uwalniają histaminę, powodującą zmniejszenie szczelności naczyń włosowatych. Płyn zbierający się w obrębie skóry, tworzy plamy i pręgi. Często trudne jest określenie jednoznacznej przyczyny, jednak najczęściej są to:

 • Alergia: na leki, sierść, użądlenia i ugryzienia owadów, składniki pożywienia, pyłki roślinne,
 • Stres,
 • Substancje chemiczne, które miały styczność ze skórą,
 • Infekcje wirusowe i bakteryjne,
 • Niskie temperatury,
 • Działanie słońca.
alergia dziecko pokrzywka choroby skóry obrzęk naczynioruchowy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach