45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Swędząca skóra nie daje Ci spokoju? Sprawdź nasze sposoby, by zapobiec dolegliwościom!

Swędząca skóra nie daje Ci spokoju? Sprawdź nasze sposoby, by zapobiec dolegliwościom!Swędząca skóra nie daje Ci spokoju? Sprawdź nasze sposoby, by zapobiec dolegliwościom!

Swędzenie głowy to dolegliwość, z którą prawdopodobnie każdy z nas miał kiedyś do czynienia, jednak chwilowy świąd skóry nie jest żadnym powodem do zmartwień. Problem pojawia się wtedy, gdy swędzenie utrzymuje się przez dłuższy czas, a dodatkowo towarzyszą mu inne dolegliwości np. podrażnienie i zaczerwienienie skóry, łupież czy wypadanie włosów. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny swędzącej skóry i jak skutecznie radzić sobie z tym problemem!

Swędzenie skóry - przyczyny

Przyczyna swędzenia skóry głowy może być bardzo prosta i wynikać z niewłaściwej pielęgnacji włosów lub nadużywania kosmetyków do stylizacji - najczęściej odpowiedzialne są za to preparaty z dodatkiem alkoholu np. lakiery do włosów, detergentów np. SLS w szamponach do włosów, czy innych drażniących i wysuszających składników. Stosowanie w nadmiarze tego typu kosmetyków osłabia naturalną warstwę hydrolipidową skóry i zwiększa jej skłonności do podrażnień, zaczerwienień, a co za tym idzie swędzenia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w tym przypadku sytuacja powinna wrócić do normy po zmianie szamponu do włosów na łagodniejszy, jak również ograniczeniu zabiegów stylizacyjnych. Jeśli jednak zmiana naszych codziennych nawyków nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i swędzenie głowy nadal będzie utrzymywać, konieczna będzie wizyta u specjalisty - może bowiem okazać się, że swędząca skóra wiąże się z poważniejszymi chorobami skóry głowy.

Gdy skóra głowy mocno swędzi…

Kiedy problem swędzącej skóry staje się naprawdę uporczywy, a dodatkowo towarzyszą mu takie objawy, jak: łupież, nadmierne przetłuszczanie się włosów, zaczerwienienie skóry, podrażnienia czy nawet wypadanie włosów - nie powinniśmy zwlekać z wizytą u dermatologa lub trychologa. Swędzenie jest bowiem objawem, który może towarzyszyć wielu poważnym chorobom skóry np. łojotokowemu zapaleniu skóry, atopowemu zapaleniu skóry, grzybicy, wszawicy czy zapaleniu mieszków włosowych. Eksperci z laboratorium Vichy podkreślają, że świąd skóry to również dolegliwość typowa dla łupieżu tłustego, który wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia pod kontrolą lekarza. Zdecydowanie nie należy bagatelizować problemu swędzącej skóry głowy - brak podjęcia odpowiednich działań może spowodować, że problem tylko się pogłębi i ucierpią na tym nasze włosy.

Co na swędzącą skórę?

Jeżeli mamy do czynienia ze swędzącą skórą głowy, która może być związana z suchą skórą głowy, powinniśmy zacząć przede wszystkim od drobnych zmian w codziennej pielęgnacji włosów. Największe znaczenie ma tutaj rodzaj stosowanego szamponu, który ma największy i najczęstszy kontakt z naszymi włosami oraz skórą głowy. W tym przypadku warto sięgnąć po specjalny szampon na swędzącą skórę głowy z apteki, który będzie bogaty nie tylko w odpowiednie substancje pielęgnujące włosy, ale też składniki łagodzące i kojące podrażnioną skórę głowy. Podczas mycia głowy starajmy się używać letniej lub chłodnej wody - gorąca woda może tylko dodatkowo pogłębić nasze podrażnienia i zaczerwienienia.

Wybrane odżywki lub maski do włosów należy w tej sytuacji aplikować jedynie na długości i końcach włosów, by zanadto nie naruszać i nie obciążać osłabionej struktury skóry głowy. Bezpośrednio na skórę głowy warto jednak zastosować wodę termalną, która posiada skuteczne właściwości łagodzące i zmniejszające zaczerwienienia skóry. Na czas kuracji należy też ograniczyć do minimum lub całkowicie zrezygnować ze stosowania kosmetyków i sprzętów do stylizacji włosów - w tym przypadku na niekorzyść podrażnionej skóry głowy mogą działać nie tylko sztuczne składniki kosmetyków, ale też gorące powietrze wydobywające się z suszarki lub lokówki.

Nie wzbraniajmy się natomiast przed wizytą u specjalisty - lekarz ustali źródło naszego problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie, co pozwoli nam szybciej uporać się z uporczywym swędzeniem.

swędzenie skóry swędzenie głowy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach