45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sucha, ściągnięta i cienka. Jak nawilżyć odwodnioną skórę?

Sucha, ściągnięta i cienka. Jak nawilżyć odwodnioną skórę?Sucha, ściągnięta i cienka. Jak nawilżyć odwodnioną skórę?

Nasza skóra w większości składa się z wody. Każdego dnia powinno wyparowywać z niej maksymalnie od 300 do 400 mililitrów, jeśli wyparowuje więcej – mówimy o skórze odwodnionej. Brak wody może doprowadzać do zakłócenia różnych procesów oraz uszkodzenia struktury elastynowej i kolagenowej. Co więcej, odwodniona skóra szybciej się starzeje, wiotczeje i w efekcie ma więcej zmarszczek. Jak zawczasu rozpoznać ten typ cery i jak to zniwelować?

 • Jak wygląda odwodniona skóra?

 • Jak nawilżyć odwodnioną skórę?

Osoby z odwodnioną skórą odczuwają głównie ściągnięcie. Tego typu cera jest zwykle mało elastyczna, bardzo cienka, a po naciągnięciu dłużej utrzymują się na niej odkształcenia. Wbrew pozorom, odwodniona skóra także może się przesuszać i przetłuszczać. Z powodu słabej wiedzy na temat tego typu cery, wiele osób stosuje niewłaściwe kosmetyki pielęgnacyjne, uważając, że mają skórę tłustą. Stosowanie agresywnych specyfików do twarzy tylko pogarsza ten stan.

Skóra broniąc się wówczas przed utratą płaszcza lipidowego, produkuje gruczoły z większą ilością sebum, dlatego twarz staje się mocniej błyszcząca. Cera próbuje się w ten sposób „ratować”. Wtedy, niejednokrotnie, osoba próbująca uporać się z tym problemem sięga po kosmetyki matujące, co jeszcze pogarsza stan jej cery.

Dlaczego skóra jest odwodniona?

U każdego przyczyny mogą być odmienne, zależne od miejsca zamieszkania, stylu życia, sposobu odżywiania się. Do najczęstszych powodów odwodnienia skóry należą jednak:

 • Choroby, np. atopowe zapalenie skóry, cukrzyca,
 • Warunki klimatyczne, np. duże nasłonecznienie lub silny wiatr,
 • Niewłaściwa pielęgnacja skóry,
 • Zmiany hormonalne,
 • Starzenie się,
 • Trudne warunki pracy, np. przy piecach czy chłodziarkach.

Czym różni się skóra odwodniona od suchej?

Podstawowa różnica tkwi w naskórku. Odwodnienie to efekt złego krążenia wody w głębszych warstwach skóry, podczas gdy przesuszenie świadczy o zaburzeniu bariery lipidowej, w której pojawiają się ubytki i w związku z tym woda ucieka, a przenikają do niej alergeny. Najczęstszymi objawami odwodnionej skóry są zaś:

 • Tendencja do przesuszenia,
 • Tendencja do przetłuszczania się,
 • Cienka struktura,
 • Mała elastyczność.

Jak poradzić sobie z odwodnioną cerą?

Należy pamiętać o piciu około dwóch litrów wody dziennie, regularnym stosowaniu maseczek nawilżających, a także używaniu kosmetyków nawadniających skórę. Jednocześnie radzi się unikać:

 1. Nadmiernego opalania się, wystawiania się na słońce bez filtrów,
 2. Mycia się w zbyt ciepłej wodzie,
 3. Zbyt długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach,
 4. Kosmetyków z alkoholem lub nadmiernie wysuszających,
 5. Stosowania do mycia skóry tradycyjnego mydła.
nawilżanie pielęgnacja skóry skóra przetłuszczająca się pielęgnacja twarzy skóra przesuszona kosmetyki nawilżające typ skóry skóra odwodniona
Komentarze
Dodano: 21 Lipiec 2016
Autor: madzia
Ocena:
moja cera często się przesusza, to chyba nie odwodnienie, bo dają radę nawilżając kremem
Odpowiedź
Dodano: 08 Kwiecień 2016
Autor: Urszula
Ocena:
W moim przypadku pielęgnacja twarzy na zewnątrz nie wystarcza, często sie odwadnia i wysycha mimo stosowania kosmetyków nawilzajacych, biorę tabletki nawadniające jakby od środka i pomaga.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach