45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Stymulacja owulacji – czym jest i na czym polega?

stymulacja owulacjistymulacja owulacji

Kiedyś kobiety, które cierpią z powodu zaburzeń owulacji, mogły liczyć, że zajdą w ciążę… i to tyle – mogły tylko liczyć. Dzisiejsza medycyna pozwala jednak na stymulację owulacji, a tym samym na zwiększenie swoich szans na upragnione dziecko.

Stymulacja hormonalna – pigułki i zastrzyki, które pomogą zajść w ciążę!


U zdrowej kobiety w trakcie jednego cyklu owulacyjnego powstaje jeden lub dwa pęcherzyki Graafa. W dużym skrócie sama stymulacja owulacji polega na podawaniu kobiecie leków, które mają pobudzić procesy jajeczkowania.

Dzięki środkom farmaceutycznym zwiększa się liczba dojrzewających w czasie cyklu pęcherzyków Graafa – a tym samym zwiększa się szansa na zajście w ciążę. Stymulację owulacji stosuje się również w przypadku leczenia zaburzeń jajeczkowania.

  • Jak stymulować owulację?

  • Na czym polega stymulacja hormonalna?


Jakich leków używa się do stymulacji owulacji?


Jeżeli u partnera nie wykryto niepłodności, najpewniej lekarz zaproponuje nam terapię za pomocą cytrynianu klomifenu. Lek ten wywołuje owulację aż u 75% kobiet dotychczas niejajeczkujących! Jednak nie gwarantuje to zajścia w ciążę. W ciążę zachodzi w tej grupie około 15-20% kobiet. Klomifen jest stosowany zazwyczaj przez maksymalnie 4 lub 5 cykli, jeżeli w tym czasie kobieta nie zachodzi w ciążę, należy zmienić postępowanie – konsultując się ze specjalistą.


Jak przebiega stymulacja hormonalna?


Leki podawane są na samym początku cyklu owulacyjnego przez około 5 dni. Tydzień po zażyciu ostatniej tabletki powinno dojść do owulacji. Jeśli po około 20 dniach o zażycia ostatniej tabletki nie dochodzi do jajeczkowania leczenie zostaje powtórzone w kolejnym cyklu.


Jak długo brać leki? Jak dużą dawkę?


Dawka i dobór leku zawsze powinny pozostawać w gestii lekarza. Musimy mieć świadomość, że źle dobrane proporcje mogą spowodować uwolnienie dwóch i więcej komórek jajowych, a tym samym wysokie prawdopodobieństwo ciąży mnogiej.


W klinikach INVICTA specjalista wybiera leki i ich dawkę w oparciu o kilka składowych: dokładny wywiad lekarski, przeprowadzone badania i ich wyniki. Za każdym razem decyzja lekarza dotyczy konkretnej sytuacji medycznej pacjentki – dzięki czemu zwiększa się skuteczność leczenia.

płodność owulacja stymulacja hormonalna
Komentarze
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Sandra
Ocena:
Miałam problem z owulacją i lekarz zastosował własnie stymulację hormonalna za pomocą klomifenu, obecnie jestem w 4 misiącu ciąży więc warto leczyć się :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach