45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Strzelanie stawów - błaha czy poważna choroba?

Strzelanie stawów - błaha czy poważna choroba?Strzelanie stawów - błaha czy poważna choroba?

Przyczyna strzelających stawów może być banalna. Konstrukcja połączeń między kośćmi jest u niektórych ludzi po prostu luźniejsza. Nie trzeba się tym wtedy zbytnio przejmować. Jednak kiedy stawy „trzaskają” od dłuższego czasu i towarzyszy temu ból, wymagana jest konsultacja u specjalisty.

Czy strzelające stawy to coś poważnego? Kiedy strzelające stawy zaczynają boleć, a rano doskwiera uczucie „zardzewienia” i bez porządnego rozruchu nie możesz wyjść z domu? Może być to stan zapalny.
Strzelające stawy mogą okazać się poważną, męczącą dolegliwością, którą trzeba leczyć. Oczywiście charakterystyczny trzask w kolanie lub biodrze może być związany z po prostu taką budową stawów, najczęściej już genetyczną, jednak aby spać spokojnie warto wybrać się do lekarza.

  • Co oznacza strzelanie w kolanie?

  • Jak leczyć strzelanie w stawach?

Pstryk w kolanie

Pacjenci najczęściej skażą się na trzaski w kolanie, trzaski w biodrze i trzaski w łopatce.
Stan zapalny w stawach wymaga konsultacji u reumatologa. Natomiast trzaski w stawie kolanowym powinien zdiagnozować ortopeda. Przyczyną bólu w tym miejscu może być uszkodzenie chrząstki stawowej (mikrouraz), niewłaściwe ustawienie kości tworzących staw, np. z powodu koślawego chodu. Wówczas ból pojawia się po dłuższym chodzeniu, przy wchodzeniu po schodach, a nawet w nocy. Może pojawić się wtedy uczucie „blokowania” się kolana, czyli opór przy prostowaniu stawu. Powodem trzasków mogą być też zmiany degeneracyjne w chrząstce stawowej, które określane są jako chondromalacja lub ubytek w chrząstce stawowej. Jeżeli w organizmie pacjenta stwierdzono niedobór niektórych składników odżywczych takich jak: białko, wapń, witaminy z grupy B lub kwasy tłuszczowe omega-3, może mieć to wpływ na stan zapalny, który zrodził się w stawach. Warto przypomnieć, że wyżej wymienione składniki są budulcem chrząstki oraz mazi stawowej.

Trzaski w biodrze i łopatce

Trzaski w stawie biodrowym, tzw. „ przeskakiwanie” są objawem pozastawowym, a skutkiem - konflikt tkanek miękkich z wystającymi elementami kostnymi. Najczęściej przeskakiwanie ma miejsce na bocznej powierzchni stawu lub w rejonie pachwinowym. Przypadłość ta jest dosyć powszechna i określana jako zespół trzaskającego biodra (SHS). Przyczyną tego schorzenia może być związek z przebytymi urazami lub przeciążeniami stawu.
Chrobotania w okolicy łopatki określane są potocznie zespołem trzaskającej łopatki. Dzieje się tak w wyniku zaburzeń biomechaniki ruchu łopatki na skutek przeciążeń mięśniowych lub aktywności sportowych typu piłka ręczna, siatkówka czy tenis.

Rekonwalescencja

Leczenie tej dolegliwości wymaga od pacjenta sporo dyscypliny. Im wcześniej rozpocznie się kurację, tym pewniejsze jest uniknięcie operacji. W większości przypadków stosuje się leczenie zachowawcze, które polega na przyjmowaniu leków, stosowaniu rehabilitacji, czyli usprawnianiu leczniczym, fizykoterapii. Pacjenci po przebytym leczeniu, są zwykle zadowoleni z efektów. Czasem trzeba korzystać ze sprzętu ortopedycznego w postaci stabilizatorów stawu kolanowego. Kiedy zwyrodnienia nie są zbyt poważne, lekarz może polecić noszenie specjalnych wkładek do butów umożliwiających prawidłowe stąpanie oraz kul łokciowych.

 

reumatyzm stawy bóle reumatyczne bół stawów trzaski w stawach
Komentarze
Dodano: 27 Październik 2016
Autor: jacek
Ocena:
mi też czasem strzela w kościach, ale nie sądziłem, że może to być coś poważnego
Odpowiedź
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Ula
Ocena:
Takie trzaski w stawach skończyły się u mojej siostry dwiema operacjami...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach