45 696 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 991 produktów w 209 kategoriach

Stres, geny i zaniedbania... Jak powstaje miażdżyca?

Stres, geny i zaniedbania... Jak powstaje miażdżyca?Stres, geny i zaniedbania... Jak powstaje miażdżyca?

Miażdżycę śmiało możemy określić mianem choroby XXI wieku. Zgubny stres, pośpiech, zła dieta, a zachorowanie ukradkiem na miażdżycę gotowe. O ile genetyczna podatność, wiek czy płeć jest poza naszą kontrolą – mężczyźni chorują na nią częściej, to za zjadanie pokarmów obfitych w tłuszcze, węglowodany oraz palenie papierosów, sami jesteśmy odpowiedzialni.

  • Co to jest miażdżyca?

  • Jak leczyć miażdżycę?

Podobnie zaniechanie leczenia cukrzycy, nadciśnienia tętniczego krwi, układowych stanów zapalnych, bądź brak ruchu, może przyczynić się do powstania tej śmiertelnej choroby cywilizacyjnej.

Symptomy i rozwój miażdżycy

Do miażdżycy dochodzi wskutek nadmiernej ilości cząsteczek cholesterolu, które krążą we krwi i niekorzystnie dla naszego zdrowia mogą odłożyć się w postaci blaszek miażdżycowych w tętnicach.

Miażdżyca zwykle jest rozpoznawana w zaawansowanym stadium, gdy światło tętnic zmniejsza się o połowę. Towarzyszy temu szybkie męczenie się, które jest nieadekwatne do wykonywanej czynności, problemy z pamięcią i koncentracją. Charakterystycznym, aczkolwiek nie zawsze występującym objawem mogą okazać się widoczne w okolicach powiek, piersi, ścięgien nadgarstków, ścięgna Achillesa, bądź stawu łokciowego, złogi cholesterolowe przyjmujące postać zgrubień.

Powikłaniem może okazać się choroba wieńcowa, która przyczynia się do rozwoju tętniaków i zmian psychicznych. Jeżeli zlepione płytki cholesterolu oderwą się od ścian tętnic, prowadzi to natychmiast do zawału lub zatoru płucnego. Innym poważnym powikłaniem jest niedokrwienie nóg. W tym wypadku tkanka częściowo obumiera, owrzodzenia nie chcą się goić, niekiedy nawet zapada decyzja o amputacji.

Leczenie

Choroby serca i układu krążenia stanowią aż 45 proc. przyczyn śmierci w Polsce, miażdżyca jest najczęstszą z nich przyczyną tragedii. Z tego powodu warto poszukać pomocy u lekarza. Podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów wykaże podstawowe badanie krwi.

W początkowym stadium miażdżycy zalecane są bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3 ryby morskie, oliwa i olej lniany. Kwasy Omega-3 są ważne, ponieważ regulują gospodarkę lipidową, dzięki nim wzrasta poziom dobrego cholesterolu, a maleje poziom trójglicerydów. Za wszelką cenę wystrzegajmy się cukrów prostych oraz tłustych potraw. Godne polecenia są flawonoidy, sterole roślinne, allicyna, a także błonnik. Celem jest sprowadzenie cholesterolu do poziomu co najwyżej 4,0 mmol/l.

O ile przeoczyliśmy początki choroby, prawdopodobnie nie obędzie się bez operacji chirurgicznej. W trakcie operacji przez nacięcia w naczyniach krwionośnych wydobywa się blaszki miażdżycowe. Niekiedy jednak konieczne jest wszczepienie bypassów, żeby umożliwić transport krwi do serca, omijając po drodze zwężone odcinki tętnic. Dzięki temu prawdopodobieństwo udaru mózgu i zawału znacznie maleje.

cholesterol miażdżyca zawał choroby serca leczenie miażdżycy jak zapobiegać miażdżycy miażdżyca objawy
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Hanna
Ocena:
Uważam że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego profilaktycznie na miażdżyce stosuję dietę oraz regularnie badam się.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 696 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 991 produktów w 209 kategoriach