45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Stomatologia dziecięca: lakowanie zębów, czyli profilaktyka przeciwpróchnicza.

Stomatologia dziecięca: lakowanie zębów, czyli profilaktyka przeciwpróchnicza.Stomatologia dziecięca: lakowanie zębów, czyli profilaktyka przeciwpróchnicza.

Zęby dziecka są bardziej niż w przypadku dorosłych narażone na próchnicę, która, gdy już zaatakuje, w bardzo szybkim tempie czyni spustoszenie w jamie ustnej małego człowieka. Powstawaniu ubytków sprzyja umiłowanie dzieci do słodyczy, czy słodzonych napojów zawierających ogromne ilości cukru. Dlatego przed rodzicami stoi ważne wyzwanie, by wpoić swoim latoroślom odpowiednie nawyki higieniczne i żywieniowe oraz zadbać o profilaktykę uzębienia.

  • Co to jest lakowanie zębów?

  • Jak wygląda lakowanie zębów?

Czym jest lakowanie?

Lakowanie, zwane też uszczelnianiem bruzd, to zabieg profilaktyczny dokonywany w gabinecie stomatologicznym, który ma uchronić zdrowe zęby przed próchnicą. Polega na pokryciu uszczelniaczem, czyli tzw. lakiem bruzd, szczelin i zagłębień zęba. Lakowanie można stosować zarówno na zęby mleczne, jak i stałe. Dzięki niemu ryzyko wystąpienia próchnicy zmniejsza się nawet o 90%.

Kiedy i po co lakować zęby dziecka?

Lakowanie wykonuje się zazwyczaj u dzieci w przedziale wiekowym 5-13 lat. Najlepiej zrobić je od razu, gdy pojawia się pierwszy ząb trzonowy, czyli szóstka. Lakowaniu poddaje się bowiem wszystkie zęby boczne, od czwórek do siódemek. Szóstki wyrzynają się jako pierwsze, czwórki i piątki najpierw są to mleczaki, potem zastępują je zęby stałe. Lakowanie nie jest zatem zabiegiem jednorazowym, lecz jest sukcesywnie powtarzane w miarę pojawiania się kolejnych zębów. Ważne, by z nim nie zwlekać, aby każdy nowy ząb został zawczasu, tuż po wyrżnięciu się zabezpieczony, nim zdążą go zaatakować bakterie. Zęby zaraz po wyrżnięciu mają bardzo mało minerałów, przez co są niezwykle podatne na powstawanie w nich ubytków. Prawidłowo zalakowane stają się prawie całkowicie odporne na najczęstszą formę próchnicy. Gładka powierzchnia laku z kolei umożliwia łatwiejszą higienę jamy ustnej.

Jak wygląda lakowanie?

Lakowanie pojedynczego zęba trwa dosłownie kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Najpierw ząb zostaje dokładnie oczyszczony, wysuszony i zabezpieczony przed dostępem śliny. Następnie specjalista za pomocą strzykawki pokrywa jego bruzdy lakiem, który potem jest utwardzany za pomocą światła lampy polimeryzacyjnej. Po sprawdzeniu szczelności laku, zabieg jest zakończony. Raz założony lak utrzymuje się w bruździe zęba przez kilka lat. Stomatolog powinien jednak przy każdej wizycie go kontrolować, gdyż może ulec częściowemu lub całkowitemu starciu.

Rodzaje lakowania

Wyróżnia się 3 odmiany lakowania:

  • klasyczne – dotyczące wyłącznie zębów zdrowych, wolnych od próchnicy,
  • poszerzone – gdzie lakuje się zęby stałe, które są dotknięte próchnicą w początkowym stadium, obecną w obrębie szkliwa. Zmiany te najpierw usuwa się za pomocą wiertła, a potem lakuje razem ze zdrowymi bruzdami,
  • kolorowe – stosowane w przypadku zdrowych zębów mlecznych. Tu atrakcyjne jest to, że dziecko samo może sobie wybrać kolor laku spośród kilku dostępnych: biały, żółty, różowy, niebieski, zielony czy pomarańczowy.
zdrowe zęby zęby próchnica ubytki lakowanie piękny uśmiech uszczelnianie bruzd
Komentarze
Dodano: 20 Lipiec 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Polecam szczególnie kolorowe laki, bo to świetna zabawa dla dzieciaków, które oswajają się z dentystą.
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Izabela
Ocena:
Ja obydwojgu swoich dzieci lakuję ząbki, bo chcę im zapewnić zdrowy i piękny uśmiech, który jest wizytówką każdego człowieka. Polecam wszystkim mamom. To naprawdę nie boli.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach