45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Stojąca praca? Sprawdź co Ci pomoże na bolące nogi!

Stojąca praca? Sprawdź co Ci pomoże na bolące nogi!Stojąca praca? Sprawdź co Ci pomoże na bolące nogi!

Praca stojąca jest wyczerpująca dla nóg. Po całym dniu są one obolałe i opuchnięte. W tego typu pracy same kąpiele nóg z dodatkiem soli i olejków mogą nie być pomocne. Jeżeli się tym problemem nie zajmiemy w porę, na nogach mogą powstać żylaki. Jak do tego nie dopuścić?

 • Jak sobie radzić z bolącymi nogami?

 • Czy spacer pomaga na ból nóg?

 1. Na początku powinniśmy zadbać o wygodne obuwie. Odpowiednie buty to takie, które będą dobrze dopasowane, czyli nie będą nas uwierać. Nie powinniśmy kupować butów ani za małych ani za dużych. Ważne jest również to, z jakiego materiału są wykonane – najlepsze są buty ze skóry. Przepuszcza ona powietrze, dzięki czemu skóra oddycha a stopy się nie pocą i nie tworzą się odparzenia. Miękka wkładka zwiększy komfort chodzenia. Jeżeli zakładamy klapki lub sandały, możemy zakupić specjalne silikonowe wkładki. I ważne! Nie nośmy codziennie tych samych butów – wówczas nogi bolą nas dużo bardziej.
 2. Spacerujmy – w pracy nie stójmy dłuższy czas w jednym miejscu. Należy zapewnić sobie ruch – pospacerujmy między półkami, przestępujmy z miejsca na miejsce lub wykonujmy lekkie ćwiczenia stopami: zataczajmy kółka naprzemiennie w lewo, w prawo.
 3. Prawidłowa postawa – trzymajmy plecy wyprostowane, nogi w lekkim rozkroku. Nie krzyżujmy nóg, ponieważ utrudniamy wtedy krążenie krwi w stopach i łydkach.
 4. Odpowiednia dieta – dla zdrowych nóg i krążenia krwi w nogach najlepsza jest dieta wykluczająca tłuste dania.  O dietę powinny dbać przede wszystkim osoby otyłe. One mają znacznie większe problemy krążeniem oraz z nogami.
 5. Aktywność fizyczna – wskazana jest, by utrzymać sprawny aparat ruchu i wzmocnić mięśnie nóg. Na początku można zacząć od spacerów.
 6. Kąpiele nóg – po powrocie do domu dobrym rozwiązaniem jest moczenie nóg w zimnej wodzie przez około 10 minut. Zimna woda przyspiesza krążenie krwi. Nie zaleca się ciepłej wody ze względu na jej działanie spowalniające krążenie.
 7. Smarowanie – ważne, aby regularnie smarować stopy i łydki chłodzącą maścią. Wybierając maść zwróćmy uwagę na skład: maść powinna zawierać kasztanowca i heparynę lub jedno z nich. Odpowiadają one za prawidłowe krążenie krwi. Z kolei maści z oczarem lub arniką mają właściwości chłodzące. Smarowanie pozwoli zlikwidować uczucie zmęczenia oraz ciężkości nóg po całodziennej pracy.

Dobre rady

 • wspomagająco możemy poprosić w aptece o preparaty (najlepiej tabletki), które wpływają na pobudzenie krążenia krwi. Warto poprosić o tabletki z naturalnym składem – są one mniej szkodliwe dla zdrowia
 • regenerująco i odżywczo podziałają masaże nóg. O masaż można poprosić partnera lub umówić się na wizytę do profesjonalnego gabinetu. Masaż poprawia znacznie krążenie krwi, co ma znaczenie w walce przeciwko żylakom i uczuciu zmęczonych nóg
 • jeżeli odpoczywamy na przykład przed telewizorem, zadbajmy o to, aby nogi mieć uniesione
 • co 5-10 minut zmieniajmy pozycję ciała przenosząc ciężar ciała z jednej nogi na drugą lub po prostu ruszając nogami. Możemy naprzemiennie podnosić jedną ze stóp na palcach napinając mięśnie łydki. Łatwym rozwiązaniem jest również wspinanie się na palce. Gimnastyka przeciwdziała obrzękom na koniec dnia i obniża prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków
zmęczone nogi nogi ból nóg bolące nogi praca stojąca pomoc na bolące nogi problemy z nogami

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach