45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Stawianie baniek - jak postawić bańki i kiedy stosować ten zabieg?

Stawianie baniek - jak postawić bańki i kiedy stosować ten zabieg? Stawianie baniek - jak postawić bańki i kiedy stosować ten zabieg?

Dla wielu stawianie baniek kojarzy się z archaicznymi metodami leczenia, niedorównującymi skutecznością i bezpieczeństwem środkom zaradczym stosowanym w medycynie współczesnej. Spokojnie jednak to twierdzenie można podważyć. Stawianie baniek to sprawdzona metoda leczenia, pomocna w walce z przeziębieniem, łagodzeniem bólu. Niekiedy, stawia się bańki także celem relaksującego masażu, w trakcie którego niweluje się objawy zmęczenia, redukuje napięcie. Aby się jednak na to zdecydować, należy dokładnie zapoznać się z metodyką tego sposobu leczenia, by potem umiejętnie i bezpiecznie przeprowadzić zabieg.

Stawianie baniek – sprawdzona, skuteczna metoda leczenia czy przestarzały wymysł dawnych czasów?

Choć niektórzy lekceważąco odnoszą się do tej metody, nie da się podważyć jej skuteczności w walce z przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem płuc, reumatyzmem, infekcjami górnych dróg oddechowych. Ich stosowanie ma także dodatkowe atuty – redukuje stres, poprawia krążenie. Masaż bańkami można także wykorzystywać jako metodę relaksacji. Na czym polega ich działanie? Przede wszystkim na tym, że bańki przykłada się do skóry, wskutek czego się zasysają i wytwarza się próżnia. Stosuje się różne rodzaje baniek, każdorazowo jednak stawia się bańki głównie w miejscu odczuwanego bólu. Działanie najstarszych, klasycznych szklanych baniek opiera się na wykorzystaniu palącego się w środku spirytusu, który zużywa tlen. Mimo że nie jest to do końca bezpieczna metoda, cieszy się największą skutecznością. Opcjonalnie, można także postawić innego rodzaju bańki szklane, w których nie używa się ognia, a jedynie zasysa powietrze za pomocą wentyla. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza forma pomocy tego typu. Kolejny rodzaj stawianychbaniek to gumowe, w których wskutek rozprężania gumy powstaje podciśnienie. To ono powoduje, że z naczyń krwionośnych wysysają się białe i czerwone ciałka krwi, co aktywizuje organizm w walce z chorobą i bólem.

Bańki lecznicze – w jakich sytuacjach się po nie sięga?

Najczęściej po tę metodę leczenia sięga się w sytuacji przeziębienia. Wówczas przykłada się je na plecach, bokach klatki piersiowej. Można stosować bańki co kilka dni, umieszczając je w miejscu odczuwanego bólu. Taka kuracja jest tanią formą leczenia – bańki wszelkiego rodzaju są powszechnie dostępne w aptekach.

U dzieci najlepiej przykładać bezpieczne bańki bezogniowe. Zazwyczaj umieszcza się po trzy bańki po każdej stronie pleców na wysmarowanej uprzednio kremem skórze. Zabieg trwa około 10 minut, w trakcie jego trwania przykrywa się ciało dziecka. Po postawieniu baniek chore dziecko powinno zostać w domu przez kilka dni.

Bańki próżniowe znajdują zastosowanie nie tylko w lecznictwie. Można je także wykorzystać przy kosmetycznym masażu, mającym na celu redukcję napięć i stresu. Taki relaksacyjny masaż wykonuje się zazwyczaj za pomocą baniek gumowych, które nakłada się na nawilżoną i natłuszczoną skórę. Powinny być delikatnie zassane, by umożliwiało to ich swobodne przesuwanie i nieodczuwanie bólu w trakcie zabiegu.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas stawiania baniek!

Zanim weźmiemy się za stawianie komuś baniek, powinniśmy poznać szereg zasad, które zagwarantują bezpieczeństwo tego zabiegu. Przede wszystkim należy odpowiednio zadbać o skórę, na której postawimy bańki – natłuścić ją, rozgrzać, wymasować. Ponadto, trzeba usunąć włosy z okolic tych partii. Jeśli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z tą metodą, to powinien przed zabiegiem poćwiczyć. W trakcie jego przeprowadzania bardzo istotne jest uważne obserwowanie pacjenta. Brak pewności przy wykonywaniu tego zabiegu powinien skutkować wybraniem bezpieczniejszej opcji – postawienia baniek bezogniowych.

Bańki lecznicze

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach