45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Statyny - w jaki sposób statyny obniżają poziom cholesterolu?

Statyny - w jaki sposób statyny obniżają poziom cholesterolu?Statyny - w jaki sposób statyny obniżają poziom cholesterolu?

Problem podwyższonego stężenia cholesterolu jest z jednej strony powszechnym zjawiskiem, z drugiej może być poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. Warto zatem poddawać się regularnej kontroli w tym zakresie. Jeśli jednak wyniki badania wskazują na ponadnormatywny poziom cholesterolu całkowitego lub cholesterolu LDL we krwi - tzw. złego, powinnaś zainteresować się obniżeniem jego stężenia, w czym pomocne może być przyjmowanie statyn. Czym są statyny i w jaki sposób obniżają poziom cholesterolu?

Podwyższony poziom cholesterolu to problem

Podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi może oznaczać poważny problem w funkcjonowaniu twojego organizmu. Niekiedy wskazuje na problemy z krążeniem, innym razem na postępującą miażdżycę, wzrost ryzyka zawału czy udaru mózgu. Dlatego też diagnostyka pokazująca czarno na białym przekroczenie norm w tym zakresie powinna doprowadzić zarówno do zmiany stylu życia, za którym idzie racjonalne żywienie i cykliczne podejmowanie aktywności fizycznej. Czasem potrzebne jest także wspomożenie się lekami na cholesterol. Wśród takich znajdziemy statyny - obniżające poziom cholesterolu we krwi. Niektóre dostępne są bez recepty - po takie mogą sięgnąć osoby, które nie borykają się z innymi problemami, takimi jak nadciśnienie tętnicze. Wówczas wystarczające będą wspomniane leki, ćwiczenia fizyczne, wprowadzenie diety. Często jednak takie działanie jest niewystarczające, gdyż problem nadto się rozwinął i ponadnormatywny poziom cholesterolu utrzymuje się przez długi czas. W takiej sytuacji, lekarz zleca przyjmowanie statyn na receptę. Podaje się je w mikrodawkach osobom po zawałach, udarach lub przy uszkodzeniu nerek.

Statyny na cholesterol? Na czym polega ich działanie?

Rzeczone cudowne właściwości statyn dokumentują różne źródła medyczne. Ich działanie opiera się na blokowaniu enzymu, odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu z białkami, co skutkuje zahamowaniem produkcji cholesterolu w wątrobie. Dodatkowo, statyny, przekierowują zły LDL do wątroby, gdzie następuje jego wydalanie. Badania kliniczne jednoznacznie potwierdzają, iż mechanizm działania statyn obniża produkcję LDL, przy jednoczesnym podwyższaniu stężenia HDL - tzw. dobrego cholesterolu.

Leki na cholesterol - statyny w tabletkach

Statyny - kojarzone powszechnie jako tabletki na cholesterol, zdradzają swoje prozdrowotne działanie na wielu płaszczyznach. Ogólnikowe twierdzenie traktujące o tym, że obniżają one poziom cholesterolu we krwi, przekłada się na wymierne efekty w funkcjonowaniu organizmu. Otóż ich spożywanie skutecznie zahamowuje proces rozwijania się blaszki miażdżycowej, skutkujące zachorowaniem na miażdżycę. Przyjmujący statyny chory na cukrzycę cieszą się zmniejszeniem ryzyka wystąpienia powikłań naczyniowo-sercowych. Zagrożeni kamicą żółciową mogą liczyć na zmniejszenie się możliwości tworzenia kamieni, co w długofalowej perspektywie oznacza konieczność usunięcia pęcherzyka żółciowego. Niestety, przyjmowanie statyn może skutkować także niepożądanymi objawami: bólami głowy, stawów, zmęczeniem, bezsennością, występowaniem objawów alergicznych. Takie dolegliwości pojawiają się przy długotrwałym stosowaniu i spożywaniu zwielokrotnionych dawek. To uzasadnia m.in. fakt decydowania się na zlecenie choremu przyjmowania statyn przez lekarza tylko w momencie, kiedy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne. Ewidentnym przeciwwskazaniem jest przebywanie w ciąży, choroba wątroby, okres karmienia, przyjmowania antybiotyków czy leków przeciwgrzybiczych.

Leki na cholesterol bez recepty? Zdrowa kuchnia i ruch!

Podwyższony poziom cholesterolu powinien zobligować cię do zaopatrywania się w produkty bogate w błonnik (pełnoziarniste, warzywa, owoce). Konieczne jest także ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych (masła, tłustych mięs, boczku, smalcu). Możesz je zastąpić tłuszczami roślinnymi - olejem rzepakowym, olejem słonecznikowym oliwą. Metody gotowania też należy zmodyfikować, rezygnując ze smażenia na rzecz gotowania, duszenia, pieczenia w folii. No i zacznij się ruszać - pobiegaj, pójdź na basen, siądź na rower!

cholesterol statyny

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach