45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Statyny nadzieją dla chorych na nowotwór prostaty?

Statyny nadzieją dla chorych na nowotwór prostaty?Statyny nadzieją dla chorych na nowotwór prostaty?

Okazuje się, że statyny pozwalają spowolnić rozwój raka prostaty u panów, którzy podejmując leczenie antyandrogenowe już je zażywali. Wynik ten przyniosły badania przeprowadzone na grupie 926 pacjentów, wśród których 7/10 zmagało się z rakiem od sześciu lat.

Badacze z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie, zauważyli nasilenie choroby dopiero po upływie dwóch lat i ponad trzech miesiącach terapii statynami. Stan zdrowia mężczyzn, którzy nie zażywali statyn ulegał załamaniu o dziesięć miesięcy wcześniej.

  • Co to jest rak gruczolaka krokowego?

  • Czym są statyny?

Rak gruczołu krokowego

Rak prostaty zalicza się do niechlubnej czołówki nowotworów, które dotykają mężczyzn. Jego rozwój przebiega w wolnym tempie, gdyż nierzadko guz staje się wyczuwalny dopiero po upływie dekady. Niestety, stanowi on drugą najczęstszą przyczynę śmiertelności mężczyzn chorych na nowotwory. Ponadto, zachorowalność w ostatnich 10 latach zwiększyła się dwukrotnie. Wśród odmian raka prostaty, najliczniej występują gruczolaki.

Szczególnie narażeni na raka gruczołu krokowego są mężczyźni, którzy przekroczyli 70. r.ż, bardzo rzadko występuje on przed czterdziestką. Choć początkowo brak symptomów, z czasem mogą pojawiać się następujące objawy:

  • utrudnione oddawanie moczu,
  • infekcje dróg moczowych,
  • krwiomocz,
  • obrzęki kończyn,
  • bóle kostne,
  • zmniejszenie siły mięśniowej kończyn dolnych.

Czym są statyny?

Statyny należą do grupy leków korygujących poziom cholesterolu wytwarzanego w wątrobie, dzięki blokadzie enzymu, który przyczynia się do jego produkcji. Transport statyn odbywa się przy użyciu białka SLCO2B1. Tę samą drogę rozprowadzania, obiera także siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEAS), czyli prekursor testosteronu. Siarczan ten jest o tyle szkodliwy dla organizmu mężczyzn, że aktywizuje rozwój raka prostaty. Ponieważ dzięki statynom androgeny są mniej dostępne dla guza, nie ma on warunków do rozrastania się.

Wspólna droga z DHEAS

W okresie dojrzewania siarczan dehydroepiandrosteronu pełni drugorzędną rolę w kształtowaniu cech płciowych u nastoletnich chłopców, jednakże bywa przekształcany w organizmie silnie działające androgeny, jak testosteron i androstendion. W nieznacznych ilościach jest obecny, także i u pań, u których z czasem przekształca się w estrogeny. DHEAS jest wydzielany przede wszystkim przez korę nadnerczy, a w dużo mniejszych ilościach przez jądra i jajniki.

Kuracja wspomagana statynami

Bezpieczeństwo stosowania statyn zostało potwierdzone wieloletnimi testami. Oczywistym wnioskiem jest, że nie wystarczą one za kompleksowe leczenie nowotworu, jednak stanowią niezwykle ważny i skuteczny lek wspomagający walkę z rakiem. Dzięki niemu chorzy zyskują cenny czas, by inne formy leczenia raka zdążyły przynieść pozytywne rezultaty.

rak prostaty leczenie raka prostaty statyny co to sią statyny rak prostaty a statyny rak gruczołu krokowego a stayny

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach