45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sprawdzone domowe sposoby na ból gardła: 8 nowych pomysłów!

Sprawdzone domowe sposoby na ból gardła: 8 nowych pomysłów!Sprawdzone domowe sposoby na ból gardła: 8 nowych pomysłów!

Ból gardła może „dopaść” każdego. Jest to ten rodzaj schorzenia, który najczęściej pojawia się podczas przesileń: wiosennego i zimowego, kiedy odporność organizmu jest najniższa, a na zewnątrz „szaleją” bakterie i wirusy. Lepiej leczenie bólu gardła rozpocząć od razu po wystąpieniu pierwszych objawów, ponieważ choroba ta szybko się zaostrza.

  • Jak radzić sobie z bólem gardła?

  • Jak leczyć zapalenie gardła?

 

W jaki sposób leczyć ból gardła i zapalenie gardła w domowym zaciszu? 8 sposobów!

  1. Po pierwsze warto wybrać się do apteki i zakupić dostępne tam leki przeciwbólowe. Pomogą one doraźnie ukoić ból, a zawarte w nich jednocześnie substancje przeciwzapalne z pewnością poradzą sobie z wyleczeniem zapalenia gardła. W aptece znajdziemy specjalne płukanki na gardło, zwykłe środki przeciwbólowe w formie tabletek oraz popularne tabletki do ssania, które przynoszą szybką ulgę w chorobie.
  2. Domowym, znanym od dawna sposobem na leczenie chrypki, która pojawia się przy prawie każdym bólu gardła jest stosowanie okładów z ugotowanych ziemniaków. Ziemniaki gotujemy, gorące rozgniatamy i zawijamy w papierowy ręcznik. Taki okład przykładamy do chorego gardła, a całość jeszcze owijamy mocno szalikiem. Trzymamy go na skórze do wystygnięcia.
  3. Gardło można również nagrzewać stosując ogrzewające okłady dostępne w aptekach lub przygotowane w domu. Może to być ciepły termofor, a jeśli takiego nie posiadamy, to możemy zastosować okłady z ciepłej wody w woreczku. Rozgrzewanie gardła niweluje ból, a przy tym przyspiesza jego gojenie.
  4. Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w miejscach, w których przebywasz – szczególnie w domu i w pracy. Suche powietrze sprzyja wysuszaniu błon śluzowych, a to znowu sprzyja częstym infekcjom i bólowi gardła.
  5. Pomieszczenia, w których się znajdujesz często wietrz na parę minut. Ty w tym czasie możesz wyjść z domu, albo przejść do innego pokoju, aby nie pozostawać „w przeciągu”. To jednak świetnie podziała na domowe powietrze, zwiększy jego wilgotność i pozwoli ci łatwiej oddychać.
  6. Przy bolącym gardle staraj się pić dużo ciepłych napojów, mogą to być napary z ziół albo zwykła herbata. Ogranicz spożywanie napojów zimnych i gazowanych.
  7. Przygotuj sobie domowe płukanki na ból gardła z ogólnodostępnych ziół. Na leczenie bólu gardła poleca się tymianek, szałwię i rumianek. Mają one działanie przeciwzapalne, a poza tym szybko koją ból i leczą obrzęk błony śluzowej. Płukanki takie można wykonywać do kilku razy dziennie. Ciecz powinna być najwyżej w temperaturze ciała (nie za gorąca, aby się nie poparzyć).
  8. Możesz również przygotować płukankę z sody. Działa ona również przeciwzapalnie, a przy tym także przeciwobrzękowo. Łyżkę sody rozpuszczamy w pół szklanki ciepłej wody, a następnie tak przygotowanym lekiem płuczemy gardło przez około 2-3 minuty. Zabieg powtarzamy około trzech razy dziennie.
ból gardła zapalenie gardła domowe sposoby

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach