45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sprawdź jak pomóc spuchniętym nogom!

Sprawdź jak pomóc spuchniętym nogom!Sprawdź jak pomóc spuchniętym nogom!

Opuchnięte stopy są problemem typowo dotykającym jedynie kobiety. Najczęściej zdarza się to po całym dniu w stojącej pracy, w upalne dni, po spacerze lub w ciąży. Stopy puchną, ponieważ rozszerzają się naczynia krwionośne powodując przedostawanie się wody do tkanek otaczających żyły.  Wpływ na opuchnięcie kończyn dolnych ma również nasz tryb życia i nasze nawyki, jak palenie, picie alkoholu, zbyt duża ilość soli w diecie lub zbyt mała ilość dostarczanych płynów do organizmu.  Co może nam pomóc?

 • Jak sobie radzić z opuchniętymi stopami?

 • Czy dieta pomaga na opuchnięte stopy?

 • nie stój długo w miejscu – pracuj nogami, poruszaj się, dreptaj w miejscu, uginaj nogi w kolanach, stawaj na palcach. Pobudzisz w ten sposób krążenie.
 • ćwicz – najlepszym ćwiczeniem jest tutaj tzw. rowerek – kładziemy się na plecach, zginamy nogi w kolanach pod kątem prostym i udajemy jazdę na rowerze. Innym ćwiczeniem są nożyce, czyli krzyżowanie naprzemienne wyprostowanych, lekko uniesionych nad podłogą nóg.
 • w pracy siedzącej zorganizujmy sobie podstawkę pod nogi. Co jakiś czas poruszajmy palcami, zataczajmy kółka stopami i napinajmy łydki. Unikajmy zakładania nogi na nogę – utrudnia to przepływ krwi w żyłach.
 • zrezygnuj z windy na rzecz schodów – spacerując po nierównym terenie usprawniamy pracę serca i pompowanie przez nie krwi. Elastyczności żył sprzyja zwłaszcza spacer po nierównym podłożu.
 • masuj – masaży jest wiele – możemy na boso chodzić po specjalnej macie, używać masażera z ruchomymi głowicami. Możemy również poprosić o masaż partnera lub udać się do specjalistycznego gabinetu kosmetycznego.
 • jeżeli mamy opuchnięte nogi, siądźmy z uniesionymi wysoko nogami. Możemy również zastosować chłodną kąpiel nóg. Nie jest wskazana kąpiel w ciepłej wodzie, ponieważ ciepło spowalnia krążenie krwi, zimno – przyspiesza je.


* do kąpieli dla stóp można dodać olejek aromaterapeutyczny, np. rozmarynowy o działaniu relaksującym lub z malwy usuwającym opuchliznę, dodatek olejku z szałwii i mięty pieprzowej odświeży oraz poprawi krążenie.

 • pij wodę w dużych ilościach – najlepiej mineralną i z kilkoma kroplami soku z cytryny. Unikajmy napojów gazowanych oraz słodkich.
 • dieta – jedzmy dużo bananów, ziemniaków i pomidorów. Są one bogatym źródłem magnezu.
 • ograniczmy sól w diecie – zatrzymuje ona wodę w organizmie i sprzyja powstawaniu obrzękowi nóg.
 • nawilżajmy – po kąpieli nóg i dokładnym ich osuszeniu koniecznie powinnyśmy posmarować stopy preparatem nawilżającym. Zwróćmy uwagę na skład, w którym powinny się znaleźć wyciąg z arniki, miłorzębu oraz kasztanowca. Najlepiej, gdy preparat będziemy wcierać regularnie, dwa razy dziennie. Rozprowadzanie zacznijmy od dołu, od stopy kierując się ku górze.
 • zrezygnuj ze skarpetek ze ściągaczem – uciskają one łydki utrudniając krążenie i przyczyniając się do opuchlizny

Jeżeli powyższe sposoby nie pomogły, wówczas warto udać się do lekarza. W takim przypadku puchnięcie nóg może być objawem poważniejszej choroby. Lekarz pomoże ją zdiagnozować umożliwiając leczenie.

zmęczone nogi stopy opuchlizna nogi spuchnięte nogi problem z nogami opuchnięte stopy obrzęk nóg

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach