45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sprawdź czy wiesz wszystko o swoim ciśnieniu!

Sprawdź czy wiesz wszystko o swoim ciśnieniu!Sprawdź czy wiesz wszystko o swoim ciśnieniu!

Na początek: czym jest ciśnienie i co ono oznacza? Najprościej mówiąc, ciśnienie jest to siła, z jaką płynąca krew naciska na ściany naczyń krwionośnych. Mierzenie ciśnienia i jego kontrola są bardzo ważne dla naszego zdrowia, dlatego wszelkie ‘odchyły’ od normy powinny być zgłaszane lekarzowi.

 

  • Co to jest ciśnienie?

  • Czym grozi nadciśnienie?

Ciśnienie w normie. Czyli jakie?

Prawidłowe ciśnienie krwi powinno wynosić poniżej 120 mm Hg ciśnienia skurczowego i 80 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Jeżeli mierzenie ciśnienia wykaże nam powyżej 140/90 mm Hg, wówczas mamy do czynienia z nadciśnieniem. Osoby chore na cukrzycę lub choroby nerek ciśnienie w normie utrzymują na poziomie 130/80 mm Hg. Osoby, u których pomiar wykazała górną granicę, powinny częściej być kontrolowane przez lekarza.

Wysokość ciśnienia – od czego zależy.

Ciśnienie jest wyższe u mężczyzn niż u kobiet. Wartości te wyrównują się u kobiet dopiero po menopauzie. Ponadto wpływ mają takie czynniki jak predyspozycje genetyczne, nadmierne spożywanie soli, otyłość, nadużywania alkoholu, brak wysiłku fizycznego, stan psychiczny oraz dieta bogata w sód, potas czy tłuszcze. Jeżeli mierzymy ciśnienie w ciągu dnia, wyniki mogą się różnić w zależności od pory dnia – w dzień nasze ciśnienie będzie wyższe, w nocy – niższe. Najwyższe wskaźniki są w godzinach porannych, między 6 a 12.

O czym świadczą skoki ciśnienia? Czym grozi nadciśnienie?

Znaczne różnice w pomiarze ciśnienie mogą być objawem poważnej choroby, jak na przykład choroby wieńcowej, której nie widać jeszcze w EKG. Wysokie ciśnienie może również skutkować przyspieszonym rozwojem miażdżycy, podwyższonym ryzykiem wystąpienia udaru krwotocznego lub niedokrwiennego serca, zawału serca, tętniaków aorty oraz tętnic obwodowych. Nadciśnienie może również doprowadzić do niewydolności nerek i uszkodzenia siatkówki oka. Jest to wynik długoletniego nadciśnienia, które nie jest leczone w prawidłowy sposób. Zmiany jakie zachodzą w organizmie są w takim przypadku często już nieodwracalne.

Niskie nadciśnienie – czy też jest niebezpieczne?

Niedociśnienie tętnicze fachowo nazywane jest hipotonią i mamy z nim do czynienia, gdy pomiar wykazuje nam do 100/70 mm Hg u mężczyzn i 90/60 mm Hg u kobiet. Konsekwencji zdrowotnych nie ma, jednak niedociśnienie znacząco wpływa na samopoczucie. Jeżeli jednak prowadzi do omdleń, zawrotów głowy lub mroczków przed oczami, wówczas należy wybrać się do lekarza.

Niskie a wysokie ciśnienie

Należy pamiętać, że jeżeli mamy niskie ciśnienie, to w przyszłości może ono nam się zwiększyć. Z wiekiem tętnice tracą swoją elastyczność i krew zaczyna płynąć pod większym ciśnieniem. Dlatego też nadciśnienie może pojawić się w wieku późniejszym, nawet u osób z niedociśnienie.

Obniżamy i podnosimy sobie ciśnienie

Na wysokość ciśnienia ma wpływ dieta i nasz styl życia. Zmieniając je, wpłyniemy na wskazania ciśnieniomierza. Krok pierwszy – rzucanie palenia, następnie należy zmienić dietę unikając potraw tłustych, wysokokalorycznych oraz słodyczy. Zamiast nich należy zacząć jeść warzywa i owoce. Przy nadciśnieniu warto pamiętać o systematycznym wysiłku fizycznym, który pomoże skutecznie obniżyć ciśnienie.
W przypadku niskiego ciśnienia, aby je podwyższyć, możemy zjeść posolonego pomidora lub wypić duszkiem 2 szklanki wody.

nadciśnienie ciśnienie ciśnienie krwi niedociśnienie wysokie ciśnienie krwi niskie ciśnienie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach