45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sprawdź co wiesz o tabletkach dzień

Sprawdź co wiesz o tabletkach dzień Sprawdź co wiesz o tabletkach dzień

Tabletki dzień "po" są dostępne w aptekach bez recepty od 16 kwietnia 2015 roku dla dziewcząt po ukończeniu 15. roku życia. W tak młodym wieku jej zakup będzie możliwy po okazaniu legitymacji czy paszportu. Decyzja o ułatwieniu dostępu w krajach Unii Europejskiej pigułki "po" bez recepty została podjęta przez Komisję Europejską w styczniu 2015 roku.

  • Co to są tabletki dzień po?

  • Jak działa tabletka dzień po?

Istota pigułki po

Z założenia produkt ma stanowić antykoncepcję awaryjną hamującą, bądź opóźniającą owulację i nie powinien być zażywany przez kobiety mające pewność, a przynajmniej podejrzewające, że są już w ciąży. Zastosowanie tej tabletki w czasie 24 godzin od stosunku ma najwyższą skuteczność, następnie ona maleje. W razie wystąpienia wymiotów wskazane jest ponowne przyjęcie pigułki. Koszt jednej waha się w granicach 55 – 130 złotych.

Działanie

Tabletka "po" aktywnie oddziałuje na podwzgórze w mózgu. Zahamowaniu ulega hormon luteinizujący LH, którego gwałtowny wzrost uwalnia jajeczko z jajnika. Ponieważ poziom hormonu spada jajeczko nie zostaje uwolnione. Ponadto w ciągu doby od zażycia, perystaltyka jajowodu nie pozwala na dotarcie jajeczka w odpowiednim czasie do macicy oraz uniemożliwia jego zagnieżdżenie w ścianie macicy. Środek ten nie powinien zastępować tradycyjnej antykoncepcji, może być stosowany tylko w awaryjnych sytuacjach, np. w przypadku pęknięcia prezerwatywy, gwałtu.

Skutki niepożądane

Jak każdy preparat medyczny, pigułki po mogą wywołać niepożądane efekty uboczne. Trudno o 100% pewność, że nie pozostawi on śladów w organizmie. Możliwe jest zaburzenie cykli miesiączkowych, krwawienie śródcykliczne, zawroty i bóle głowy, bóle podbrzusza, biegunka, nudności, wymioty oraz zaburzenia nastroju. Pigułka może także wywołać atak astmy u osób na nią chorujących. Działania niepożądane zdarzają się u 1 – 10 pacjentów na 100.

 

tabletki dzień
Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Raz zdarzyło mi się jej użyć jeszcze jak była na receptę. Ale miałam wtedy pod 30-tkę więc była to świadoma i odpowiedzialna decyzja.
Odpowiedź
Dodano: 23 Czerwiec 2016
Autor: Natalia
Ocena:
Ja szukałam takiej tabletki kiedyś tam, ale nie było możliwe dostanie jej w ciągu jednego dnia i takim sposobem zostałam młodą mamą. Dobrze że teraz dostępne są takie środki.
Odpowiedź
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Marzena
Ocena:
Moim zdaniem wszystko jest dla ludzi, ale ludzie powinni ponosić odpowiedzialność za swoje postępowanie. Także jestem za ogólną dostępnością tych tabletek, ale i edukacją młodych osób w temacie seksu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach