45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sposoby na zatkany nosek u dziecka

Sposoby na zatkany nosek u dzieckaSposoby na zatkany nosek u dziecka

Przyczyn zatkanego nosa może być wiele – najczęściej oznacza on infekcję lub przeziębienie, ale może być też objawem alergii. Jest bardzo uciążliwe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, przeszkadzając w wykonywaniu codziennych czynności, spaniu, a także pogarszając smak potraw i przyczyniając się jednocześnie do słabszego apetytu. Objawy zatkanego nosa można wyleczyć domowymi sposobami, jednak należy pamiętać, aby go nie ignorować, gdyż zalegająca wydzielina to pożywka dla bakterii. Mogą one spowodować z czasem gorsze powikłania zdrowotne, takie jak zapalenie gardła czy oskrzeli.

Zatkany nos i katar mogą sygnalizować wiele dolegliwości, takich jak infekcje, alergie, albo wady wrodzone. Wśród przeszkód powodujących zatkany nos, które są związane z nieprawidłowościami wrodzonymi, znajdują się malformacje czaszkowo-gardłowe, guzy, zwężenie nozdrzy tylnych i torbiele jamy nosa. Objawy zatkanego noska to przede wszystkim:

 • Jakie są objawy zatkanego nosa dziecka?

 • Co na zatkany nos dziecka?

 • Bezdechy nocne,
 • Chrapanie,
 • Wydzielina w nosie,
 • Oddychanie przez usta,
 • Ból głowy,
 • Obecność wydzieliny w nosie,
 • Duszność,
 • Drażliwość i kiepskie samopoczucie,
 • Trudności z zasypianiem, senność w ciągu dnia,
 • Sinica,
 • Problem z jedzeniem,
 • Problem z wymawianiem głosek nosowych.

Objawy niedrożności są najbardziej wyraźne i męczące u noworodków, ponieważ nie potrafią oddychać ustami.

Jak wyleczyć zatkany nos u dzieci?

 1. Używanie gruszki/aspiratora – pozwalają na oczyszczenie nosa w sposób mechaniczny. Gruszkę lub aspirator znajdziesz w każdej aptece. Używamy ich kilkakrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza przed karmieniem i snem. Po każdym użyciu część wkładaną do nosa trzeba oczyścić. Ważne jest zachowanie ostrożności, nie należy pociągać zbyt mocno w trakcie używania aspiratora, ponieważ robienie to zbyt gwałtownie może podrażnić śluzówkę dziecka. U starszych dzieci wydzielinę można odsysać mocniej.
 2. Olejki eteryczne – postaw na olejki pochodzenia roślinnego, które również są dostępne w aptekach, np. olejek z sosny lub eukaliptusowy (unikaj mentolu i kamfory!). Mają one działanie przeciwbólowe, rozgrzewające, przeciwbakteryjne i ułatwiają oddychanie. Pamiętaj, aby mieszać je z gorącą wodą, dzięki czemu otrzymasz napar gotowy do inhalacji. Inny sposób to natarcie klatki piersiowej preparatem, albo używanie plasterków do przyklejenia nasączonych olejkami.
 3. Drenaż (oklepywanie) – kolejna metoda to oklepywanie, czyli ułożenie dziecka na brzuchu, tak aby jego głowa znajdowała się niżej niż reszta ciała, a następnie oklepywać rejon klatki piersiowej dziecka (z obu stron) , nad płuckami. Dłoń powinna być zgięta w łódeczkę (wewnątrz dłoni powinno znajdować się zagłębienie, dzięki czemu uderzenia będą zamortyzowane). Nie wykonuj takiego masażu nad kręgosłupem i nerkami. Ten zabieg jest bezbolesny i pomoże usunąć wydzielinę. Najlepiej nie robić tego na gołe plecki, tylko np. w cienkim body.
katar zatkany nos na katar dziecka katar dziecka
Komentarze
Dodano: 10 Październik 2016
Autor: Gonia
Ocena:
Używam gruszki ale muszę kiedyś spróbować metody z olejkiem eterycznym, bo już nie raz o niej słyszałam i dużo osób sobie ją chwali.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach