45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sposoby na wakacyjny katar, czyli jak nie dać się chorobie

Sposoby na wakacyjny katar, czyli jak nie dać się chorobieSposoby na wakacyjny katar, czyli jak nie dać się chorobie

Wakacje to ta część roku, na którą czekamy ze zniecierpliwieniem przez długie zimowe miesiące. Pogoda nareszcie dopisuje, sezon urlopów trwa, a typowe dla jesieni czy zimy infekcje nie są już naszym problemem. Niestety zdarza się, że nawet latem, gdy słońce praży i każdy z nas pakuje wakacyjną walizkę, doskwiera nam przeziębienie lub inne uciążliwe dolegliwości. Dzieje się tak z wielu powodów, a uniknięcie infekcji nie zawsze jest możliwe, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób zareagować, gdy latem obudzimy się z katarem utrudniającym oddychanie.

Katar i przeziębienie - zmora nie tylko zimą

Katar i przeziębienie to, obok dolegliwości żołądkowo-jelitowe, choroby, na które skarżymy się zdecydowanie najczęściej. Choć ich leczenie nie jest skomplikowane, są wyjątkowo uciążliwe i potrafią zniszczyć niejeden dzień w ciągu roku. Ich uporczywość rzuca się w oczy szczególnie podczas urlopu czy wymarzonego letniego wyjazdu. Warto więc wiedzieć, że przeziębienie nie jest tylko dolegliwością sezonową i może pojawić się o dowolnej porze roku, również poczas upalnych miesięcy, gdy zupełnie się tego nie spodziewamy.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Przyczyny letniego przeziębienia właściwie niczym nie różnią się od czynników, które sprawiają, że chorujemy zimą. Za chorobę odpowiadają bowiem wirusy, które czyhają na gorszą kondycję organizmu i na uśpienie układu odpornościowego. Wówczas mogą z powodzeniem zaatakować. Jedną z sytuacji, w których jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje jest stan permanentnego stresu. Układ immunologiczny jest wtedy osłabiony, a drobnoustroje mogą przystąpić do ataku. Warto więc zadbać o to, by dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki snu i odpoczynku, które pozwolą zredukować napięcie i stres. Przydadzą się również długie spacery i chwile relaksu na łonie natury. Warto również postarać się, by nie fundować organizmowi szoku termicznego. Niestety wielu z nas jest narażonych na przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, co jest szczególnie niebezpieczne właśnie latem, gdy amplituda temperatury na zewnątrz i wewnątrz biura jest duża. Ciało przeżywa wówczas szok i zwiększa się jego podatność na chorobę. Podobnie działają zmiany klimatu i pożywienia, które z kolei towarzyszą letnim podróżom. Warto więc odpowiednio przygotować się do wakacyjnego wyjazdu, by nie narażać organizmu na niepotrzebny stres i szok.

Afrin pure sea baby - ulga dla małego noska

Letni katar to dolegliwość, która bardzo często dokucza małym noskom. Dzieci są szczególnie narażone na nieżyt nosa, ponieważ ich błony śluzowe są delikatne i wrażliwe, dlatego łatwo ulegają wysuszenia podczas letnich upałów. Sposobem na katar u małego dziecka może być stosowanie wody morskiej w sprayu, np. Afrin pure sea baby, która pozwoli nawilżyć drogi oddechowe malucha i przyniesie dziecku ulgę. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie wszystkich preparatów dostępnych w aptece bez recepty wymaga konsultacji lekarza. Tylko wtedy zyskamy pewność, że są bezpieczne dla zdrowia. Warto dodać, że woda morska w sprayu, taka jak Afrin pure sea baby, może być z powodzeniem stosowana przez dorosłych. Suche śluzówki górnych drób oddechowych to bowiem problem małych i dużych.

Inhalacje jako sposób na suchy nos

Kolejnym sposobem na uchronienie siebie i dziecka przed infekcją jest robienie inhalacji w czasie upałów. Zabiegi pomogą uchronić górne drogi oddechowe przed szkodliwym działaniem gorącego i suchego letniego powietrza. Inhalacje można wykonywać zarówno za pomocą profesjonalnego inhalatora, jak i z użyciem zwykłej miski z gorącą wodą. Trzeba pamiętać, by do zabiegów pierwszego typu stosować sól fizjologiczną, która nawilży drogi oddechowe. W drugim przypadku natomiast wystarczy wrzątek z solą lub dodatkiem ziół. W roli substancji pomocniczych podczas inhalacji doskonale sprawdzi się rumianek albo szałwia wykazujące działanie przeciwzapalne i łagodzące. Z kolei zwykła sól kuchenna, poza swoim działaniem bakteriobójczym, ma również działanie nawilżające, przez co doskonale nadaje się do domowych parówek.

Katar i przeziębienie to dolegliwości, z którymi możemy się spotkać przez cały rok. Statystyki pokazują, że zdecydowanie częściej występują latem, jednak mogą pojawić się także latem, gdy kompletnie się tego nie spodziewamy. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że chorowanie w okresie letnim jest bardziej uciążliwe niż infekcja zimowa. Dzieje się tak, m.in. z powodu wysokiej temperatury otoczenia, która dodatkowo wysusza śluzówki i sprawia, że katar jest jeszcze bardziej męczący. Dolegliwości są wyjątkowo nieznośne dla małych dzieci, dlatego warto im zapobiegać, by maluch mógł cieszyć się wakacjami. Również dorośli powinni pamiętać o letniej profilaktyce przeziębienia i kataru, dzięki której urlop będzie prawdziwym odpoczynkiem i niezwykłym czasem spędzonym z rodziną w wymarzonym zakątku świata.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

wakacyjny katar

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach