45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sposoby na silny ból głowy. Jak zapobiec migrenie?

Sposoby na silny ból głowy. Jak zapobiec migrenie?Sposoby na silny ból głowy. Jak zapobiec migrenie?

Migrena to problem ludzi dynamicznych, aktywnych, w pełni sił. Niestety – nie oszczędza nikogo, a jej przyczyny mogą być różne: stres, zmęczenie, alkohol… Zwiastunami migreny są: zaburzenia łaknienia, nudności, światłowstręt, uczucie pulsowania w głowie. Jak uniknąć bólu?

Jej atak może pojawić się niespodziewanie i u każdej osoby może rozpoczynać się w inny sposób. Jedni odczuwają klasyczne symptomy, takie jak te opisane powyżej, a inni zaczynają słyszeć szumy w uszach, ich powieki zaczynają drgać, jeszcze inni mają zaburzenia wzroku, widzą mroczki przed oczami, są rozdrażnieni, nadwrażliwi na zapachy lub dźwięki, nie mają apetytu.

  • Co na migrenę?

  • Jakie są przyczyny migreny?

Później pojawia się on: mocny ból głowy. Najpierw pojawia się z jednej strony czaszki, zwykle nad skronią. Potem ból rozlewa się na całą głowę. Silny, pulsujący. Potrafi nieźle namieszać – czasem jest tak mocny, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Niestety, raz przechodzi po kilku godzinach, innym razem potrafi trwać nawet do kilku dni, by za jakiś czas znów powrócić.

Przyczyny migreny

  • Skłonność do migren bywa dziedziczna,
  • Zły tryb życia – mało snu, stres, zabieganie,
  • Niewłaściwa dieta.

Tak naprawdę przyczyny mogą być różne. Aby dowiedzieć się, czemu spotyka to właśnie ciebie, najlepiej przeprowadź małe „dochodzenie”. Przeanalizuj wszystko, co miało miejsce przed atakiem bólu: co jadłeś, piłeś (często migrenę powoduje czerwone wino!), jaka była pogoda, ciśnienie, czy byłeś przemęczony, czy działo się coś, co mogło wywoływać stres, czy spędzałeś wtedy dużo czasu przed telewizorem lub komputerem. Przyczyną może być również brak ruchu, przebywanie w dusznym pomieszczeniu, zapachy – np. benzyny. Takie dokładne obserwacje i analizowanie czasu poprzedzającego atak migreny, pozwoli ci dojść do tego, co właściwie ją wywołuje. Gdy poznasz „swojego wroga”, łatwiej będzie ci unikać takich sytuacji i nie dopuścić do pojawienia się bólu.

Pierwsza pomoc przy ataku migreny

Gdy ból już się pojawi, niestety nie ma możliwości, aby szybko z nim sobie poradzić. Nie jest znane żadne skuteczne lekarstwo na migrenę – ten stan trzeba po prostu przetrwać. W pierwszych chwilach bólu można sięgnąć po lek przeciwbólowy, a sam atak przeczekać w ciemnym, przewietrzonym i cichym pokoju. Czoło przykryj zimnym kompresem, albo wedle babcinych sposobów – obłożyć skronie plastrami surowego ziemniaka lub cytryny.

Pomocne mogą być również zioła – napar z kozłka lekarskiego, rumianku, wdychanie aromatycznych olejków (np. bazyliowego), wcieranie mięty pieprzowej w kark i skronie. Jeżeli migreny są zbyt bolesne i częste, nie potrafisz sobie z nimi poradzić, zgłoś się do lekarza. Może zalecić terapię pomocną w uporaniu się bólem.

przeciwbólowe ból głowy migrena stres
Komentarze
Dodano: 20 Lipiec 2016
Autor: Edzia
Ocena:
Bo taka jest prawda, że na prawdziwą migrenę, która jest chorobą pomogą tylko leki, a nie domowe sposoby niestety.
Odpowiedź
Dodano: 01 Czerwiec 2016
Autor: Karolina
Ocena:
W moim przypadku na migrenę pomagają już jedynie silne leki przeciwbólowe i chłodny kompres.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach