Picie soku z buraka to same korzyści. Ten wyjątkowy napój pomaga w leczeniu chorób układu pokarmowego i nadciśnienia, a dzięki wysokiej zawartości kwasu foliowego polecany jest kobietom w ciąży. Co więcej, znacznie polepsza ogólne samopoczucie. Sok z buraka najlepiej przyrządzić samodzielnie, mamy wówczas pewność, że zachował swoje wartości odżywcze i nie znajdują się w nim żadne zbędne, chemiczne dodatki. Poznaj inne powody, dla których warto wprowadzić buraka do swojej diety!
Jakie właściwości ma sok z buraka?
Jakie witaminy zawiera sok z buraka?
Burak ćwikłowy to warzywo bardzo cenne. Ma dużą wartość odżywczą, zawiera kwas foliowy (już 200 gram tego warzywa pokrywa połowę jego dziennego zapotrzebowania), a także szereg witamin i minerałów: mangan, kobalt, żelazo, potas, witaminy z grupy B, oraz A i C. Będzie więc dobrym sposobem na przeziębienia. Najistotniejsza jest tu jednak wspomniana już wysoka zawartość kwasu foliowego, który ma wiele dobroczynnych właściwości:
- Reguluje rozwój i funkcjonowanie komórek,
- Wpływa na prawidłową pracę układów w organizmie,
- Razem z witaminą B12 przyczynia się do powstawania czerwonych krwinek,
- Bierze udział w procesach krwiotwórczych,
- Hamuje powstawanie anemii,
- Powoduje rozwój neurosymulatorów,
- Poprawia nastrój dzięki wytwarzaniu serotoniny w organizmie,
- Wpływa na prawidłowy sen i apetyt,
- Zwiększa odporność, dlatego warto mieć go pod ręką w okresie jesienno-zimowym,
- Zapobiega rozwojowi nowotworów,
- Obniża ryzyko raka szyjki macicy u kobiet,
- Uczestniczy w powstawaniu i funkcjonowaniu białych krwinek.
Sok z buraka jako napój energetyzujący
Oprócz cennego kwasu foliowego, sok z buraka jest źródłem witamin z grupy B, które przeciwdziałają stresowi, będą skuteczne przy łagodzeniu nerwic i depresji, gdyż zmniejszają napięcie nerwowe. Co ciekawsze, na podstawie badań udowodniono, że jest to naturalna odmiana napoju energetyzującego: dzięki spowalnianiu procesów utleniających w organizmie, zwiększa fizyczną wytrzymałość człowieka. Te właściwości są istotne zarówno dla ludzi aktywnych fizycznie, jak i dla osób, które nie uprawiają żadnego sportu.
Zawarte w nim witaminy wspomagają koncentrację, czujność, pamięć, refleks, pomogą też w przypadku zaburzeń snu i uregulują poziom cholesterolu. Sok z buraka ma w swoim składzie także błonnik, który przyspiesza i usprawnia trawienie.
Jaki sok wybrać?
Najlepszą opcją jest samodzielnie przygotowanie tego warzywnego napoju, jednak gdy czasu jest mało, a chcemy wprowadzić go do swojej diety, można zdecydować się na zakup soku ekologicznego. Taki produkt będzie zdecydowanie bardziej wartościowy niż jego odpowiedniki dostępne w supermarketach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wpłynie korzystnie na twoje zdrowie. W przetwórstwie ekologicznym nie dopuszcza się do procesów zachodzących w wysokich temperaturach, czyli dodawania środków barwiących lub sterylizacji, a także dodawania barwników i konserwantów, co jest częstą praktyką w produkcji konwencjonalnej. Tego rodzaju sok ekologiczny jest odpowiednio oznakowany, dzięki czemu mamy stuprocentową pewność, że został wytworzony w pełni ekologiczny sposób.
Co o tym sądzisz?