Długo wyczekiwany sezon grillowy wreszcie się rozpoczął. Wieczorne spotkania z przyjaciółmi przy grillowanych specjałach mogą skutecznie zepsuć malutkie, niepozorne stworzenia, które usilnie pragną zaznaczyć swoja obecność – komary – dzięki tym towarzyszom zawsze zapominamy o letnim wypoczynku i relaksie. Sposobem na odstraszenie komarów są niektóre rośliny, które dzięki wydzielanym aromatom tworzą w ogrodzie swoistą „moskitierę”. Wielbiciele wieczornych imprez na tarasie, czy w ogrodowej altanie powinni skorzystać z naszej prezentacji i zasadzić w ogrodzie rośliny, które tak samo jak my nie cierpią komarów.
Jak radzić sobie z komarami?
Czy kocimiętka działa na komary?
Komary to koszmar każdego lata. Potrafią skutecznie zepsuć nam humor i atmosferę nie tylko poprzez dręczące bzyczenie i swędzące bąble. Nierzadko mogą wywołać reakcje alergiczne a czerwone, wypukłe plamy po ukąszeniu są często bolesne i trzeba je natychmiast posmarować środkiem łagodzącym i przeciwbólowym. Trudno się dziwić, że stale poszukujemy skutecznych sposobów na wyeliminowanie komarów z naszego otoczenia. O ile różnego rodzaju środki owadobójcze, które używamy w domu są dość skuteczne to pozbycie się tych krwiopijczych owadów z naszego ogrodowego terytorium takie łatwe już nie jest. Jednak jesteśmy w stanie spędzić ciepłe, letnie wieczory spokojnie jeśli zasadzimy w ogrodzie następujące rośliny:
- Plectranthus (zwany komarzycą) – roślina, która charakteryzuje się dwukolorowymi liśćmi – zielonymi i białymi. Liście plektrantusa zawierają bardzo intensywne, aromatyczne olejki eteryczne, które doskonale odstraszają natrętne owady.
- Mirt – roślina wiecznie zielona, elegancka, ozdobna. Ma małe liście, ale bardzo liczne, białe kwiaty. Czasami mogą pojawić się na niej małe, jadalne jagody. Mirt wydziela bardzo specyficzny zapach, którego nie znoszą komary.
- Surmia (catalpa)- jest to drzewko mogące osiągać nawet kilka metrów wysokości. Ma duże, dekoracyjne liście i białe kwiaty, które pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Drzewko zawiera aromatyczne olejki, które odstraszają komary.
- Kocimiętka – roślina osiągająca do 35-40 cm wysokości. Kwitnie dosyć długo - od lipca do września. Roślina tworzy gęste zarośla, które wydzielają nieznośny dla komarów zapach.
- Bazylia - znane są różne odmiany tej rośliny, jednak wszystkie mają jedną cechę wspólną - są bardzo aromatyczne. Zapach bazylii skutecznie i na długo odstrasza komary.
- Rosiczki - kwiaty te chyba najostrzej radzą sobie z komarami. Rosiczki na wierzchołkach swoich kwiatów wydzielają przyciągające komary substancje. W ten sposób zwabiony owad siada na kwiatku po czym zostaje przyklejony lepką cieczą. Po chwili kwiat się zamyka i wydziela kwas mrówkowy, który owada rozpuszcza, a kwiaty rosiczki wchłaniają jego białko.
Zwróć uwagę na:
Aby walka z komarami była bardziej efektywna, należy sprawdzić czy w naszym ogrodzie znajdują się otwarte zbiorniki z wodą, gdyż komary uwielbiają takie miejsca i chętnie się przy nich rozmnażają. Np. oczka wodne można wyposażyć w kaskady lub w napowietrzacze, które będą tworzyły ciągle ruchy wody lub wpuśćmy do oczka ryby, żywiące się larwami komarów. Postarajmy się czymś przykryć lub usunąć wodę, kałużę, która zalega gdzieś w ogrodowych zakamarkach. W ten sposób możemy zmniejszyć ilość komarów przebywających w naszym ogrodzie.
Co o tym sądzisz?